Jak zateplit Ytong 375?
Protože má YTONG vynikající tepelný odpor, postačí většině zhotovitelů na »doladění tepelného odporu« tenká vrstva izolantu z pěnového plastu; velmi oblíbené jsou tloušťky 4 až 5 cm. Tím dojde k tomu, že v pórobetonovém zdivu, které vede teplo jen asi třikrát hůř než plast, se v zimě ustálí značný teplotní spád.Stěnu zpracovává zednická skupina v jednom pracovním kroku, není potřeba další pracovníky, další pracovní postupy, odpadá časová koordinace v návaznosti na montáž různých doplňků a podobně. Zdivo je odolné a má prakticky neomezenou životnost.Všechny stěrky vytvrzují po odpaření vody, 1 mm stěrkové hmoty vyschne za cca 12 hod. (při teplotě 20 °C a rel. vlhkosti vzduchu 60%). Další povrchové úpravy se provádí po úplném vytvrzení a vyschnutí, obvykle za 12 – 48 hod.

Jak spojit Ytong : Horní řadu tvárnic fixujeme ke stropní konstrukci pomocí nerezové spojky zdiva v každém druhém svislém styku tvárnic, tedy po cca 1 200 mm. Zdicí maltu Ytong nanášíme celoplošně i na svislé plochy tvárnic.

Jak zateplit dům z plných cihel

Na starý dům se dobře uplatní izolace z dřevovláknitých desek, foukané drcené celulózy, minerální vlny nebo ekopanely z lisované slámy. Polystyrénové desky nejsou vhodným řešením. Kontaktní zateplení se však může aplikovat pouze na dokonale vysušený a stabilizovaný objekt.

Jak hluboko zateplit základy : desky lepit s přesahy, aby nevznikaly křížové spoje, ale spoje typu T. Základy zateplujeme předně proto, aby nevznikal tepelný most. Obvykle se doporučuje, aby zateplení sahalo do hloubky cca 80 cm, tedy přibližně do nezámrzné hloubky zeminy.

Máme obvodovky z Ytongu a příčkovky díky vyšší hustotě materiálu a lepšímu útlumu z Porfixu. Je pravda, že je oproti Ytongu méně přesný a asi i trochu křehčí, ale zásadní problém to není. Venku by neměl zůstat nekrytý ani jeden.

Pevnost materiálu je větší u cihly. Ovšem pórobeton je lehčí a lépe se s ním manipuluje, což oceníte při stavbě svépomocí. Pevnost materiálu není vždy výhoda, cihla je sice pevnější, ale díky děrování křehčí. proto se lépe kotví stěna v obývacím pokoji či kuchyňská linka do pórobetonové stěny.

Čím natřít Ytong

Nejčastěji se na Ytong používá štuková omítka, respektive kombinace lepidla a štuku. Stejně jako u malování zdí či spousty jiných činností je i pro vnitřní omítku důležitá penetrace. Podklad byste měli penetrovat akrylátovou penetrací v poměru 1:10.Snadné řezání a opracovatelnost pórobetonu umožňuje vytvářet z tvárnic atypické formáty, které je možné dle potřeby jednoduše přiříznout a upravit. Není nutné objednávat různé speciální tvarovky a rozměrové varianty. Na řezání tvárnic se hodí ruční pila na pórobeton, ale postačí i obyčejná pilka na dřevo.Ytong zdicí maltu nanášejte zednickou lžící s výškou zubu 5 mm po celé ploše příčkových tvárnic. Pohlídejte si správnou vazbu mezi tvárnicemi a nanášejte zdicí maltu také na svislou plochu. V místě nerezových spojek zdiva je důležité, aby byla zdicí malta nad i pod samotnou spojkou.

Jako tepelná izolace se pro vnitřní zateplení nejlépe osvědčila paroproustná minerální vata. Pořizujeme desky minerální vaty odpovídající tloušťky a lepíme je na stěnu a ostění oken celoplošně vysoce nasákavou lepicí maltou. Dosáhneme tak nasákavé izolační skladby.

Proč Nezateplovat starý dům : Rizika spojená se zateplováním domů

Může být poškozen silným nárazem (třeba i dětským míčem), dokonce si zde dělá své dutiny datel (považuje polystyrenové zateplení za útulné místo pro život). A právě i drobné mechanické poškození, každá prasklina vyžaduje bezprostřední opravu.

Kolik cm zateplení soklu : Výška soklu je minimálně 30 cm

Norma uvádí výšku zateplení soklu minimálně 30 centimetrů nad budoucí okolní terén. Do této výšky bychom měli použít nejen soklový polystyren, ale také svislou hydroizolaci kolem stavby.

Proč se zatepluje sokl

U zděných konstrukcí se zdicími prvky s vysokou tepelnou vodivostí (beton, vápenopísek) je nutné samotné zdivo zateplit včetně soklu, aby nedošlo k prochládání konstrukce i na straně interiéru. Neboť v místě soklu a první vrstvy zdicích prvků s vysokou tepelnou vodivostí může vzniknout tepelný most.

Pevnost materiálu je větší u cihly. Ovšem pórobeton je lehčí a lépe se s ním manipuluje, což oceníte při stavbě svépomocí. Pevnost materiálu není vždy výhoda, cihla je sice pevnější, ale díky děrování křehčí. proto se lépe kotví stěna v obývacím pokoji či kuchyňská linka do pórobetonové stěny.S Ytongem se lépe pracuje, jelikož je výrazně měkčí než Porotherm. Pokud stavíte v bytě krátkou příčku, je pro vás nejspíš zbytečné zajišťovat si pilu, Ytong je pak tou správnou volbou. Jejich příčkovku uříznete bez problémů během minuty i ruční pilkou.

Kolik vrstev penetrace : ano stačí jedna vrstva, optimální ředění je 1:1, aplikovat nejlépe štětkou. Doporučujeme okolí řádně olepit a přikrýt, penetrace po uschnutí se obtížně odstraňuje.