Jak zapisovat do peněžního deníku?
Dnes si konečně vysvětlíme, jak se zapisuje do peněžního deníku. Je to opravdu velmi jednoduché. Stačí uvést: – datum příjmu či výdaje – označení dokladu příjmu či výdaje – informaci, zda k příjmu nebo výdaji došlo v hotovosti nebo bank.Sleduje příjmy a výdaje v pokladně a na bankovním účtu. Pro potřeby této učebnice budeme používat pojem zdanitelné (nebo daňové) příjmy (příjmy, které jsou předmětem daně z příjmů) a daňové výdaje (výdaje, které jsou od základu daně odpočitatelné). Obsahuje také údaje o majetku a závazcích.Daňovou evidenci vedou OSVČ, kterým zákon neukládá povinnost vést (podvojné) účetnictví a kteří zároveň neuplatňují výdaje paušálem nebo nejsou v režimu paušální daně. OSVČ musí účetnictví vést pouze, pokud jejich obrat v předchozím roce přesáhl 25 milionů Kč nebo pokud jim to ukládá zvláštní právní předpis.

Jak evidovat příjmy a výdaje : Daňovou evidenci lze vést elektronicky ve speciálních programech, nebo jen v excelovských tabulkách; lze ji také psát ručně. Musí však být vedena přesně, aby ji mohl finanční úřad kdykoli prověřit. Vedení daňové evidence je založeno na dvou základních knihách – Deníku příjmů a výdajů a Kniha pohledávek a závazků.

Co se zapisuje do peněžního deníku

Do peněžního deníku zaznamenáte příjmy a výdaje

Peněžnímu deníku se někdy říká „evidence příjmů a výdajů“. Je jednou z knih daňové evidence. Do peněžního deníku se zapisují veškeré finanční pohyby související s podnikatelskou činností.

Co patří do daňové evidence : Do daňové evidence zaznamenáváme veškerý obchodní majetek, který má vliv na základ daně z příjmů. Jde o majetek firmy, který je třeba k podnikání, a získané finanční zdroje, které se podílí na jeho krytí. Dlouhodobý majetek má dobu použitelnosti delší než 1 rok, spotřebovává se postupně.

Při vedení daňové evidence zaznamenáváte: příjmy a výdaje, obchodní majetek, závazky a pohledávky.

Při vedení daňové evidence zaznamenáváte: příjmy a výdaje, obchodní majetek, závazky a pohledávky.

Kdo má povinnost vést účetnictví

Ze zákona mají povinnost vést účetnictví všechny právnické osoby zapsané v obchodním rejstříku a OSVČ podnikatelé, jejichž obrat za předcházející rok přesáhne 25 milionů korun.Do příjmů se zahrnuje hrubá mzda (ne superhrubá), hrubé příjmy z podnikání (ne příjmy minus výdaje), příjmy z pronájmu (opět bez odpočtu výdajů), důchody ze sociálního zabezpečení (starobní, invalidní), nemocenské dávky, peněžitá podpora v mateřství a dávky v nezaměstnanosti.V deníku musí být o každém dokladu uvedeny tyto základní údaje:

  • číslo účetního dokladu,
  • krátký slovní popis,
  • datum vystavení dokladu,
  • čísla účtu stran Má dáti a Dal.
  • a částka.


Daňová evidence slouží ke stanovení základu daně z příjmu. Obsahuje údaje o příjmech a výdajích a dále pak údaje o majetku a závazcích. Daňová evidence je v podstatě velmi zjednodušenou a zredukovanou formou účetnictví. O účetnictví v pravém slova smyslu se ale nejedná.

Co uvest do daňového přiznání : Do daňového přiznání k dani z příjmů fyzických osob uvedete všechny příjmy s výjimkou příjmů, které jsou od daně osvobozené a příjmů, z nichž je daň vybírána srážkou podle zvláštní sazby daně.

Kolik stojí vedení daňové evidence : U daňové evidence se ceny měsíčního paušálu pohybují zhruba od 800 Kč. Hodina daňového poradenství běžně začíná zhruba na 700 Kč, ale může se vyšplhat i na 3 500 Kč.

Kdo má povinnost vést skladovou evidenci

Zásoby evidují všechny firmy a živnostníci, kteří vedou účetnictví, a také fyzické osoby, které vedou daňovou evidenci. Podnikatelé, kteří poskytují služby a žádné zásoby nemají, pochopitelně skladovou evidenci nemusí vést.

Započítávají se příjmy ze zaměstnání a podnikání, důchody, podpora v nezaměstnanosti, dávky nemocenského pojištění, tedy nemocenská, ošetřovné, ale i mateřská, započítává se i rodičovský příspěvek, přídavky na dítě nebo výživné.Do tohoto příjmu spadá jak čistá mzda, tak i některé dávky: podpora v nezaměstnanosti, nemocenská, mateřská, rodičovský příspěvek, příspěvky na děti i starobní, invalidní a pozůstalostní důchod.

Co by měl umět účetní : Základem práce účetní je vyplňování nejrůznějších formulářů a hlášení a s tím spojené znalosti aktuální legislativy. Dále vedení účetnictví, pokladních knih a inventáře majetku. Nezbytné je účtování, sestavování uzávěrek, provádění kontrol a zpracování objednávek, kupních smluv, nabídek a podobně.