Pakliže se trhliny znovu objeví, můžeme zpevnit konstrukci hmoždíky. Pro ty se v konstrukci vyvrtají otvory a ty se pak vyplní kvalitní maltou. Do takto připraveného lože se vtlačí hmoždík. Hmoždík ve tvaru skoby se zhotovuje z kvalitní oceli tl.Větší trhliny ve zdech je dobré opravovat s použitím ocelového hladítka. Jakmile tmel (sádra) dostatečně zaschne, povrch přebruste. K tomu můžete použít smirkový papír či brusnou houbičku. Pokud se s trhlinami na fasádě potýkáte často, nabízí se možnost aplikování nové omítky s výztužnou síťovinou – perlinkou.Praskliny ve zdi vznikají nejčastěji pohybem v konstrukci domu, který si takzvaně léty sedá, ale také třeba špatným vymalováním místnosti. Mohou se objevit i tam, kde o stěnu zavadíme těžkým nábytkem. Pokud se nejedná o praskliny, které znamenají závažný stavební problém, lze je opravit tak, aby byly k nepoznání.
Jak opravit Popraskane rohy : Účinnou pomůckou pro zafixování a zpevnění větších trhlin jsou spárovací výztužné pásky z netkaných textilií nebo skelných vláken (Fibre Tape Rigips). Ta se přiloží na čerstvě zatmelenou prasklinu a teprve na ni nanesete poslední vrstvu tmelu. Tmelem musí být dokonale vyplněna trhlina i oka v tkanině pásky.
Čím vyplnit praskliny ve zdi
Pro tmelení prasklin budete potřebovat tmel, nejlépe ten, který se prodává v kartuši. Většinou se jedná o akrylové tmely v mnoha různých provedeních. Jejich velkou výhodou je, že jsou elastické, k omítce dobře přilnou a dají se přetírat.
Čím opravit praskliny na fasádě : Trhliny menší než 0,2 mm (tzv. vlasové trhliny) přetřít nátěrem weberton micro V. Větší trhliny se proškrábnou rohem špachtle do tvaru písmene V a vyplní se Extra stěrkovou omítkou M742. Po zatvrdnutí se povrch přebrousí brusným papírem a následně se přetře nátěrem weberton micro V.
Prasklinu vždy vyškrábněte tak, abyste odstranili nesoudržné části a zároveň rozšířili spáru na potřebný rozměr. Pokud je podklad savý, napenetrujte tmelený povrch dle pokynu k použitému tmelu. V případě použití SOUDAL Akrylový tmel penetrujte povrch spáry tmelem naředěným 1:4 s vodou.
Dočasným SOS řešením, než vám sklo opraví v autoservisu, může být použití průhledné lepicí pásky, která zabrání vniknutí vody a nečistot do praskliny. Jako izolační vrstvu můžete navíc použít papír nebo celofán. To však neplatí, pokud je prasklina větší než 2 centimetry a leží v oblasti zorného pole řidiče.
Jak poznat narušenou statiku domů
Pro laika se narušená statika projevuje na první pohled trhlinami v omítce a prasklinami či vyboulením zdiva, prohýbáním nosníků, pilířů a příček, prověšením stropů a houpáním podlahy. Narušená statika se též může projevovat různými nepravidelně se opakujícími zvuky, které signalizují poškozování konstrukcí.Prasklinu vždy vyškrábněte tak, abyste odstranili nesoudržné části a zároveň rozšířili spáru na potřebný rozměr. Pokud je podklad savý, napenetrujte tmelený povrch dle pokynu k použitému tmelu. V případě použití SOUDAL Akrylový tmel penetrujte povrch spáry tmelem naředěným 1:4 s vodou.Mohou vám pomoci tmely
Kromě sádry můžete na vyrovnání nerovností a vyhlazení zdí použít speciální tmely. Jedná se o práškové vnitřní vyrovnávací hmoty s rychlým tuhnutím. Aplikace je pomocí pistole ještě jednodušší než v případě rozmíchávání sádry. Povrch vyrovnáte špachtlí stejným způsobem jako se sádrou.
Pro odstranění možných problémů by bylo vhodné seškrábat vrstvy nátěrů na omítku, následně stěny důkladně napenetrovat, prasklinky vyrovnat Remalem stěrka nebo Remalem štuková hmoty a náskledně vymalovat kvalitní malířskou barvou.
Co použít na opravu zdi : Mohou vám pomoci tmely
Kromě sádry můžete na vyrovnání nerovností a vyhlazení zdí použít speciální tmely. Jedná se o práškové vnitřní vyrovnávací hmoty s rychlým tuhnutím. Aplikace je pomocí pistole ještě jednodušší než v případě rozmíchávání sádry. Povrch vyrovnáte špachtlí stejným způsobem jako se sádrou.
Jak opravit praskliny v betonu : Podle požadované tloušťky použijte buď sanační stěrky, malty, nebo beton připravený se speciálním hydroizolačním cementem (pucolánovým nebo popílkovým). V některých případech postačí obyčejný beton (větší rozsah poškození). Na menší vady, trhliny a výtluky použijte speciální opravné hmoty na beton.
Jak opravit praskliny v podlaze
Opravy statických trhlin provádíme pomocí epoxidové pryskyřice Epoxy Riss Fix. Praskliny, pokud možno, rozšíříme – „proškrábneme", očistíme – nejlépe stlačeným vzduchem nebo vysavačem. Trhliny v celé délce dosyta vyplníme nízko viskózní 2 složkovou epoxidovou pryskyřicí EPOXY RISS FIX.
Zákon je v tomto ohledu poměrně striktní. Stanovuje, že není možné jezdit vozidlem s prasklým čelním sklem ve stírané ploše (v dosahu stěračů), pokud je prasklina širší než 20 mm. S takovouto prasklinou ve skle je možné už pouze nouzově dojet domů nebo do servisu.Nejdříve se z praskliny odsaje vzduch a nečistoty pomocí podtlakové pumpy. Následně se pomalu do praskliny vtlačuje speciální pryskyřice, která se dostane do všech míst praskliny a zabraňuje jejímu dalšímu rozšiřování. Nakonec se pryskyřice vytvrdí UV lampou a místo opravy se začistí.
Kdy pozvat statika : Statika obvykle voláme v případě, že se na zdech nebo na stropě objevují trhliny. Kromě trhlin může být zlověstným znakem i průhyb stropních desek nebo třeba vyboulení příček či sloupů. Když zavoláte včas statika, můžete předejít ještě horším dopadům.