Zásuvky s jednou fází je nutné zde připojit třemi vodiči – fázovým (černý, případně hnědý), nulovým (modrý) a ochranným (zelenožlutý). Fázový vodič při předním pohledu na zásuvku se zapojuje k levé zdířce, nulový se naopak zapojuje ke zdířce pravé. Třetí vodič, ochranný, se připojí na středový kolík.Co budete k zapojení zásuvky potřebovat Pro zapojení zásuvek v České republice používáme kabel s třemi vodiči o průřezu 2,5 mm2 CYKY-J. Ten je dostatečně silný na to, aby unesl proud do 16 A. To znamená, že skrze něj připojíme běžné domácí spotřebiče jako ledničku, pračku nebo televizi.Na pravou zdířku je připojen vodič modrý a na středový kolík vodič žlutozelený. Na vidlici (zástrčce) je zapojení přesně naopak: černý (hnědý) vodič je na pravém kolíku, modrý vodič na levém kolíku. Vše při pohledu na zástrčku zepředu. Žlutozelený vodič zůstává uprostřed na středové zdířce.
Jak zapojit zásuvku na dva vodiče : První způsob: Do pravé zdířky zásuvky zapojíme nulový vodič (N). Další vodič, který zapojíme, je ochranný vodič (PE), ten zapojíme do středového kolíku. Poslední vodič, který zapojíme, je vodič fázový (L) a ten zapojíme do levé zdířky.
Jak správně spojit kabely
Kabelové spojky slouží na spojení kabelů v pevné elektrické instalaci. Nejčastěji se používají na spojení kabelů v případě porušení kabelu, přeseknutí kabelu nebo jako prodloužení kabelu. Jsou určené pro pevné uložení v kabelovém kanálu nebo žlabu, pro kabely zavěšené na stropě a pro kabely uložené pod omítkou.
Jak se zapojují kabely : Jediný a správný postup zapojení kabelů
- Připojte kladný (+) startovací kabel ke kladnému (+) pólu vybité baterie.
- Připojte druhý konec kladného (+) startovacího kabelu ke kladnému (+) pólu pomocné baterie.
- Připojte záporný (-) kabel k zápornému (-) pólu pomocné baterie.
- POZOR!
Kabelové spojky slouží na spojení kabelů v pevné elektrické instalaci. Nejčastěji se používají na spojení kabelů v případě porušení kabelu, přeseknutí kabelu nebo jako prodloužení kabelu. Jsou určené pro pevné uložení v kabelovém kanálu nebo žlabu, pro kabely zavěšené na stropě a pro kabely uložené pod omítkou.
Připojení ke kostře je označeno symbolem uzemněním. Modrý je nulový vodič, "nulák", který by neměl být pod proudem. Značení písmenem N. Hnědý (případně černý) je fázový vodič, "fáze", který by měl být pod proudem, "kope".
Jak nastavit tuhost vidlice
K seřízení vzduchové vidlice (se vzduchovým pružením) budete potřebovat vysokotlakou pumpičku na vidlice a tlumiče, kterou nahustíte komory uvnitř vidlice. Čím bude tlak uvnitř vidlice vyšší, tím bude pružení tužší. Jinými slovy, čím vyšší chcete mít SAG, tím méně do vidlice nahustíte vzduchu… a naopak!Kabelové spojky slouží na spojení kabelů v pevné elektrické instalaci. Nejčastěji se používají na spojení kabelů v případě porušení kabelu, přeseknutí kabelu nebo jako prodloužení kabelu. Jsou určené pro pevné uložení v kabelovém kanálu nebo žlabu, pro kabely zavěšené na stropě a pro kabely uložené pod omítkou.Na upevnění kabelů se nejčastěji používají stahovací pásky. Kabely spojíte také svorkami a WAGO svorkami. Více vodičů lze propojit svorkovnicí a jistější fixaci kabelů vám usnadní příchytky kabelů.
Tam, kde končí vodiče v kabelu se nejčastěji objevuje svorkovnice. Ano, existují případy, kdy se přívodní vedení připojuje přímo na svorky přístrojů, ale častější a také přehlednější a i bezpečnější způsob je připojení přes připravené a označené svorkovnice. Jde o interface mezi vodiči vnitřními a vnějšími.
Jak zjistit L1 L2 L3 : Na trojúhelníku si vyznačme vrcholy symboly L1, L2 a L3. Pokud se bude trojúhelník točit jedním směrem (pravotočivý směr) bude za L1 následovat L2, poté L3 a pak zase L1. Pokud druhým směrem (levotočivý směr), bude za L1 následovat L3, L2 a pak zase L1.
Který drát je fáze : Barva vodiče se řídí použitím. ► Fázový vodič – vodič, který vede napětí některé fáze, je to krajní a pracovní vodič. Ochranný vodič značený zeleno-žlutou barvou se nesmí přeznačovat ani použít k jiným účelům.
Jak nastavit kompresi na vidlici
Pokud vaše vidlice má pozitivní a negativní vzduchovou komoru, je nutné vyvážení. Toho dosáhnete tak, že nastavíte hlavní komoru na požadovaný tlak a vidlici několikrát stlačíte do zdvihu. Postupně tlak upravujte, dokud obě komory nezůstanou na stejném tlaku i po pružení vidlice.
Vzduchová vidlice má shora levé nohy šroubovací čepičku a pod ní ventil na huštění. U vidlice je postup jednodušší. Zezadu na jedné noze vidlice je malá tabulka s rozsahy váhy jezdce a k tomu odpovídající tlaky. Na tento tlak je poté nutné vidlici nafoukat.Jinak zapojení 2-3 vodičů do třmenových svorek jističů není proti ničemu, pouze to není moc vhodné technické řešení, a je lépe použít pevné řadové svorky. Při více jak 3 vodičích jednoho obvodu v rozváděči je již nutné pevné svorky použít (v nouzi i běžné svorky WAGO).
Jak tahat kabely : Od vynalezení elektrické kabeláže platí základní pravidlo: „taháme“ vždy vodorovně a svisle, nikdy ne šikmo ani nijak jinak. Závisí to i na způsobu instalace. Chcete-li mít kabeláž ve stěnách, podlahách nebo stropech, je zbytečné ji ukládat, když už máte vymalováno.