O průjmu u kojenců mluvíme tehdy, pokud se stolice dostaví více jak 5x za den, u starších dětí pak více než 3x denně. Průjem by měl odeznít za tři až pět dní. U miminek mladších půl roku by měla proběhnout konzultace s lékařem již po 24 hodinách.Podávejte kojenci tekutiny častěji než obvykle, hlavně vodu. Pokud vaše dítě již jí pevnou stravu, podávejte mu potraviny, které mají zahušťovací účinek, např. rýžovou kaši nebo rýži, vařenou mrkev, těstoviny, vařené ovoce (např. jablko), případně čaj ze sušených plodů.Kdy je třeba zajistit hospitalizaci:
Pokud je zjevné, že průjem či zvracení jsou takové intensity, že ztráty tekutin jsou větší, než jejich příjem. Pokud se u dítěte rozvíjí některé z příznaků dehydratace: malátnost až apatie. dítě je halonované – má kruhy pod očima, oči jsou jakoby zapadlé
Jak se pozná průjem u miminka : Příznaky průjmu u dětí
V každém případě je však kojenecká stolice mnohem řidší, než mají dospělí. Pokud je tekutá, vodnatá nebo častější a objemnější, může se jednat o průjmové onemocnění.
Jak poznat infekční průjem
Změna zbarvení stolice (zelený průjem, žlutý průjem) Hlen nebo krev ve stolici. Nevolnost, zvracení Zvýšená teplota, horečka a zimnice – zpravidla upozorňuje na infekční původ průjmu.
Co zpusobuje průjem u kojence : Průjmová onemocnění jsou nejčastěji způsobena virovou nebo bakteriální infekcí trávicího traktu. Někdy může být viníkem průjmu nevhodná skladba potravin nebo intolerance některé ze složek stravy nebo chronický zánět střeva. Příčinou bývá také problém s užíváním některých léků, zejména antibiotik.
Na lékaře se obraťte vždy, pokud: průjem trvá déle než pět dní a provází jej horečky a zvracení
Dehydratace u kojenců a batolat
- suché, popraskané rty.
- méně časté močení (méně než šest mokrých plen denně)
- suchý jazyk.
- hluboké dýchání
- propadlá fontanela na hlavičce.
- vznik šedých kruhů kolem očí (tzv. halonované oči)
- dítě při pláči neprodukuje slzy.
Co nejrychleji zastaví průjem
Při akutním průjmu doporučujeme užívat Tasectan 500 mg, který je dostupný v tobolkách. Tacetan 500 mg mohou užívat dospělí a děti nad 14 let. Užívejte 1 až 2 tobolky každých 4 až 6 hodin do vymizení příznaků. Pro děti již od narození Tasectan 250 mg KIDS, v sáčcích.Pro bakteriální průjmy je typický náhlý nástup onemocnění. Provázet je může horečka, slabost, zvracení, bolesti břicha. Někdy se může ve stolici vyskytnout i krev. Právě bakteriální průjem často potkává turisty v zahraničí a exotických zemích.Příznaky dehydratace
Nedostatek tekutin poznáme pocitem žízně (u starších osob tento varovný signál často chybí) a tmavě zbarvenou močí. Mezi další příznaky patří sucho v ústech, lepící se rty, suché sliznice, zácpa, suchá pokožka, únava, malátnost, bolest hlavy.
Přehřáté miminko má zarudlé tvářičky, potí se a je neklidné. Nezapomeňte proto na pitný režim či častější kojení a dítě nechte ve stínu přikryté pouze bavlněnou plenou. Z horka se mohou na zádech a hrudníčku objevit i potničky a zadeček miminka je náchylnější k opruzeninám.
Jak rychle vyléčit průjem : Při akutním průjmu doporučujeme užívat Tasectan 500 mg, který je dostupný v tobolkách. Tacetan 500 mg mohou užívat dospělí a děti nad 14 let. Užívejte 1 až 2 tobolky každých 4 až 6 hodin do vymizení příznaků. Pro děti již od narození Tasectan 250 mg KIDS, v sáčcích.
Jak dlouho může trvat průjem u dětí : Při odpovídajícím doplňování tekutin odezní zvracení většinou během dvou dní, průjem pak během 2–7 dní.
Jak se projevuje infekční průjem
Příznaky průjmu a kdy s průjmem k lékaři
Nezvykle zapáchající stolice. Nucení na stolici. Nadýmání a plynatost. Změna zbarvení stolice (zelený průjem, žlutý průjem)
Projevy zadržování vody v těle
- Otoky končetin.
- Těžkosti v břiše.
- Nadměrné pocení
- Celulitida.
- Obtížné hubnutí
Pokud dítě vnímá, komunikuje a nezvrací – dítě svlékněte a ochlazujte tělo vlažnou vodou včetně hlavy (otřete namočeným ručníkem povrch těla a ovívejte ručníkem), zajistěte přísun tekutin (ideálně minerálky). U malých dětí volejte tísňovou linku 155 a dbejte na to, ať ochlazováním nezpůsobíte podchlazení.
Co kdyz se miminko Prehreje : Přehřátí, neboli hypertermie, je stav kdy tělesná teplota stoupne nad 37,5°C. Děťátko je v takovém případě zpočátku neklidné, dráždivější a plačtivé. V malém organismu pak ale rychle může dojít ke ztrátám tekutin a k dehydrataci, která může být i život ohrožující.