Jak zamrazit Řapikatý celer?
Celer je zrovna zelenina, která má tuhý kořínek a vydrží toho oproti jiné mnohem více a pořád je dobrý. Pokud máte celeru víc a obáváte se, že by se mohl zkazit, pak ho nakrájejte na kousky, dejte do sáčku, označte a dejte zamrazit.Celer – na mrazení je velmi vhodný, neztrácí konzistenci ani chuť. Oloupaný celer nakrájejte na vhodně velké kusy a blanšírujte je zhruba tři minuty. Poté je vhodné ho zakápnout citronovou šťávou, aby si uchoval barvu. Po rozmrazení ho můžete použít na jakoukoliv tepelnou úpravu, hodí se na vaření i pečení.Následující zelenina vydrží při dobrém skladování i měsíc: Mrkev, petržel, případně i celer – pokud nemáte temný chladný sklep, skladujte je v perforovaném sáčku v teplejší části ledničky spolu s papírovou utěrkou.

Co se dělá z řapíkatým celerem : Kousky syrového řapíkatého celeru lze namáčet do dipů a pomazánek, přidat ho do zeleninového salátu nebo smoothie (i smoothie na podporu hubnutí). Lze z něj vyrobit i pesto: rozmixujete ho s česnekem, olejem a třeba vlašskými ořechy.

Jak dlouho vydrží řapíkatý celer v lednici

Řapíkatý celer se neskladuje tak dobře jako bulvový, proto je lepší jej spotřebovat co nejdříve. Můžeme jej uložit do lednice, kde vydrží několik dní, nebo jej zmrazit, pokud jej chceme použít později.

Jak dlouho vydrží celer : Jak dlouho vydrží ovoce a zelenina čerstvé

Druh V tmavé a chladné spíži V ledničce
Celer 10 dní 2 – 3 týdny
Kapusta, zelí 2 týdny 2 – 3 týdny
Houby 2 – 5 dní
Špenát 2 – 3 dny 3 – 5 dní

Máte-li v oblibě používání mrazáku, pak je dobré umytou nať dát do sáčku, zamrazit 24hodin, pak vyndat a v rychlosti rozklepat paličkou na drť. Pozor však na některé sáčky, mohou prasknout, pak je potřeba přesypat do nového sáčku nebo uložit do krabičky.

Listy můžeme použít čerstvé nebo je usušit pro pozdější využití. Bulvy celeru skladujeme v chladném a vlhkém prostředí, například ve sklepě, v bedně s pískem nebo rašelinou. Můžeme je také zabalit do novin nebo igelitu a uložit do lednice.

Jak se dělá šťáva z řapíkatého celeru

Stonky řapíkatého celeru důkladně omyjeme a pokrájíme na malé kousky, řepu a ředkve omyjeme, oloupeme a také pokrájíme, mrkev oškrábeme a rozkrájíme. Petrželku omyjeme a nasekáme nadrobno. Vše zalijeme vodou, zakápneme citronovou šťávou a rozmixujeme. Dáme vychladit a pijeme průběžně přes den.Mrkev, petržel, červená řepa, celer, křen nebo ředkve – obecně kořenová zelenina – vyžadují chlad a relativně vyšší vlhkost vzduchu. Odřízněte zelené natě, které by jinak odsávaly vlhkost, a kořen uskladněte v prodyšném sáčku ve spodní přihrádce lednice.Řapíkatý celer se neskladuje tak dobře jako bulvový, proto je lepší jej spotřebovat co nejdříve. Můžeme jej uložit do lednice, kde vydrží několik dní, nebo jej zmrazit, pokud jej chceme použít později. Před zmrazením je vhodné řapíky omyt, nakrájet na kousky a povařit v osolené vodě asi 3 minuty.

Předpěstování celeru

S předpěstováním začínáme již koncem února až začátkem března, později vysazujeme již předpěstované sazenice ze zahradnictví, vzhledem k dlouhému vegetačnímu období by nám bulvy dostatečně nevyrostly. Semínka zasypeme jemnou vrstvou substrátu a udržujeme vlhkost a teplotu okolo 20°C.

Jak zmrazit celerovou nať : Máte-li v oblibě používání mrazáku, pak je dobré umytou nať dát do sáčku, zamrazit 24hodin, pak vyndat a v rychlosti rozklepat paličkou na drť. Pozor však na některé sáčky, mohou prasknout, pak je potřeba přesypat do nového sáčku nebo uložit do krabičky.

Jak dlouho pít šťávu z řapíkatého celeru : Detoxikační účinek. Pro vysoký obsah vitamínů a minerálů je celer považován také za významný detoxikační prostředek, který důkladně očistí tělo od nežádoucích látek a pomůže nastartovat metabolismus. Během detoxikační kúry byste měli pít celerovou šťávu po dobu 10 dnů.

Kdy pít šťávu z řapíkatého celeru

Klíčem je pít ji v době, kdy jste neměli v žaludku pevné jídlo. Proto já začínám pitím této šťávy ráno, protože to je nejoptimálnější čas. Pití celerové šťávy ráno zároveň posílí trávení jídla i po zbytek dne. Kombinace s jablkem a citrónem neruší způsob vstřebávání živin z celeru.

Červená řepa rychle měkne

Nejpříznivější podmínky pro její uskladnění poskytuje sklep, ve kterém dokáže vydržet 3 až 5 měsíců. Pokud sklep nemáte, můžete ji umístit do lednice, kde vydrží zhruba 4 týdny.Celer vysévejte včas

Vzešlé rostliny přepichujeme od března do zeminy se středním obsahem živin tak, aby na každou sazenici připadlo přibližně 10 cm2.

Proč nedělá celer bulvy : Celer je poměrně hodně náročný na živiny (z mikroelementů na bór) a obsah vápna v půdě. Během vegetace je ho potřeba přihnojovat dusíkem nebo i vícesložkovým hnojivem (např. hnojivem na kořenové zeleniny). Po celou vegetaci a zejména v závěru při nárůstu bulev vyžaduje dostatek vláhy.