Jak zatopit v kamnech?
Jaké zásady dodržovat během přikládání do krbových kamen Přikládejte až ve chvíli, kdy je na dně krbu vrstva žhavých uhlíků. Před přiložením uzavřete přívod sekundárního vzduchu a otevřete hlavní přívod. Díky tomu se zvýší tah a odvod kouře do komína a oheň se více rozhoří.Nejlepší metodou v krbových kamnech je rozdělání ohně takzvaně "shora". To znamená, že na dno ohniště položíme větší kusy dřeva, na ně dáme menší kousky a zapálený dřevní smotek nebo tuhý podpalovač dáme až na třísky, které položíme úplně nahoru dřevěné hromádky.Pak jde o to, v čem budete topit. „U našich legendárních kamen typu Petra doporučuji je nasypat uhlím a zapálit třísky a dřevo nahoře. Pak můžeme zavřít okna a čekat, až se kamna rozpálí.

Jak poprvé zatopit v krbu : Co je byste měli vědět. Základním pravidlem při prvním zatápění je, že v krbu musí být spáleno dostatečné množství paliva s velkým přívodem kyslíku. V praxi to znamená, že musíte topit tak dlouho, dokud topidlo i komín nedosáhnou dostatečné provozní teploty a tahu.

Jak topit v kamnech s výměníkem

Základem je určení optimálního výkonu krbových kamen s výměníkem. Ten se pohybuje mezi 10 až 20 % pod vaší tepelnou ztrátou. Je to dáno tím, že výpočet tepelné ztráty objektu vychází z teploty −15 °C. Nepřikládejte příliš často, ale zase nenechávejte topeniště úplně vyhasnout.

Jak zabránit černání skla u krbu : Ideální je tedy dát do topeniště větší špalky dřeva a na ně dát třísky na podpal. Vše s dostatečnými vzduchovými mezerami. Pohlídejte si také to, jaká je doporučená dávka paliva pro váš konkrétní krb. Využít můžete i podpalovače.

Použijte ekologický podpalovač:

Ekologický podpalovač, vyrobený ze dřeva a parafínu zapálí rovnou menší polínka bez potřeby papíru nebo třísek, hoří stálým a výrazným plamenem po několik minut a kouř z něj příjemně voní.

Interval přikládání do kamen může být každých 8 až 24 hodin. To znamená 1 až 3-krát denně, ne častěji – jinak vzniká riziko poškození kamen a komína. Nejčastější interval přikládání je 12 hodin, čili dvakrát za den (ráno a večer).

Jak správně topit v kamnech jotul

Odborníci rádi mluví o zatápění „top down“ a „bottom up“. To znamená, že začnete zapalovat hranici buďto nahoře, nebo zespoda. My dáváme přednost způsobu „top down“, tedy „shora dolů“. Vzniká tak méně sazí a popela, vzduch má lepší přístup k plamenům a první nálož dřeva déle vydrží.V případě kamen s výměníkem je však potřeba důkladné napojení na systém ústředního topení, případně bojler či zásobník vody. Výhodou je, že nemusíte pořizovat topná tělesa nová, snadno kamna propojíte i s těmi, které už máte doma.ČISTĚNÍ SKLA

Vhodný způsob je čištění skla popelem. Naberte malé množství popela na papírovou utěrku nebo čistý jemný hadřík a krouživými pohyby čistěte sklo. Lze také použít speciální spreje nebo pěny na krbové prosklení. Jedná se o běžně dostupné prostředky, které můžete zakoupit u nás, nebo v hobby marketech.

Krbová kamna (krbové vložky) jsou znečištěny, zaneseny prachem a nečistotami. Po prvních zatopeních v přechodovém období se občas objeví zápach. Není to již barva, ale pochází to ze zahoření sazí, nečistot a dehtu.

Jak správně topit v krbových kamnech Romotop : Nejdůležitější je přikládat vždy a pouze na žhavé uhlíky, nikdy do přímého ohně. Pokud však potřebujete přiložit do ohně, je dobré nechat dvířka nejprve několik vteřin pootevřena, než je otevřete zcela. Tah v komíně nasaje kouřové plyny a kouř Vám tak nepronikne do místnosti.

Jak dlouho topit v kamnech : Jak topit v čerstvě postavených kamnech

Zdivo ještě obsahuje vodu, proto je nutné nechat kamna 3–4 týdny* vysychat a poté cca prvních 5 dnů, než se vlhkost odpaří, topit krátkodobě (15–20 min.) a častěji (4–6x denně). Tím se kamna dosuší.

Jak daleko mají být krbová kamna od zdi

Jak daleko musí být kamna od zdi Minimální odstupy předmětů od topného tělesa, tedy krbových kamen s výměníkem i bez něj, určuje norma ČSN 06 1008/1997. Největší prostor potřebují kamna zepředu – celých 80 centimetrů. Zboku a zezadu by měla mít kamna prostor minimálně 20 centimetrů.

Když zhasnou poslední plameny nad tlejícími uhlíky (třetí fáze hoření), zcela zavřete přívod vzduchu pro hoření do topeniště i komínovou klapku a nechte dávku dohořet.Tipy pro neutralizaci zápachu z komína

  1. Naplňte několik sklenic octem a rozprostřete je po místnosti, kde je zápach. V závislosti na velikosti místnosti stačí jedna nebo dvě sklenice.
  2. Nábytek, stěny a krb můžete vyčistit smícháním kbelíku s vodou a bílým octem.
  3. Můžete použít hadr a navlhčit ho bílým octem.

Proč se kouří z kamen : Příčinou nežádoucího kouře z krbu nebo kamen může být fakt, že dvířka špatně těsní. Stejně tak ale může být důvodem ucpaný komín nebo nedostatečný přívod čerstvého vzduchu. Další možností je příliš nízký či úzký komín v poměru k velikosti vašeho krbu či nepravidelné provětrávání místnosti, v níž připalujete.