Jak zapojit stavební rozvaděč?
Napojení je provedeno přes přenosný elektroměrový rozváděč vybavený zásuvkami, neboli přes staveništní rozváděč. Staveništní rozváděč již obsahuje potřebné jištění a chránění zásuvek. Toto řešení je vhodné především pro stavební firmy, které využijí staveništní rozváděč opakovaně.Staveništní neboli stavební rozvaděč, je určen k měření a napájení náročnějších elektrických přístrojů, stavební techniky i ručního elektrického nářadí v terénu, kde je třeba ochranné krytí alespoň IP44. Volit můžeme mezi zásuvkovými skříněmi na stěnu, či staveništními přenosnými rozvaděči.Přívod do elektroměrového rozvaděče musí být v soustavě TN-C, vývod může být TN-C či TN-C-S. Zapojení elektroměru musí být na správný sled fází LI, L2, L3. Elektroměrový rozvaděč musí mít štítek a technickou dokumentaci v souladu se zákonem č. 102/2001 Sb.

Co může být v Elektroměrovém rozvaděči : V elektroměrovém rozvaděči nesmí být nic co nemá něco společné s měřením!! Přesně co tam může být máte uvedeno v připojovacích podmínkách Vašeho dodavatele el. energie. Tudíž ani jistič zásuvek!

Kam umístit domovní rozvaděč

K domovnímu nebo bytovému rozvaděči musí být z bezpečnostních důvodů trvalý přístup. Nechte kolem něj plochu alespoň 80 cm. Nezakrývejte ho nábytkem ani neumísťujte do vestavěných skříní. Rozvaděč nesmí být umístěn ani pod schody nebo na rameni schodiště.

Jaké jističe do rozvaděče : Velikost jističe se udává v ampérech (A) a určuje, jaký maximální elektrický příkon může mít konkrétní elektrický okruh. V elektrických rozvodech bývá zapojeno více jističů s odstupňovanými hodnotami jmenovitých proudů, např. hlavní jistič 25A, jistič 16A pro zásuvkové okruhy nebo jistič 10A pro světelné okruhy.

Z čeho se skládá rozvaděč

Jsou prostě vidět kontrolky vzdálených zařízení, jako jsou čerpadla nebo kotel, nastavení spínacích hodin i vypnuté chrániče a jističe. Malé domovní rozvaděče pro jednu řadu přístrojů do 12 modulů (1 modul na DIN-liště odpovídá 17,5 mm šířky) se označují jako rozvodnice.

Kompenzační rozvaděče jsou určeny ke kompenzaci jalového výkonu v rozvodech nízkého napětí. Jsou vyráběny na míru s ohledem na specifické požadavky odběrného místa (úroveň rušení, rychlost odezvy pro dodržení účiníku apod.) a podle platných ČSN a EN. Kompenzační rozvaděče vyrábíme s hradícími tlumivkami nebo bez nich.

Kde se nesmí umisťovat rozvaděč

Před rozvaděčem musíte nechat trvale volný prostor s minimálně 80 cm rovnou plochou. Rozvaděč tedy neinstalujte do vestavěných skříní, pod schodiště ani na schodiště, ani ho nezakrývejte nábytkem či jinými předměty. Bytové rozvaděče se osazují ve svislé poloze, po otevření dvířek musí mít stále krytí alespoň IP 20.Výměna starých elektroměrů za chytré elektroměry bude pro určitá odběrná místa ze zákona povinná. Proč Protože elektrická síť čelí kvůli přibývajícím obnovitelným zdrojům energie čím dál větší zátěži a výrazně roste se i spotřeba elektřiny, zvlášť ve špičkách.Před elektroměr se musí osadit hlavní jistič odpovídající technickým normám ČSN EN 60898-1 a nebo ČSN EN 60947-2 s vypínací charakteristikou typu B (rozsah okamžitého vypnutí) se stejným počtem pólů jako má elektroměr fází. 2. Jmenovitá vypínací zkratová schopnost jističe před elektroměrem musí být minimálně 10 kA.

Dle normy ČSN EN 61439 je povinný údaj na štítku rozváděče: označení výrobce, typové číslo/identifikační číslo, datum, norma, dle které je rozváděč vyroben.

Jak uzemnit domovní rozvaděč : Všechny neživé části rozváděče musí být spojeny navzájem a připojeny k ochrannému vodiči napájení, nebo přes uzemňovací vodič k uzemňovací soustavě. Tato propojení smí být provedena buď kovovými šroubovými spoji, svařením nebo jinými vodivými spoji, nebo samostatným vodičem zajišťujícím spojitost uzemnění.

Jak vysoko umístit rozvaděč : výška spodní hrany rozváděče od podlahy nebo definitivně upraveného terénu:

  1. o ve vnitřních instalacích není stanovena, avšak jističe a svorkovnice PEN musí být obsluze přístupné ve výšce minimálně 300 mm;
  2. o ve venkovních instalacích musí být minimálně 600 mm.

Kolik wattů na 16A jistič

Takto si lze snadno vypočítat, že jistič 16A, který se v domácnosti nejčastěji používá pro zásuvkové okruhy, je dimenzován pro max. příkon 3680 W a jistič 10A pro osvětlení pro max. příkon 2300 W.

Jištění

Maximální velikost jističe/pojistky [A] Minimální průřez měděného elektrického vodiče [mm 2] Maximální příkon elektrického spotřebiče [kW] Jednofázová elektrická přípojka
10 1,5 2,3
16 2,5 3,6
20 4 4,6
25 6 5,7

Pro standardní světelné obvody je typický kabel CYKY-J 3×1,5. Kabel CYKY-O 4×1,5 je volbou při použití spínačů, stmívačů, časových relé které vyžadují přítomnost „nulového“ vodiče. Pro vytvoření schodišťového zapojení instalujte kabel CYKY-J 5×1,5.

Jak funguje kompenzace jalového výkonu : Neuvažují se do něj ostatní deformační výkony. Principem kompenzace je to, že kapacitní výkon dodáváme přímo ze statických kondenzátorů, (nejčastěji) které mají opačný smysl fázového posunu než indukčnost, nebo v některých případech ze synchronního kompenzátoru přímo u spotřebiče nebo jeho těsné blízkosti.