Již ve Starém zákoně nalezneme různé podoby modlitby: žalmy, prosby, díky, přímluvy, vzývání.Zahájení modlitby
Než se začnete modlit, najděte si tiché místo, kde se budete cítit dobře. Dobrý způsob, jak modlitbu začít, je oslovit Boha jménem. Můžete říct například „Drahý Bože“, „Drahý Nebeský Otče“, „Otče náš, který jsi v nebesích“ nebo prostě jen „Bože“.Zásady při modlitbě Velmi důležité je, abychom se nemodlili jen tehdy, když k modlitbě máme chuť, když se nám daří, když se cítíme dobře. Modlit se tehdy je samozřejmě správné, ještě důležitější však je modlit se ve chvílích slabostí, rozladění a zklamání, když na modlitbu nemáme chuť, když se nám nedaří.
Jak zní modlitba : “ Otče náš, jenž jsi na nebesích, posvěť se jméno tvé, přijď království tvé, buď vůle tvá jako v nebi, tak i na zemi. Chléb náš vezdejší dej(ž) nám dnes a odpusť nám naše viny, jako(ž) i my odpouštíme naším viníkům a neuveď nás v pokušení, ale chraň nás od zlého. Neboť tvé je království i moc i sláva navěky.
Jak prosit Boha o pomoc
Není třeba se modlit složitě, mnohdy ke střelné modlitbě stačí říci jen několik slov, například: Bože děkuji za to, co prožívám; pomoz mi prosím; smiluj se nade mnou; mám Tě velmi rád; dej mi sílu toto zvládnout; dej mi potřebnou moudrost; ochraň mne před tímto pokušením, naplň mne svým pokojem a požehnáním; požehnej …
Jak se modlit k jezisi : Text modlitby je „Pane Ježíši Kriste, Synu boží, smiluj se nade mnou (hříšným)“. Tato věta je zpravidla pronášena opakovaně, často s pomocí tzv. modlitebních uzlíků a různých tělesných cvičení. Ježíšova modlitba je dostupná každému, může ji vykonávat kdokoli, kdykoli a kdekoli a jakkoli často.
V modlitbě je dobré vyznat víru, klanět se, smířit se, odpustit, obětovat se, sjednotit se, odevzdat se, ztišit se, přimlouvat se a vyjádřit úmysl jednat. Toto je uvedené také v schématu modlitby, který máte před sebou. Bože, z celého srdce věřím v Tebe, věřím v Tvou přítomnost v mém životě a věřím, že mne máš rád.
V modlitbě je dobré vyznat víru, klanět se, smířit se, odpustit, obětovat se, sjednotit se, odevzdat se, ztišit se, přimlouvat se a vyjádřit úmysl jednat. Toto je uvedené také v schématu modlitby, který máte před sebou. Bože, z celého srdce věřím v Tebe, věřím v Tvou přítomnost v mém životě a věřím, že mne máš rád.
Kolik proseb obsahuje modlitba Otče náš
Modlitba obsahuje sedm proseb či žádostí k Bohu, které vyjadřují základní potřeby člověka (chléb náš vezdejší dej nám dnes, zbav nás od zlého), vztah ke společenství lidí (odpusť nám, jako i my odpouštíme), vztah k Bohu (posvěť se jméno tvé).Odpovědí na Boží lásku je lidské odmítnutí. Vrátit se k Bohu můžeme jen díky jeho zásahu, díky vtělení, díky Kristově výkupné oběti. Kristus je jediná cesta k Otci.5) Zpytování Celou modlitbu je vhodné ukončit poděkováním a krátce se ohlédnout, jak se nám v ní vedlo. Velice pomáhá, když si uděláme poznámku o tom, co jsme v modlitbě prožili, jak se nám dařila a co jsme objevili.
Modlit se znamená pozdvihnout duši k Bohu, dát prostor jeho přítomnosti a jeho lásce v našem životě. Modlitba může mít podobu předem formulovanou (např. Otčenáš) nebo spontánní, může se jednat o děkování či prosbu, může to být meditace nad úryvkem bible nebo také mlčenlivé klanění.
Jak se modlit za mrtvého : Při pietní vzpomínce kněz přečte jména a příjmení zesnulých a pak se připojíme ke společné recitaci „Zdrávas Maria“ a modlitbě za zesnulé „Odpočinutí věčné“ nebo modlitbě růžence. Bůh zná jména všech mrtvých. Jejich jména se čtou spíše jako pomoc pro nás, kteří se modlíme zde na zemi.
Jak se modlit před spaním : Prosíme tě, ó Pane náš, této noci buď naše stráž, ať spočineme v lásce tvé, dopřej nám chvíle pokojné. Když unavené oči spí ať srdce dál u tebe bdí, a ty mocnou chraň pravicí všechny tebe milující.
Jak si přát lásku
"Je nejlepší ho dělat v noci při úplňku," radí věštkyně a pokračuje: "Kdo má doma zahrádku, nebo má možnost jít do přírody, je to lepší. U toho si zapalte svíčku – v úterý růžovou, když chcete lásku, ve středu červenou – pro zdraví, ve čtvrtek zelenou – pro lepší práci, v pátek a sobotu můžete pálit jakoukoliv.
Celou modlitbu je vhodné ukončit poděkováním a krátce se ohlédnout, jak se nám v ní vedlo. Velice pomáhá, když si uděláme poznámku o tom, co jsme v modlitbě prožili, jak se nám dařila a co jsme objevili.Můžeme Boha oslovovat "Všemohoucí", nebo "Stvořitel", "Dárce", "Moudrost" , ale máme také velmi prostá jména jako je Ježíš, což je, dá-li se to tak říci, křestní jméno.
Co říct na smrt : Podání ruky a slova „Upřímnou soustrast“ nebo „Je mi to líto“ smutného člověka neurazí a nepohorší. Dáváme mu tak najevo, že jsme jeho ztrátu zaznamenali, že jej vnímáme jako pozůstalého a že s ním soucítíme. Otevíráme tím také prostor pro další hovor, neděláme tabu ze smrti a ztráty.