Nezaplatí-li pojištěnec regulační poplatek, bude mu vystaven dlužní úpis, který je pojištěnec ze zákona povinen uhradit nejdéle do 8 kalendářních dnů. Pokud dlužní úpis nezaplatí, bude po něm dluh vymáhán právní cestou.Pojištěnec, anebo za něj jeho zákonný zástupce, je povinen hradit poskytovateli regulační poplatek ve výši 90 Kč za využití lékařské pohotovostní služby nebo pohotovostní služby v oboru zubní lékařství (dále jen „pohotovostní služba“).Regulační poplatek 90 korun uhradíte za ošetření na pohotovosti, a to v sobotu či v neděli a ve všední den ve večerních a nočních hodinách. Poplatek se vztahuje i na dětské pacienty. Pokud vás však po ošetření ve stejném zdravotnickém zařízení hospitalizují, 90korunový poplatek platit nebudete.
Kdy se platilo za pobyt v nemocnici : Takzvané regulační poplatky Češi platili od roku 2008. Za návštěvu lékaře, recept nebo pobyt v nemocnici. Postupně se ale jednotlivé platby rušily: od ledna 2015 se platí jen 90korunový poplatek za pohotovost.
Co si nebrat do nemocnice
co s sebou do nemocnice nebrat: větší množství peněz, cennosti, velké množství oblečení. Pokud už s sebou máte větší finanční obnos či cennosti, doporučujeme vám uložit si je do úschovy dle pokynů přijímacího personálu.
Kolik je poplatek za pohotovost : Pojištěnci (resp. jejich zákonní zástupci) hradí od 1. 1. 2015 pouze regulační poplatek 90 korun za využití lékařské pohotovostní služby nebo pohotovostní služby v oboru zubní lékařství.
Poplatek neplatíte, pokud vyšetření má za následek Vaši hospitalizaci. Poplatek neplatí skupiny pacientů, vyjmenované v zákoně. Patří mezi ně děti z dětských domovů, osoby v hmotné nouzi a při nízkých příjmech i osoby umístěné v sociálních ústavech, domovech pro seniory nebo zdravotnických lůžkových zařízeních.
Ve čtvrtek začala platit novela zákona o zdravotním pojištění. Navyšuje regulační poplatek za pobyt v nemocnici ze 60 na 100 korun za den. Malou výjimkou jsou pacienti, kteří na nemocniční lůžko ulehli v listopadu a dříve.
Jak to funguje na pohotovosti
Pracoviště, která pro vás zajišťují zdravotní služby mimo běžnou pracovní dobu, jsou připravena pomoci řešit akutní zdravotní problém a zastoupit při náhlém onemocnění registrujícího praktického lékaře. Není potřeba žádné doporučení, o vyšetření může požádat každý pacient.Dodržte následující pokyny
- 6 hodin před plánovaným výkonem nejíst pevnou stravu a nepít mléčné a alkoholické nápoje.
- 4 hodiny před anestezií nepijte.
- Nevhodné je pití nápojů syceným plynem (CO2) a alkoholických nápojů.
- Nekuřte nejméně jeden den před anestezií.
- Před anestezií se pečlivě odličte.
Co s sebou:
- váš občasnký průkaz a kartičku zdravotní pojišťovny vašeho dítěte.
- dostatek jídla a pití pro dítě i pro vás.
- plenky na přebalení
- náhradní oblečení pro dítě (ev.
- zábavu do čekárny: hračky, knížky, karty, apod…
- údaje o zdravotním stavu dítěte: předchozí zdravotnická dokumentace, užívané léky, zjištěné alergie.
Poplatek neplatíte, pokud vyšetření má za následek Vaši hospitalizaci. Poplatek neplatí skupiny pacientů, vyjmenované v zákoně. Patří mezi ně děti z dětských domovů, osoby v hmotné nouzi a při nízkých příjmech i osoby umístěné v sociálních ústavech, domovech pro seniory nebo zdravotnických lůžkových zařízeních.
Kolik stojí noc v nemocnici : Pobyt na lůžku v nemocnici
Poležet si na ARO, na interně či třeba v lázních nebo v léčebně nebude zdarma. Čeká nás totiž 60 Kč poplatek denně.
Jak se platí pohotovost : Pokud dojde k výkonu práce v průběhu pracovní pohotovosti, nepřísluší zaměstnanci odměna za pracovní pohotovost, ale mzda nebo plat, tj. všechny jejich složky, na které zaměstnanci vznikne právo. Za dobu pracovní pohotovosti přísluší zaměstnanci odměna nejméně ve výši 10 % průměrného výdělku.
Jak zaplatit pohotovost
Budete-li vyšetřeni bez poukázky, vystaví Vám zdravotnický personál "předpis úhrady", který následně uhradíte na níže uvedených místech pro následnou úhradu, poštovní poukázkou nebo bankovním převodem.
Pro muže je proto nejvhodnější nemocniční pyžamo, které má rozpínací kabátek po celé délce. Materiál nemocničního pyžama je nejpříjemnější ze 100% bavlny. Pyžama značky Luiz jsou ušity z popelínu. Tento materiál je hustě tkaný avšak z velmi tenkých nití.Lékař nás pomocí anestetik přivede do řízeného bezvědomí. Nejdříve nám do žíly píchne uspávací látku, potom prostřednictvím kyslíkové masky inhalujeme směs čistého kyslíku a prchavých anestetik. Většina lidí reaguje do deseti sekund a usíná.
Kdy je vhodné jít na pohotovost : Ambulance pohotovosti slouží k prvotnímu ošetření základních akutních stavů, mezi které patří např. záněty dýchacích cest (angína, chřipky, zánět průdušek, zápal plic), drobné úrazy, bolesti pohybového aparátu (svalů, kloubů, zad); dále k vyšetření a vyloučení závažných poruch zdravotního stavu (např.