12. Jak sestrojíme osu úsečky
- Úsečka AB.
- Dva oblouky kružnice z bodu A.
- Dva stejně velké oblouky(stejné poloměry jako oblouky z bodu A) z bodu B → vzniknou body X a Y.
- Přímka procházející body XY je osou o úsečky AB( je kolmá k úsečce AB a prochází jejím středem).
Tam, kde se kružnice protnou, se nachází jeden bod osy, bod označíme O. Druhý bod osy se nachází ve vrcholu úhlu. Skrze tyto body povedete přímku a máte osu.Osa úsečky
- vzdálenosti |AX| a |BX| se rovnají, M = {X ρ; |AX| = |BX|};
- X je středem kružnice, na níž leží body A a B.
Jak udělat střed úsečky : Střed úsečky dělí úsečku na dvě stejné části. Pokud leží krajní body úsečky A B AB AB na číselné ose a jejich polohám odpovídají hodnoty a a b, potom jejímu středu S odpovídá číslo s = a + b 2 s=\frac{a+b}{2} s=2a+b.
Jak zapsat osu úsečky
Úsečka je část přímky mezi dvěma body. Určující body úsečky se nazývají krajní body úsečky. Úsečka se znázorňuje rovnou čarou mezi jejími krajními body, zapisuje se pomocí svých krajních bodů, případně malým písmenem.
Jak se dělají úsečky :
- Přiložíme pravítko k úsečce tak, aby 0 překrývala krajní bod úsečky (bod A)
- Délku úsečky zjistíme na pravítku u jeho krajního bodu.
- Velká čísla na pravítku znamenají centimetry (cm), malé dílky jsou pak milimetry (mm)
U kladné orientace postupujeme proti směru hodinových ručiček a v záporném po směru hodinových ručiček. Takže při zápisu úhlu ABC je jako první zmíněna polopřímka AB a jako druhá polopřímka BC. V kladném směru se koukneme na polopřímku AB a postupujeme dále proti směru hodinových ručiček.
Úhel je část roviny ohraničená dvěma polopřímkami se společným počátkem. Polopřímkám říkáme ramena úhlu. Jejich společný počátek nazýváme vrchol úhlu. Pro označení úhlů často používáme řecká písmena (alfa), (beta), (gama), (delta), (epsilon), (fí), (omega)…
Jak se zapisují úsečky
Značení Úsečka se znázorňuje rovnou čarou mezi jejími krajními body, zapisuje se pomocí svých krajních bodů, případně malým písmenem.Délku úsečky AB na obr. 1.2 můžeme vyjádřit přibližně takto |AB| . = 5cm. 1Ve starší literatuře se užívá pro označení délky úsečky zápis d(AB).Způsobů je několik, ale nejklasičtější je protnutí dvou kružnic se stejným poloměrem, větším než je polovina úsečky, a se středy na koncích úsečky. Spojnice těchto průsečíků je k přímce kolmá a půlí ji (prochází středem).
Pomocí souřadnic dokážeme určit i souřadnice středu úsečky. Bod S ∈ AB je středem úsečky AB, právě tehdy, když platí |AS| = |BS|. V rovině pro souřadnice středu S[s1; s2] úsečky s krajními body A[a1; a2] a B[b1; b2] platí vztahy: s_{1} = \dfrac{a_{1} + b_{1}}{2}, s_{2} = \dfrac{a_{2} + b_{2}}{2}.
Jak napsat úhel : Znak ° je možné napsat zmáčknutím a držením klávesy levý Alt a během držení této klávesy se zadá na numerické části klávesnice číslo 0176 a poté se Alt pustí.
Jak se píšou úhly : 2. Úhly popisujeme pomocí tří velkých písmen – písmeno označující vrchol je uprostřed. Pro označení úhlu používáme značku ∢ .
Jak se zapisuji úhly
Velikost úhlu zapisujeme symbolicky AVB nebo písmeny řecké abecedy ,,, aj. Pozor: je nutné rozlišovat pojmy úhel – jako část roviny a velikost úhlu – jako číslo s příslušnou jednotkou. Ve školské matematice se většinou uvádí 1° jako jedna devadesátina úhlu pravého.
Vložení znaků ASCII
Pokud chcete například vložit symbol stupňů (°), podržte stisknutou klávesu ALT a na numerické klávesnici zadejte 0176. Číslo musíte zadat na numerické klávesnici, a nikoli na běžné klávesnici. Zkontrolujte, že máte zapnutou klávesu NUM LOCK, pokud musíte na numerické klávesnici zadat čísla.Každými dvěma body A, B je určena jediná úsečka AB. Značíme ji AB. Platí AB=BA a zároveň body A, B jsou body úsečky AB – náleží úsečce AB (A ∊ AB, B ∊ AB). Body A, B se nazývají krajní body úsečky AB.
Jak se značí bod : Graficky se bod znázorňuje křížkem, malým kolečkem nebo kroužkem, označuje se velkým tiskacím písmenem.