Jak zalévat levanduli v květináči?
Levanduli lékařskou nemusíte zalévat ani během delšího sucha, nicméně trochu vody jí prospěje. Zejména na jaře a začátkem léta, kdy potřebuje živiny a vodu pro tvorbu květů, ocení pravidelnou zálivku. Vodu použijte nejlépe dešťovou. Studená voda ze studny jí akorát uškodí.Proč levandule usychá Levandule obvykle usychá kvůli příliš velké vlhkosti způsobující hnilobu a plísně kořenů. Odstraňte nakažené kořeny i suché stonky, přesaďte levanduli do dobře prosychající zeminy a zalévejte až ve chvíli, kdy je substrát suchý.Slunné místo – levandule potřebuje celodenní slunce, sucho a teplo. Ideální místo je s více jak 6 hodinami slunečního svitu. Vhodná půda – můžete zkontrolovat pH půdy, které by mělo být mezi 6,5 a 7,5 (kyselé půdě 0-6 pH pomůže vápno, zásadité půdě 8-14 pH naopak rašelina).

Co delat s uschlou levanduli : Když se v zahradě daří a vše jde podle plánu květy uvadají a kazí dojem. O zahradu je dobré start se průběžně, ale už v druhé polovině léta, začíná přibývat více úklidových prací a uschlých květin. Nejprve z levandule odstraníme uschlé (zmrzlé) větvičky.

Proč žloutne levandule

Levanduli dopřejte to nejlepší

Občasné přelití snese, ale pravidelné určitě ne. Má raději sušší zeminu. Pokud ji pravidelně zaléváte a objevily se žluté listy, jedná se o signál, který vám říká, že je potřeba zálivku omezit. Žluté listy se projevují většinou u rostlin, které pěstujete v květináči.

Co dělat s Dřevnatou levanduli : Levandule obvykle špatně regeneruje z úplně dřevnatých částí, takže se vyvarujte řezu do těchto částí, pokud na nich nevidíte žádné známky nových výhonků. Postupný řez: Pokud je rostlina velmi dřevnatá, může být nejlepší omladit ji postupně, přes dva až tři roky.

Levandule obvykle špatně regeneruje z úplně dřevnatých částí, takže se vyvarujte řezu do těchto částí, pokud na nich nevidíte žádné známky nových výhonků. Postupný řez: Pokud je rostlina velmi dřevnatá, může být nejlepší omladit ji postupně, přes dva až tři roky.

Sušenou bylinku skladujeme v dóze na suchém místě. Levanduli po sušení můžeme nadrtit nebo jemně nasekat a pak ji buď pijeme jako čaj, nebo ji zkombinujeme s heřmánkem. Lze z ní vyrobit sirup, masti, nebo ji i konzumovat ve formě bonbónů. Poslouží i při výrobě domácích osvěžovačů vzduchu nebo koupelových tablet.

Jak pěstovat levanduli v květináči

Umístění: Umístěte květináč na slunné místo na terase, kde levandule dostane minimálně 6 až 8 hodin slunečního světla denně. Vhodné je také místo chráněné před větrem. Zálivka: Levandule je suchomilná rostlina a vyžaduje jen minimální zálivku. Zalévejte až poté, co se povrch půdy v květináči zaschne.Vhodnou dobu poznáte podle toho, že rostlina začne obrůstat a když ji rozhrnete, tak uvidíte drobné malé pupeny (lístečky), které začnou rašit. Další podmínkou jarního střihu levandule je snížení rizika ranních mrazíků. Jarní střih může být zásadnější, protože se rostlina dokáže velmi dobře zahojit.Vyžaduje lehčí písčitou půdu a plné slunce. Je citlivá na mráz, na zimu je nutné ji vyrýt a uskladnit ve světlé místnosti, kde se teplota pohybuje okolo 5–8 °C. Sběr levandule je hotová věda!

Levandule potřebuje dostatek slunečního světla, skvěle snáší přímé slunce, naopak na větrném a chladném místě nebude prospívat. Levandule má ráda propustnou půdu a dobré odvodnění. Daří se jí na mírně svažitých místech nebo ve speciálně vytvořených kopečcích.

Kdy stříhat květy levanduli na sušení : Kdy stříhat levanduli na sušení

  1. Na jaře. Pokud chcete husté a bohatě rozvětvené rostliny bez holých částí, pravidelnému zastřihávání se nevyhnete.
  2. V létě Do druhého stříhání se pusťte po odkvětu, k němuž dochází na přelomu července a srpna.
  3. Na podzim. Ideálním časem pro podzimní stříhání je září.

Kdy a jak stříhat levanduli : Na jaře, na přelomu března a dubna je ideální čas proto, abyste zastřihli své krásné levandule. Vhodnou dobu poznáte podle toho, že rostlina začne obrůstat a když ji rozhrnete, tak uvidíte drobné malé pupeny (lístečky), které začnou rašit. Další podmínkou jarního střihu levandule je snížení rizika ranních mrazíků.

Jak dlouho vydrží levandule

Pokud se o rostlinu budete starat s péčí, vydrží klidně i 10 let. Stříháním a omlazováním levandule dochází k jejímu zhoustnutí a výraznějšímu kvetení.

Levandule se stříhá radikálním řezem až na jaře, protože lépe zvládá regeneraci. Těm, kteří ostříhali levandulové keříky včas, přejeme bohaté, druhé kvetení, ne už sice tak husté, ale pár květů by se mělo objevit tak na začátku září.Levandule potřebuje lehčí a spíše suchou propustnou půdu, není náročná na živiny. Ať už jí ale budete pěstovat na zahradě nebo balkoně, umístěte ji na slunné stanoviště. Právě díky dostatku slunečních paprsků budou mít květy levandule sytou barvu a intenzivní aroma.

Jak přezimovat levanduli v květináči : Na zimu levandule přikryjeme chvojím, abychom je ochránili před mrazem. Pokud se teploty v zimě pohybují kolem nuly, nemusíme se o rostlinky obávat. Levandule je třeba pravidelně sestříhávat. Poprvé rostliny zastřihneme na jaře na 1/3 délky.