Dusíkaté vápno rozhodíme na dobře zrytý záhon a zapravíme do půdy. Nakonec půdu pořádně zalijeme a zakryjeme igelitovou fólií. Fólii na takto ošetřené půdě necháme 3 týdny až měsíc. Dusíkaté vápno se v půdě hydrolyzuje na kyanamid a vápno a právě kyanamid působí v půdě fungicidně, insekticidně, herbicidně a repelentně.Podle některých návodů lze v přechodné roční době vytápět skleník tak, že se dovnitř naskládá "baterie" PET lahví naplněných vodou. Během teplého dne se voda ohřeje a v noci se teplo uvolňuje a "vyhání semínka" z půdy ven. Teoreticky se zdá, že je vše v pořádku.Skleník v dnešní době můžeme zateplovat nejen bublinkovou fólií, ale také pomocí stavebních termoreflexních fólií, které fungují prakticky na stejném principu, jako termosky na nápoje. Jak je známo, tak termoska má po celém svém obvodu dvojitou stěnu a dutina v tomto plášti je vyplněna částečným vakuem.
Jak zvýšit teplotu ve skleníku : Chcete-li zvýšit účinnost izolované severní stěny ve skleníku, je vhodné nechat její vnitřní stranu (orientovanou na jih) natřít bílou barvou nebo ji potáhnout nějakým reflexním materiálem. Slunce se od této zdi odrazí a zasvítí krásně na vaše rostlinky – alespoň ve dne.
Kolik dusíkatého vápna do skleníku
K dezinfekci půdy ve skleníku můžeme použít dusíkaté vápno v dávce 50 – 100g na 1 m2 plochy, mělce zapravíme do půdy a zalijeme. Následně můžeme použít netkanou textilii k zakrytí půdy, aby byl povrch stále vlhký po dobu dvou až tří týdnů.
Jak připravit skleník po zimě : Ze všeho nejdříve je potřeba skleník pořádně očistit. Tady nepomůže nic jiného než poctivá práce. Jarovou vodou s přídavkem octa proti plísním pořádně umyjte stěny skleníku, ať jsou ze skla nebo z polykarbonátu. Rostliny milují světlo, a díky čistým stěnám si ho mohou dopřát plnými doušky.
Asi nejlepší variantou je mít doma záložní zdroj tepla. Jedním z nich je klasický krb nebo krbová kamna. Větší místnost vyhřejí hravě už za pár minut. Výkonnější jsou krbová kamna, protože nejsou nijak izolovaná obložením, podobně jako to má krbová vložka.
Základem zazimování je skleník zbavit všech zbytků letošních rostlin a důkladné porytí půdy. Ta dostane nejen potřebný kyslík, ale dostane se nahoru spodní odpočatá zemina. Základem před zazimováním skleníků je důkladná prohlídka skel a rámů, jejich oprava, případně namazání všech pohyblivých částí.
Jak ochránit skleník před mrazem
Větší skleník můžete přitápět kamínky (elektrickými nebo na dřevo). To, co už jste vyseli na záhony a začalo vyrážet, můžete přes noc ochránit oříznutou PET lahví nebo zavařovací sklenicí. Fungují jako mini skleníčky a přes noc ochrání před mrazem.Základem zazimování je skleník zbavit všech zbytků letošních rostlin a důkladné porytí půdy. Ta dostane nejen potřebný kyslík, ale dostane se nahoru spodní odpočatá zemina. Základem před zazimováním skleníků je důkladná prohlídka skel a rámů, jejich oprava, případně namazání všech pohyblivých částí.A jaké jsou optimální teploty ve skleníku V denních hodinách by se teplota ve skleníku měla ideálně pohybovat v rozmezí 20 až 26 °C, v noci mezi 15 až 20 °C. Samozřejmě, existují rostliny, kterým teplo vyhovuje více. U nich lze krátkodobě akceptovat i výrazně vyšší maximální teplotu, až 32 až 35 °C.
S výsadbou sazeniček pro jistotu počkejte až po květnových mrazících (12. – 14. května). Pokud máte skleník dobře zajištěný proti mrazu, můžete vysadit předpěstované sazenice rajčat.
Co dát na dno skleníku : Na dno byste měli umístit alespoň deseticentimetrovou vrstvu kvalitního hnoje – ideální je koňský, ale stejně tak dobře poslouží i kravský či králičí. Na hnůj dejte přibližně 10-15 cm vrstvu shrabaného, již povadlého listí (vyhněte se ale listí z ořešáku, které je kyselé), zavadlé posekané trávy nebo slámy.
Kdy se dává dusíkaté vápno : Časně na jaře 2 týdny, v létě nejméně 1 týden před výsadbou lehce zapravit do zvlhlé půdy. Salát hlávkový, ledový salát : dávka 30 – 50 g.m/2. Časně na jaře 2 týdny, v létě nejméně 1 týden před výsadboulehce zapravit do zvlhlé půdy. Polníček, mrkev, okurky, špenát, ředkev, ředkvičky : dávka 30 – 50 g.m/2.
Jak zazimovat skleník
Základem zazimování je skleník zbavit všech zbytků letošních rostlin a důkladné porytí půdy. Ta dostane nejen potřebný kyslík, ale dostane se nahoru spodní odpočatá zemina. Základem před zazimováním skleníků je důkladná prohlídka skel a rámů, jejich oprava, případně namazání všech pohyblivých částí.
V zimě se dá ve skleníku pěstovat například kapusta kadeřávek, růžičková nebo hlávková kapusta, těm nevadí dokonce ani mráz. Těšit se můžete dokonce i z cibule a vyzkoušet můžete třeba i různé druhy salátu či špenát.Jak se doma zahřát bez zapnutého topení
- Polštáře, přehozy, plédy. Když nechcete od základů měnit svůj interiér, spolehněte se na bytový textil.
- Kůže hodně zmůže.
- Teplo (nejen) od nohou.
- Zatáhněte závěsy.
- Když barvy hřejí
- Útulné koberečky.
- Teplo od podlahy.
Jak levné topit elektřinou : Nejvíce úsporné je tepelné čerpadlo, které z jedné kWh elektřiny vyrobí několik kWh tepla. Energeticky úsporně pracuje i kondenzační plynový kotel. Levně topí také krbová kamna nebo kotel na biomasu.