Ven na záhon vysaďte sazeničky v půlce května nebo v době, kdy už nehrozí přízemní mrazíky. Vysévat semena cuket lze také rovnou na záhon, ale nejdříve začátkem května, aby rostlinky neponičil mráz. Vhodnými sousedy pro cukety jsou bazalka, fazol, hrách, heřmánek, cibule, nevhodné jsou okurky.Vzešlé sazenice či semena vysaďte na záhon až v druhé polovině května a před výsadbou je můžete postupně otužovat snížením teploty nebo přenášením ven. Cuketám a dýním se bude dařit na teplém a chráněném stanovišti, kde půdu obohatíte kompostem. Dbejte, aby rostliny měly dostatek místa a dostatek vláhy.Dýně a cukety patří do skupiny tykvovitých a mají společné zásady pěstování, zpracování i skladování. V chladnějších oblastech se vyplatí tykvovité předpěstovat a to v polovině dubna. Po 2 – 3 týdnech lze sazenice přesadit do větších květináčů a vysadit je ven do záhonu po tzv. „zmrzlých“, což je v polovině května.
Jak hluboko sázet cukety : Pak věřte, že to není nemožné a vy můžete svou úrodu sklízet třeba i na balkóně. Při výsevu cuket do nádoby nezapomeňte půdu důkladně zvlhčit. Semena umístěte zhruba 2,5 cm hluboko. Rostlině se obecně bude dařit v případě, že jí dopřejete dostatek slunce.
Jak správně zasadit semínka
Substrát nasypte do misek, jemně zavlažte a vysejte semena. Semena se vysévají zpravidla do hloubky podle velikosti semen. Drobné a velmi malá semínka stačí vysít rovnoměrně na povrch a často je ani nezasypáváme. Během zalévání je stačí přikrýt vrstvou servítky, abyste semínka nevyplavili.
Jak dlouho klíčí cukety : Jedná se o poměrně odolné rostliny, takže je možné buď semena předpěstovat nebo je sázet přibližně v polovině května přímo na venkovní záhon. S předpěstováním semen můžete začít už v březnu či dubnu. Klíčení trvá zpravidla 1–2 týdny. Rostliny přesazujeme na slunné stanoviště až v druhé polovině května, resp.
Cukety vytváří poměrně mohutné keříky s velkým množstvím rozložitých listů, takže kolem sebe potřebují dostatek místa. Sázejte je aspoň metr od sebe a sazeničky podložte netkanou fólií nebo slámou; stonky jsou totiž těžké a sklání se na zem, takže se stává, že plody leží na mokré hlíně a uhnívají.
Jedná se o poměrně odolné rostliny, takže je možné buď semena předpěstovat nebo je sázet přibližně v polovině května přímo na venkovní záhon. S předpěstováním semen můžete začít už v březnu či dubnu. Klíčení trvá zpravidla 1–2 týdny. Rostliny přesazujeme na slunné stanoviště až v druhé polovině května, resp.
Co nesnáší cuketa
I cukety a dýně se nesnášejí s rajčaty, ovšem stejně jako je tomu v případě okurek, nevadí jim kořenová zelenina (mrkev, petržel, …). A ta je i jejich vhodnou předplodinou. A pozor, petržel se nesnáší s rajčaty. Mrkev je velice snášenlivá zelenina.Semena klíčící rychle tj. do 2-3 týdnů vzcházejí rovnoměrně rychle. Semena klíčí pomalu a dlouho mohou vzcházet ještě 2-3 měsíce po výsevu. Chladnomilné druhy klíčí lépe při nižších teplotách, teplomilné a tropické druhy vyžadují vyšší teploty.Většina semen začne klíčit již druhý den a během 5-7 dnů je můžete sklízet. Nejlepší jsou samozřejmě čerstvá, ale můžete je skladovat ještě pár dní v lednici, čímž prodloužíte jejich trvanlivost. Obaly semen, vnější slupky, nejsou na škodu, ale ani zdrojem množství vitamínů, tedy je před konzumací můžete vypláchnout.
Cukety budou nejrychleji růst a nejlépe plodit na teplém a zároveň chráněném stanovišti. Aby se půda dostatečně prohřála, můžeme ji 1- 3 týdny před výsevem přikrýt černou fólií. Cukety se sázejí do pohnojené půdy do dolíků vzdálených od sebe minimálně 80 cm, přičemž do každého důlku zasejeme 2 – 3 semínka.
Jaké druhy zeleniny nesmíte nikdy sázet vedle sebe : Co nepěstovat vedle sebe – konkrétní příklady
- červená řepa, salát X špenát.
- zelí X jahody.
- kapusta kadavá X růžičková kapusta.
- okurky X rajčata, zelí, květák, růžičková kapusta, brokolice.
- fazole X fenykl.
- šalotka X hrách, fazole.
Kolik cuket z jedne rostliny : 🥒 Cukety: Abyste se v nich netopili, stačí vám 1 až 2 rostliny na osobu. Sklízejte je malé a získáte 5 až 40 kg z 3 metrového řádku. Sazenice dejte od sebe na 60 – 100 cm a řady cca po 120 cm.
Proč namáčet semena
Proč semena a ořechy namáčet eliminují se enzymové inhibitory a sníží se množství antinutrientů, zejména kyseliny fytové, která brání správnému vstřebávání živin a minerálů. odstraní se špína, prach a plísně. nastartuje se proces klíčení, který zvyšuje množství množství živin, vitamín a minerálů.
Substrát nasypte do misek, jemně zavlažte a vysejte semena. Semena se vysévají zpravidla do hloubky podle velikosti semen. Drobné a velmi malá semínka stačí vysít rovnoměrně na povrch a často je ani nezasypáváme. Během zalévání je stačí přikrýt vrstvou servítky, abyste semínka nevyplavili.
- Semena namočte do vody přímo ve sklenici na přibližně 8 hodin, aby nabobtnala a probudila se k životu. Poté vodu slijte a postavte na odkapávací "stanici" dnem vzhůru.
- Proplachujte semínka 2x denně.
- Většina semen začne klíčit již druhý den a během 5-7 dnů je můžete sklízet.
Co zasadit vedle paprik : Co zasadit vedle paprik:
- Rajče.
- Kapusta.
- Kedlubny.
- Česnek.
- Cibule.
- Fazole.
- Mrkev.
- Petržel.