Rekonvalescence po extrakci
Bezprostředně po výkonu byste neměli vyplachovat ústa, pít alkohol, kouřit, vystavit se větší fyzické námaze. Je naopak žádoucí vzít si léky proti bolesti, chladit otok na tváři. Během 48 hodin po zákroku si nečistěte zuby kartáčkem v okolí rány, abyste si ránu znovu neotevřeli.Bezprostředně po zákroku dostanete do skusu tampon, který má zabránit krvácení. Tampon je nutné ponechat v ústech minimálně 15 minut. Pro zmírnění pooperační bolesti, případně otoku je vhodné si ještě před odezněním anestezie vzít běžný lék na bolest a začít chladit tvář v místě zákroku.Kdy se mohu přestat obávat suchého lůžka Pokud se vám ve dnech po zákrokuvytvoří krevní sraženina, nemusíte si se suchým lůžkem dělat starosti. Pokud se sraženina nevytvoří, měl by proces hojení trvat přibližně týden.
Jak dlouho muze tect krev po vytržení zubu : Slabé krvácení po zákroku (růžové sliny) není nijak neobvyklé. Může trvat i několik dní.
Jak dlouho se hojí kost po vytržení zubu
Rána po vytažení zubu se hojí poměrně dlouho – měkké tkáně několik týdnů, kost se přestaví až za několik měsíců. Jako u každého chirurgického výkonu může i u extrakcí dojít k různým komplikacím v průběhu výkonu či po něm. Některé z nich bývají častější, jiné méně časté.
Kdy můžu pít po vytržení zubu : den po vytržení. Pít můžete ihned, jíst je vhodné až 1-2 hodiny po zákroku. Dejte si spíše něco studenějšího a měkčího. Opatrně čistěte zuby 2 x denně kolem, do rány nezasahujte ani se z ní nic nesnažte odstranit.
Krev se mísí se slinou a může se zdát, že je jí větší objem… Pokud z rány opravdu odtéká nebo kape krev, zkomprimujte ránu skousnutím tampónu nebo například přeloženého textilního kapesníku na 30 až 60 minut.
Hojení extrakční rány trvá přibližně 4 až 6 týdnů. Během tohoto období se nejprve zacelí dáseň, později následuje hojení kosti. I přesto, že poškozený zub je již odstraněn, místo může zůstat ještě několik dalších dní citlivé a bolavé.
Co dělat s krevní sraženinou
Léčba krevních sraženin spočívá v klidu na lůžku. Pacienti užívají speciální léky, které pomáhají krevní sraženinu rozpustit a zabraňují jejímu narůstání. U závažnějších stavů se provádí operace. Cílem léčby je mimo jiné i prevence proti vzniku plicní embolie, opakovaných trombóz a trvalých poškození.Pacienti se po extrakcích zubů většinou bojí jíst i pít v obavách z bolesti. Musí proto být poučeni, že je nutné zajistit minimálně dostatečný příjem tekutin. Pacient může pít cokoliv podle své chuti (kromě alkoholických nápojů), ale nápoje by měly být chladné.Nechte raněného, aby si stlačil a držel měkké části nosu aspoň 5 minut. Na zátylek nebo kořen nosu můžete přiložit studený obklad. Postižený by se měl po zástavě krvácení vyhýbat náročné fyzické činnosti. Pokud krvácení nepřestane do 20 minut, vyhledejte lékařskou pomoc nebo volejte 155.
Hojení rány po extrakci zubu: nejprve dochází k uzavírání okrajů extrakční rány, po čtyřech týdnech dochází k částečné osifikaci, definitivní dohojení rány trvá až 3-6 měsíců. Během prvního týdne se nedoporučuje ústa vyplachovat, pouze po čištění vyplivnout zbytek zubní pasty.
Jak dlouho se nesmí jíst po vytržení zubu : den po vytržení. Pít můžete ihned, jíst je vhodné až 1-2 hodiny po zákroku. Dejte si spíše něco studenějšího a měkčího. Opatrně čistěte zuby 2 x denně kolem, do rány nezasahujte ani se z ní nic nesnažte odstranit.
Jak pít po extrakci zubů : Pacienti se po extrakcích zubů většinou bojí jíst i pít v obavách z bolesti. Musí proto být poučeni, že je nutné zajistit minimálně dostatečný příjem tekutin. Pacient může pít cokoliv podle své chuti (kromě alkoholických nápojů), ale nápoje by měly být chladné.
Co na zastavení krvácení
na zastavení krvácení bych doporučila prostředek Surgispon, díky porézní struktuře houbička aktivuje krevní destičky a rána by měla přestat krvácet. Alternativou, která zastavuje krvácení je také Akutol ve spreji, zastavuje drobná povrchová krvácení a funguje jako tekutý obvaz.
Krev se mísí se slinou a může se zdát, že je jí větší objem… Pokud z rány opravdu odtéká nebo kape krev, zkomprimujte ránu skousnutím tampónu nebo například přeloženého textilního kapesníku na 30 až 60 minut.První pomoc
- Nejprve se snažte zabránit krvácení přiložením sterilního obvazu.
- Při silnějším krvácení přiložte tlakový obvaz.
- Po zástavě krvácení je vhodné ránu omýt tekoucím proudem čisté vody.
- Okolí rány potřete nebo postříkejte dezinfekcí.
- Na ránu aplikujte sterilní krytí, které se nelepí k ráně.
Co rozpouští krevní sraženiny : Heparinoidum S napomáhá k rozpuštění malých krevních sraženin, urychluje vstřebávání krevních výronů, snižuje tvorbu otoků a působí protizánětlivě. Čtěte pozorně příbalový leták.