Vážné krvácení u pacientů na warfarinu je nejúčinněji zajištěno rychlým a kompletním zrušením antikoagulačního efektu léku pomocí koncentrátu protrombinového komplexu a pomalé i.v. infuze vitaminu K1 nezávisle na důvodu pro antikoagulaci. Tento přístup může zajistit minimalizaci následků krvácení.Kdy bezpodmínečně vyhledat lékařskou pomoc
Je-li krvácení velmi silné a nejde-li zastavit. Upadne-li ošetřovaný do bezvědomí. Krvácí-li postižený z tepny. Krev z tepny vytéká s každým úderem srdce, je jasně červená a obvykle se těžko kontroluje její zastavení.Léky na ředění krve na předpis
Případné nesprávné dávkování může způsobit zdravotní komplikace projevující se např. zvýšenou tvorbou modřin, krvácením nebo krví ve stolici či moči, nebo závažné komplikace onemocnění, pro které tyto léky užíváte.
Čím se zastavuje krvácení : na zastavení krvácení bych doporučila prostředek Surgispon, díky porézní struktuře houbička aktivuje krevní destičky a rána by měla přestat krvácet. Alternativou, která zastavuje krvácení je také Akutol ve spreji, zastavuje drobná povrchová krvácení a funguje jako tekutý obvaz.
Co pomaha na krvácení
Silné krvácení
- Raněného posaďte (tak, aby byl opřen) nebo položte. Pokud je to možné, zvedněte krvácející místo nad úroveň srdce.
- Krvácení zastavte pomocí prstů v ráně.
- Vyrobte tlakový obvaz ze dvou obvazů.
- Pokud krev protéká skrz, přidejte další vrstvu obvazu.
Jak zastavit žilní krvácení : Žilní krvácení
Na takovouto ránu použijeme tlakový obvaz nebo si jej provizorně vyrobíme. Tlakový obvaz je součástí vybavení lékárniček. Ránu pevně stahujeme. V případě prosáknutí krví přidáme další vrstvu tlakového obvazu.
Nejčastěji se používají následující byliny:
- Kokoška pastuší tobolka – užívá se lihový extrakt nebo čaj z kvetoucí nati (maximálně 7 dní)
- Mochna nátržník – užívá se čaj z kořene.
- Hluchavka bílá – užívá se čaj z květů
- Kontryhel obecný – užívá se čaj z kvetoucí nati.
- Přeslička rolní – užívá se čaj z nati.
Nevhodné potraviny
- listová zelenina – zelí, špenát, kapusta, salát, …
- maso – kuřecí, krůtí
- játra.
- olivový, sojový olej.
- kopřivový, zelený čaj.
- některé druhy ovoce – maliny, ostružiny, mango, kiwi.
Jaké léky se nesmí kombinovat
Nevhodné jsou zejména kombinace léčiv, které mají řešit stejný problém (např. pokud berete léky na úzkost, není vhodné brát léky na spaní). Nikdy proto nezapomeňte vašemu lékaři nebo lékárníkovi či lékárnici sdělit, jaké léky užíváte. Ať už pravidelně nebo zrovna jen v tuto chvíli.Žilní krvácení
Na takovouto ránu použijeme tlakový obvaz nebo si jej provizorně vyrobíme. Tlakový obvaz je součástí vybavení lékárniček. Ránu pevně stahujeme. V případě prosáknutí krví přidáme další vrstvu tlakového obvazu.První pomoc
- Nejprve se snažte zabránit krvácení přiložením sterilního obvazu.
- Při silnějším krvácení přiložte tlakový obvaz.
- Po zástavě krvácení je vhodné ránu omýt tekoucím proudem čisté vody.
- Okolí rány potřete nebo postříkejte dezinfekcí.
- Na ránu aplikujte sterilní krytí, které se nelepí k ráně.
Omega-3 mastné kyseliny: Omega-3 mastné kyseliny, které se nacházejí v mastných rybách, jako je losos, sardinky a makrela, mohou pomoci zvýšit pružnost krevních cév a ředit krev. Kurkuma: Kurkuma, a zejména její aktivní složka kurkumin, může mít antikoagulační účinky.
Jak snížit srážlivost krve : acetylsalicylová, obsažena v acylpyrínu má antiagregační účinky, působí tedy preventivně proti vzniku krevních sraženín. Je možné ji preventivně užívat, stačí 1/2 tablety (v nižších dávkach do 375mg působí proti srážlivosti, ve vyšších dávkach spíše proti bolesti a zánětu).
Jak dlouho jsou léky v krvi : Vždy záleží na stavu organismu, jednotlivých orgánů a dalších přidružených faktorech. Dle běžného výpočtu lze ale říct, že ve Vašem případě by mohl být lék zcela vyloučen po 8-9 dnech.
Co se nesmí s antibiotiky
Když berete antibiotika
Zapomeňte na alkohol, to byste si játra pořádně zatížili! Také se doporučuje při léčbě antibiotiky snížit příjem mléka a mléčných výrobků, jako i minerálek. Vápník, ale i hořčík či železo snižují účinek antibiotik. Též se vyhýbejte grepfruitu a slunci kvůli možné alergii.
Žilní krvácení – zraněného položte na zem, odstraňte oblečení, pokud je to nutné. Otevřete obvaz a přiložte na zranění, zbývající obvaz obtočte kolem postiženého místa. Obvaz musí dobře sedět, nesmí se hýbat, ale zase nesmí být přehnaně utažený. Jestliže je člověk raněný na noze či ruce, tak ji zvedněte kolmo vzhůru.Základem první pomoci je intenzivní tlak na krvácející místo, ať už pomocí tlakového obvazu, nebo v případě nouze i jiné čisté tkaniny, a zároveň elevace (zdvihnutí) krvácející končetiny. Přestože krvácení z varixů může člověka ohrozit i na životě, často se jedná i o méně vážnou záležitost.
Jak ošetříme mírně krvácející řeznou ránu ve které je zaklíněný velký střep : Otázka: Jak ošetříme mírně krvácející řeznou ránu, ve které je zaklíněný velký střep Správná odpověď: Zaklíněné cizí předměty z ran zásadně nevyjímáme. Takový předmět je třeba sterilně obložit a ránu obvázat tak, aby nebyl zaklíněný předmět zatlačen ještě hlouběji do rány.