Jak zastřihnout sukulent?
U sukulentů je nejvýhodnější radikální řez provádět na počátku nebo uprostřed naší zimy. Má to několik výhod. Rostlinám nevadí nedostatek světla, protože vývoj nových výhonů určitou dobu trvá, a než trochu povyrostou, je tu jaro a slunečných dní začíná přibývat.V závislosti na rychlosti růstu tlustice může být potřeba provést řez jednou za rok nebo i častěji. Dbejte na to, aby byla rostlina během řezu v dobrém zdravotním stavu a dostatečně zásobena energií pro regeneraci – ideálním obdobím pro řez je jaro nebo začátek léta.Zálivka – zálivka je alchymie, až 80 % květin zahyne z důvodu přelití. U sukulentů doporučujeme přibližně takovýto postup: ve vedrech zalévejte sukulenty jednou za 2-3 dny. V zimních měsících, kdy mají květiny vegetační klid, je zalévejte cca jednou za 3 týdny.

Jak vytvarovat tlustici : Drátování je technika, která umožňuje vytvářet a udržovat požadovaný tvar bonsaje tím, že se kolem větví opatrně omotává drát. U Crassula Ovata je třeba být zvláště opatrný, protože její větve jsou křehké. Doporučuje se používat měkký drát a aplikovat ho tak, aby nedošlo k poškození kůry nebo listů.

Co dělat když opadává tlustice

Nenechávejte zálivku až na moment, kdy vaší tlustici začnou opadávat listy. Právě opadáváním listů už vám totiž květina dává najevo, že sucha bylo až příliš hodně. Nicméně vlhkost je pro tlustice spíše problémem, takže méně zálivky je v jejím případě vždy lepší.

Kdy schovat sukulenty : Sukulenty bychom měli zazimovat v říjnu, jak radí jejich pěstitel Jiří Janda z Pávova u Jihlavy. „Na zimoviště bychom měli stěhovat rostliny už připravené – to znamená kořeny v suchu a pokud možno listy co nejvíc napité vodou,“ radí Jiří Janda pro ty, kteří měli květiny přes léto někde na balkoně nebo na zahradě.

Pokud začnou tlustici opadávat listy, mívá to dvě příčiny. Obě jsou způsobeny pěstitelem. Buď tlustice nastydla u otevřeného okna v mrazivém dni, nebo je umístěna na příliš chladném místě, kde teploty klesají pod 10 stupňů Celsia.

Stanoviště rostliny: Slunné až polostinné místo, preferuje sušší prostředí. Zálivka: Zálivka by měla být střídmá, ponechte půdu mezi zaléváním vyschnout. Světlo: Potřebuje dostatek světla, ale vyhněte se přímému slunci v horkých odpoledních hodinách. Množení: Množte řízky nebo oddělováním bočních výhonků.

Jak se spravne starat o sukulenty

Sukulentní terárium umístěte na co nejsvětlejší místo, kaktusy a sukulenty milují slunce! Terária si moc nevšímejte, u sukulentů platí: méně péče je více. Od jara do podzimu zalévejte jednou za 14 dní, přes zimu jednou za měsíc nebo vůbec. Pokud je terárium na stinnějším místě, zalévejte jen sporadicky.Množení sukulentů

Stačí odříznout zdravý list nebo část stonku a nechat jej několik dní zaschnout, aby se na řezné ploše vytvořil kalus. Poté se řízek umístí na vlhký substrát a čeká se, až se objeví kořeny. Tato metoda je zábavná a umožňuje snadno rozšířit sbírku sukulentů nebo sdílet je s přáteli.Květináč pro tlustici nesmí být příliš velký. Klidně může být i nějaký mělčí. Květináč tedy zvolte jen o přibližně tři centimetry větší, než ve kterém byla umístěna doposud. Je také potřeba říci, abyste rostlinu před přesazováním alespoň dva dny nezalévali.

použít lze zeminu pro kaktusy nebo směs květinového substrátu, písku a hrubšího stěrku. Jedná se o nenáročnou pokojovou rostlinu, kterou je vhodné letnit. Zalévejte pouze mírně, vždy až při úplném vyschnutí substrátu, voda by neměla zůstávat v podmisce. Lze ji velmi dobře tvarovat.

Proč opadává sukulent : Když sukulent prosí o vodu

Tak, že se jim svěsí listy. Ve chvíli, kdy sukulent doslova prahne po zálivce, začne totiž vysávat své spodní listy, které se důsledkem toho scvrkávají a opadávají.

Co potrebuji sukulenty : Péče o sukulentní rostliny

Co se týče světla, většina sukulentů potřebuje hodně světla, ideálně přímé sluneční světlo, aby si udržely svůj charakteristický vzhled a barvy. Při výběru substrátu je důležité zvolit dobře propustný, aby se předešlo zadržování vody v půdě.

Jak se Striha tlustice

– Starší rostliny (např. tlustice) jsou náchylné k vyholování v dolní části kmene. – U rostlin jako Bowiea, které během období klidu zatahují, se zastřihávají uschlé výhony. – Také u převislých sukulentů dosáhneme lepšího větvení, pokud výhony cíleně zkrátíme.

Tlustice vejčitá – první pomoc

Šťáva z listů této známé pokojovky pomáhá při oparech a aftách, akné, bodnutí hmyzu, na kuří oka a vhodná je také na obklady při bolestech v krku. Tlustice vejčitá má hojivé účinky, ale měli byste nejdříve vyzkoušet, zda na rostlinu nemáte alergii.Obecná pravidla (neplatí u všech druhů) jsou: nízká teplota, minimální zálivka (cca 50 % našich rostlin během zimování vodu u kořenů vůbec nepotká, některé za zimu 2-3x lehce zalijeme nebo pouze porosíme) a dostatečné světlo (na rozdíl od kaktusů, které při dodržení určitých podmínek lze zimovat v naprosté tmě).

Jak množit hvězdnice : Hvězdnice se množí dělením na jaře nebo na podzim, nebo také jarním výsevem.