Kalkulátor poplatků
Při podání žádosti o mezinárodní zápis ochranné známky se platí správní poplatek ve výši 2 500 Kč na účet Úřadu průmyslového vlastnictví.Při pořízení ochranné známky účtujete na účet 041 – Nedokončený dlouhodobý nehmotný majetek, následně majetek zařadíte na účet 014 – Ostatní ocenitelná práva. Odpisy si stanovíte sami podle předpokládané doby užití majetku. Oprávky účtujte na účet 074 – Oprávky k ostatním ocenitelným právům.Přihláška ochranné známky se podává u Úřadu průmyslového vlastnictví, Antonína Čermáka 2a, Praha 6, PSČ 160 68, v jednom vyhotovení a smí obsahovat pouze jedno přihlašované označení. Přihlášku ochranné známky k zápisu do rejstříku ochranných známek může podat právnická či fyzická osoba.
Kolik stojí copyright : Poplatek za registraci ochranné známky se liší podle území, na kterém má platit a také podle toho, jak široké spektrum výrobků nebo služeb má ochranná známka pokrývat. Nejčastěji se pohybují mezi 5 000 až 10 000 Kč. Pro celou EU pak začíná poplatek na 850 EUR.
Proč registrovat ochrannou známku
Její základní funkcí je rozlišit výrobky a služby jejího vlastníka od výrobků a služeb jiných osob. Registrací ochranné známky získává její vlastník ochranu před tím, aby shodné nebo i podobné označení mohl pro tytéž nebo podobné výrobky či služby používat někdo jiný.
Jak funguje ochranná známka : Ochranná známka je právní nástroj ochrany značky, pomocí které firmy identifikují samy sebe, své výrobky a služby a tím se pro zákazníky odlišují od ostatních firem, které na trh přinášejí stejné nebo podobné výrobky a služby.
Podání žádosti registrace ochranné známky na Úřadě průmyslového vlastnictví trvá 1-2 týdny.
Jak autorskoprávní ochranu získat
Pokud vytvoříte literární, vědecké nebo umělecké dílo, získáváte k němu automaticky autorská práva, jejichž ochrana začíná okamžikem vytvoření díla. Nemusíte tedy podávat žádnou formální žádost.
Jak funguje copyright
Autorské právo, často také známé jako copyright, chrání autorská díla a práva jejich tvůrců po dobu, kterou stanovuje zákon. Pouze autor díla má právo rozhodnout, jakým způsobem bude s jeho dílem nakládáno a zda umožní jeho užití prodejem, půjčením, pronájmem, vystavováním nebo jiným způsobem.Řízení o registraci národní ochranné známky trvá zhruba 6 měsíců. Řízení o zápisu evropské ochranné známky trvá také kolem 6 měsíců.V systému elektronického podání zvolíte formulář P06 – Přihláška ochranné známky. Budete vyzváni k registraci či jednorázovému přihlášení, případně k přihlášení přes Identitu občana. Vyplníte formulář P06. Správnost vyplnění je možné si zkontrolovat pomocí tlačítka v sloupci na levé straně obrazovky.
To znamená, že ochranná známka nesmí mít se starší ochrannou známkou shodné nebo podobné označení pro shodné nebo podobné výrobky a služby. Ochranná známka také nesmí například být vulgární, urážlivá, klamavá a nesmí obsahovat státní a náboženské symboly.
Jak si koupit autorská práva : Jak autorskoprávní ochranu získat
Nemusíte tedy podávat žádnou formální žádost. Autorská práva si můžete rovněž zaregistrovat prostřednictvím specializovaného poskytovatele služeb, což se může hodit v případě, kdy v určitém časovém okamžiku potřebujete prokázat existenci svého díla.
Jak registrovat pseudonym : Pod pseudonymem se můžete i podepisovat. Pseudonym nesmí narušovat veřejný pořádek (například se odkazovat na genocidu), ale jinak jej můžete měnit dle libosti. Pseudonym rovněž nemusíte nikde registrovat. Je však nutné pamatovat na to, že před státními úřady musíte vystupovat pod svým skutečným jménem, tj.
Kdy se používá copyright
Copyright skutečně chrání dílo pouze před kopírováním, zatímco autorský zákon v našem evropském právním prostředí chrání nejen dílo před kopírováním, ale také autorova práva k dílu. Copyright uznává za autory i právnické osoby, zatímco naše autorské právo považuje za autory jen fyzické osoby.
Evropská databáze ochranných známek EUIPO
Ochranná známka EU má pak účinky ve všech členských státech EU. Pro vyhledávání ochranných známek EU je možné využít databázi EUIPO eSearch. Můžete v ní najít informace o všech zveřejněných ochranných známkách či průmyslových vzorech a jejich majitelích a zástupcích.(1) Majetková práva trvají, pokud není dále stanoveno jinak, po dobu autorova života a 70 let po jeho smrti. (2) Bylo-li dílo vytvořeno jako dílo spoluautorů, počítá se doba trvání majetkových práv od smrti spoluautora, který ostatní přežil.
Kde získat autorská práva : Pro zjištění možností získání licenční smlouvy bychom Vám doporučili obrátit se na agenturu Dilia, která zajišťuje uzavírání licenčních smluv na užití děl českých i zahraničních autorů: https://www.dilia.cz/17-literarni-agentura.