Jak zasadit Ledový salát?
Lze jej proto pěstovat i při sponu 25 x 25 cm a je určen pro zahrádkáře, kteří ocení jeho vynikající chuť a extrémní odolnost proti vybíhání. Jakmile se začnou tvořit hlávky, zalévejte jej méně často a výhradně ráno. Předejdete tak vnitřnímu zahnívání. Ledové saláty můžeme pěstovat přes celé vegetační období.Vyséváme v dubnu až červnu, sazenice vysazujeme do sponu 30 x 30 cm. Vegetační doba je poměrně dlouhá, přibližně čtyři měsíce. Salát ledový – vyséváme přímo na záhon od března do května a vysazujeme stejně jako salát hlávkový.Sazenice malých kultivarů vysazujte do sponu 15 x 15 cm, větší do sponu 30 x 30 cm. Sazeničky sázejte ven zhruba od začátku dubna, rodící se srdíčko by mělo být mírně nad povrchem půdy. Záhony průběžně plejte. Pokud rostliny rostou opravdu pomalu, aplikujte organické hnojivo.

Jak zasadit semínka salátu : Jak semena vysévat

Nejlépe je využít připravený substrát pro výsev semen z odborné prodejny. Zeleninu lehce přitlačíme. Semena vyséváme v řídkém sponu ne hlouběji než 2 cm pod povrch. Dbáme na to, aby teplota v místnosti se pohybovala kolem 18 – 20°C, aby zde byly dobré světelné podmínky a také přiměřeně zavlažujeme.

Jak daleko od sebe sázet salát

Chcete-li sklízet mladé listy, salát vysejte poměrně hustě do řádků vzdálených od sebe 5-8 cm. Když rostliny vzejdou a trochu povyrostou, můžeme podle hustoty buď postupně otrhávat vnější listy (nové budou postupně dorůstat), nebo seříznou celou rostlinu (za příznivých podmínek může znovu obrůst).

Jak dlouho vydrží ledový salát : Skladování Ledový salát v celku lze uchovávat v chladničce v zásuvce na zeleninu až dva týdny. Již nakrojený a uložený v plastovém sáčku vydrží až týden.

Skladování Ledový salát v celku lze uchovávat v chladničce v zásuvce na zeleninu až dva týdny. Již nakrojený a uložený v plastovém sáčku vydrží až týden.

Ideální termín na přesazení ven se liší podle toho, co pěstujeme, a venkovních teplot konkrétního roku. Například koncem března lze při příznivém počasí začít s výsadbou okrasných trvalek kvetoucích v létě. V průběhu dubna můžeme ideálně sázet různé bylinky, většinu druhů zeleniny, brambor, salátu, brokolice apod.

Jak správně zasadit semínka

Substrát nasypte do misek, jemně zavlažte a vysejte semena. Semena se vysévají zpravidla do hloubky podle velikosti semen. Drobné a velmi malá semínka stačí vysít rovnoměrně na povrch a často je ani nezasypáváme. Během zalévání je stačí přikrýt vrstvou servítky, abyste semínka nevyplavili.Salát nevyžaduje velkou zálivku, přílišná vlhkost mu naopak škodí, začne hnít, a to i uvnitř. To platí zejména při pěstování ve skleníku. Zaléváme spíše ráno, aby během se během dne povrchová vlhkost odpařila.Požadavky na teplotu při pěstování salátu

Během celého dne udržujte teplotu ve fóliovníku/skleníku v rozsahu 10 až 21 stupňů Celsia. Pokud se venku oteplí, otevřete dveře, aby se vzduch v interiéru ochladil.

Přitom stačí koupený salát seříznout a vložit do misky s čerstvou vodou, tak aby byla seříznutá část potopená, a uložit ho do ledničky. Nasimulujete tak v podstatě hydroponii, salát vydrží déle křehký a zachová si i svou chuť. Dokonce pak můžete odebírat i jednotlivé listy salátu podle potřeby.

Na co je dobrý ledový salát : Díky lactucinu působí ledový salát jako mírné sedativum – uklidňuje nervy, zmírňuje stres a přivolává spánek. Dále je ledový salát vhodný při detoxikačních kúrách a redukčních dietách, jelikož díky vysokému obsahu vlákniny snadno a rychle zasytí, a přitom dodá jen velmi málo kalorií.

Jak přesadit sazenice : Když sazenici přenášíte, držte ji za oba lístky nebo si ji položte kořeny do dlaně. Ujistěte se, že jáma, do které sazenici pokládáte, je dostatečně prostorná pro kořenový systém. Zasaďte ji hluboko tak akorát, aby byly lístky těsně nad zemí. Po přesazení je třeba rostlinku přiměřeně zalít.

Kdy vysadit sazenice okurek ven

Okurka je jednoletá rostlina, která vyžaduje hodně tepla a slunce – semena začínají klíčit kolem 10 °C. Zasejte je do země až v druhé polovině května, případně dříve při výsadbě v květináčích. Půda musí být úrodná, propustná a dostatečně vlhká. Optimální teplota pro vývoj okurek je kolem 20-25 °C.

Miska, sítko a talířek

Pokud máte doma mističku, sítko a talířek, můžete začít klíčit semínka ještě dnes. Pokud máte více strávníků, vezměte velké síto, pokud je to jen pro vás, stačí malé, čajové. Semínka jednoduše třikrát denně propláchnu a nechám okapat v mističce. Talířek zajistí teplo a vlhko.Většina semen začne klíčit již druhý den a během 5-7 dnů je můžete sklízet. Nejlepší jsou samozřejmě čerstvá, ale můžete je skladovat ještě pár dní v lednici, čímž prodloužíte jejich trvanlivost. Obaly semen, vnější slupky, nejsou na škodu, ale ani zdrojem množství vitamínů, tedy je před konzumací můžete vypláchnout.

Co dát na dno skleníku : Na dno byste měli umístit alespoň deseticentimetrovou vrstvu kvalitního hnoje – ideální je koňský, ale stejně tak dobře poslouží i kravský či králičí. Na hnůj dejte přibližně 10-15 cm vrstvu shrabaného, již povadlého listí (vyhněte se ale listí z ořešáku, které je kyselé), zavadlé posekané trávy nebo slámy.