Jak zamrazit čerstvou bazalku?
Mrazák: Listy bazalky lze také zmrazit, aby se zachovala jejich čerstvost na delší dobu. Nejdříve listy opláchněte a osušte, poté je nasekejte nebo ponechte celé a umístěte do vzduchotěsných obalů nebo do mrazicích tašek. Sušení: Pro dlouhodobé uchování můžete bazalku sušit.Chcete-li bazalku uchovávat dlouhodobě, je možné ji nasušit, zmrazit nebo naložit do olivového oleje s trochou octa. Další možností je zpracovat ji do pesta, které je možno v lednici uchovávat až měsíc, případně ho zmrazit na dobu až dvou let.Bazalkové lístky přeberte, opláchněte a nechte oschnout. Poté nasekejte a zamrazte vsáčku se zipem, ze kterého vymáčknete všechen vzduch. Až budete bazalku potřebovat při vaření, odeberete ji jednoduše lžící.

Co s čerstvou bazalkou : Výborně si rozumí s čerstvými i sušenými rajčaty, voňavou pastou i čerstvým pečivem. Dobrý kuchař má po ruce vždycky aspoň jednu skleničku domácího bazalkového pesta. Promění obyčejné těstoviny, pečenou rybu nebo grilovanou zeleninu v hlavní chod hodný mistrovské kuchyně. Bazalka se hodí i ke zdobení pokrmů.

Co s bazalkou když kvete

Pokud bazalka začne nasazovat ke květu, rukou květ odlomte. Jelikož je bazalka rostlinka jednoletá, nemá cenu ji nechat kvést. Rostlina se tím mimo jiné vyčerpává a mění své chuťové, ale také texturní vlastnosti. Stejně tak můžete bazalku množit.

Jak dlouho vydrží bazalka : Většina bylinek patří k trvalkám, správnou péčí jim tedy prodloužíte život. Jen bazalka a majoránka vám vydrží pouhý rok. Dají se ale snadno vypěstovat ze semínek.

Jak uchovat mátu Omyté lístky máty zalijeme vodou ve tvořítku na led a zamrazíme. Tím si máta zanechá chuť i vůni. Zároveň si díky tomu můžeme připravit skvělé mátové osvěžení.

Jak bazalku sklízet

Rostlina vytváří keřík, který je vhodný zaštipovat, neboť tím bráníme kvetení a podpoříme tvorbu dalších listů. Sbírání listů se provádí nejlépe za slunného počasí, protože je to doba, kdy bylina obsahuje nejvíce aromatických látek. Stříhejte listy na vrcholu bazalky, rozkošatí se.

Jak dlouho vydrží bazalka v květináči

Většina bylinek patří k trvalkám, správnou péčí jim tedy prodloužíte život. Jen bazalka a majoránka vám vydrží pouhý rok. Dají se ale snadno vypěstovat ze semínek.Pokud například bazalka má některé stonky příliš vysoké a tenké (šplhaly rychle za sluníčkem, tak nestačili zesílet), a tak nedrží vzpřímeně a lehají si. Zastřihněte ji. Napočítejte dvě patra lístků od květináče, podívejte se jestli „druhé patro“ už má malé nové lístečky a těsně nad nimi ustřihněte.Na bazalku by nemělo dlouhodobě pražit ostré polední slunce a v místě by také neměl být průvan. Pravidelně zalévejte tak, aby zemina nikdy zcela nevyschla a zároveň nebyla přemokřená. Stačí do ní píchnout prst do hloubky 2 cm a vlhkost otestovat. Jednou za čas zaštípněte vrchní listy, aby se bazalka pěkně rozvětvovala.

Omyté lístky máty zalijeme vodou ve tvořítku na led a zamrazíme. Tím si máta zanechá chuť i vůni. Zároveň si díky tomu můžeme připravit skvělé mátové osvěžení.

Jak dlouho louhovat čerstvou mátu : Máta se nejčastěji používá ve formě nálevu. Na šálek použijeme čajovou lžičku listů nebo dvojnásobek nati. Zalijeme vřící vodou, louhujeme 15 minut. Nálev lze pít 2–3 krát denně.

Jak zastřihovat bazalku : Aby bazalka správně rostla a košatěla, vyžaduje určitý způsob zastřihování. Je to jednoduché, zastřihujeme hlavní stonky, a to vždy asi 1 cm nad místy, kde jí narůstají malé lístečky. Bazalka se nám díky tomu krásně rozroste a brzy vytvoří keřík. Spodní velké listy rostlině ponecháme.

Jak uchovat cerstvou mátu

Jak uchovat lístky máty, aby byly jako čerstvé. Jsou skvělé do osvěžujících nápojů pro horké dny. Druhou možností je bylinky v celém svazku postavit do sklenice či nádoby do které nalijeme trochu vody tak, aby nebyly ponořené listy. Nádobu poté uzavřeme víčkem nebo překryjeme igelitovým sáčkem a také vložíme do lednice …

Čerstvou mátu používáme do nádivek, marinád na maso, do mletého masa, k jehněčímu, šašlikům, luštěninám, do sýrů, pomazánek a omáček. Asi nejznámější je její použití do osvěžujících nápojů (mojito, čaj), likérů, sirupů, k výrobě dezertů a cukrovinek (zmrzlina, čokoláda, žvýkačky, bonbony).Mrazení čerstvých bylinek se osvědčilo jako dobrý způsob, jak čerstvé bylinky uchovávat delší dobu. I zde je vhodné vytřídit zvadlé listy a stonky. Než kuchyňské bylinky uložíte do mrazničky nebo mrazicího oddílu chladničky, omyjte je a poté osušte. Poté je můžete podle potřeby buď nasekat, nebo zmrazit vcelku.

Jak zmrazit mátu : Existují dvě základní metody. První z nich je použít celé lístky máty, omyté a zalité vodou, a zamrazit je ve formě ledových kostek. Druhá možnost je nasekat mámu, rozmístit na plech a také zmrazit. Poté ji rozdělte do uzavíratelných krabiček nebo sáčků se zipem.