Jak zapojit chránič s jističem?
Ke vstupu chrániče v jednofázovém obvodu připojíme fázový (hnědý) a neutrální (modrý) vodič. Ochranný vodič propojíme např. pomocí svorkovnice. Fázový vodič na výstupu RCD by měl být připojen k elektrickému jističi, zatímco neutrální vodič může být připojen přímo k instalaci.Chránič je montován do rozvaděčů na standardizovanou DIN lištu před elektrický jistič příslušného obvodu, ale může být i vložen do zásuvky nebo prodlužovačky jako doplňující ochranný prvek.Pro spotřebiče do 2 A je to maximálně 1 mA, pro spotřebiče do 20 A je to 0,5 mA/A (tedy kupříkladu pro 10 A zařízení je to 5 mA). Proudové chrániče mají dle výrobkových norem normalizovanou hodnotu nevybavovacího proudu 0,5 Idn (srov.

Co musí být připojeno přes proudový chránič : Proudový chránič v žádném případě neslouží jako ochrana před zkratovými proudy. Musí být zapojen před elektrický jistič, případně pojistku.

Jak se zapojuje jistič

Připojení jističe:

Přívodní vodič fáze (černý, hnědý, šedý) přišroubujeme na vstupní svorku jističe. Pokud není uvedeno od výrobce jinak, je jedno jestli se jedná o vrchní či spodní kontakt. Na výstupní svorku jističe připojíme vodič jenž vede ke spotřebiči. Dokončíme zapojení např.

Jaký je rozdíl mezi jističem a proudovým chráničem : Velký rozdíl mezi jističem a proudovým chráničem

Zatímco jističe chrání elektrická zařízení a rozvody tím, že při zkratu (a tedy mnohonásobně vyšších proudech, tzv. nadproudech) rozepnou elektrický obvod, proudové chrániče detekují malé a uniknuvší proudy (tzv. reziduální proudy) často mimo živou část obvodu.

Velký rozdíl mezi jističem a proudovým chráničem

Zatímco jističe chrání elektrická zařízení a rozvody tím, že při zkratu (a tedy mnohonásobně vyšších proudech, tzv. nadproudech) rozepnou elektrický obvod, proudové chrániče detekují malé a uniknuvší proudy (tzv. reziduální proudy) často mimo živou část obvodu.

Hlavní jistič – vypínací zkratová schopnost 10kA:

Zatímco pro zásuvkové nebo světelné okruhy si vystačíte s běžnými jističi se zkratovou odolností 6kA, jako hlavní jistič je nutné použít jistič se zkratovou odolností 10kA.

Jaký příkon na 16A jistič

Jištění

Maximální velikost jističe/pojistky [A] Minimální průřez měděného elektrického vodiče [mm 2] Maximální příkon elektrického spotřebiče [kW] Jednofázová elektrická přípojka
10 1,5 2,3
16 2,5 3,6
20 4 4,6
25 6 5,7

Pokud jde proud vodičem PE, nebo jinudy (do země, …), je to vyhodnoceno jako porucha. Pokud unikající proud překročí určitou mez (běžně 30 mA, 100 mA, 300 mA) chránič vypne a odpojí chráněný obvod. Do chrániče se připojují všechny pracovní vodiče (tedy všechny fáze a střední nulový vodič, tzv. „nulák“).Protože se jističe zásuvkových a světelných obvodů používají standardně jako jističe vedení a ne k jištění připojovaných spotřebičů, stanovuje se hodnota dle průřezu (a uložení) jištěného kabelu. V běžné instalaci RD se proto ke kabelu 3Cx1,5 ke světlům dává B10, k dvaapůlce pro zásuvky pak B16.

Jistič vypíná do 0,1 s při 10–20 násobku jmenovitého proudu. Vypíná až větší nadproudy. Používá se pro jištění zařízení, které mají zapínací proud větší než osminásobek jmenovitého proudu (desetinásobek), například transformátory a dvoupólové indukční motory.

Kdy se používá proudový chránič : Proudový chránič, anglickou zkratkou RCD (Residual Current Device), někdy slangově označován jako „fíčko“ (z německého „fehler I“) chrání proti zemním poruchovým proudům. Jeho smyslem je zabránit zásahu elektrickým proudem při porušení izolace nebo při náhodném přímém dotyku částí pod napětím.

Kolik vodičů na jeden jistič : Tento princip dovoluje kombinovat dva různé vodiče. Jeden do přední a druhý do zadní části svorky. Platí však, že každá část svorky dovoluje připojení dvou vodičů i za podmínky, že jsou vodiče stejného typu a průřezu.

Co dělat když nejde nahodit proudový chránič

Chránič stále nejde nahodit – zavolejte revizního technika, aby zkontroloval vaší elektroinstalaci a odstranil závadu. Některý spotřebič je pravděpodobně vadný a měl by jej zkontrolovat revizní technik, závadu odstraní anebo vám doporučí dát spotřebič do opravy.

Chrániče typu B jsou vhodné pro ochranu v elektrických rozvodech nebo jejich částech, ve kterých se mohou vyskytnout jak střídavé nebo pulzující stejnosměrné reziduální proudy, tak i hladké stejnosměrné reziduální proudy.Takto si lze snadno vypočítat, že jistič 16A, který se v domácnosti nejčastěji používá pro zásuvkové okruhy, je dimenzován pro max. příkon 3680 W a jistič 10A pro osvětlení pro max. příkon 2300 W.

Jaký jistič na 7 kW : Tedy spočítáme-li si, že máme celkový příkon spotřebičů 7,2kW, získáme hodnotu 31A. Což odpovídá jističi 32A.