Jak zalozit pařeniště?
Skutečné pařeniště je ohraničený prostor, jáma v zemi, která má hloubku cca 50-60 cm (teplé pařeniště, pařenišťata na výsadbu rané zeleniny v březnu i mělčí, nejméně však 30 cm) a nad ní je rám ze dřeva, betonu, plastu, přikrytý průhlednou hmotou. Výška pařeniště nad zemí může být 30-50-80 cm, ale i více.Kdy založit pařeniště

Studený pařník je dobré založit už na podzim nebo před Novým rokem, aby pod ním zem příliš nepromrzla a první semínka nám nenastydla. Odmítala by pak klíčit. Vhodná doba na setí bývá koncem března, ale záleží na počasí a teplotě. Oproti tomu teplé pařeniště stačí založit až v půlce března.Teplé pařeniště a jeho stavba

Vyzrálý hnůj ve vrstvě 30 – 40 cm se ušlape, vhodné je přidat vyzrálý kompost, slámu či listí a na to kvalitní zeminu. Za pár dní se hnůj zahřeje až na 65 °C a zničí se semena plevele, plísně a vajíčka slimáků. Pak teplota klesne, stabilizuje se a lze vysévat a sázet.

Co se sází do pařeniště : V pařeništi se daří zelenině i salátům

  • Rané saláty.
  • Kapusta a zelí
  • Květák.
  • Jarní cibulka.
  • Ředkvičky.
  • Mrkev a petržel.
  • Okurky nakládačky – obvykle se vysazují po sklizni rané zeleniny.

Kdy sázet do pařeniště

Kdy sázet do pařeniště

Díky pařeništi si můžete prodloužit pěstitelskou sezonu. Zasázet rostliny do pařníku totiž můžete už brzy z jara a pěstovat je v něm i později během sychravého podzimu. Pařeniště si navíc hravě zvládnete vyrobit a materiál na něj není těžké sehnat, možná že už dokonce většinu máte doma.

Čím natřít pařeniště : Dřevo je ošetřeno tlakovou impregnací, přesto ho doporučujeme ošetřit vhodnou povrchovou úpravou pro venkovní dřevo (podle vlastní volby) – tzn. protiplísňový nátěr plus např. lazura.

Uprostřed zahrady, která se teprve pomalu probouzí ze zimního spánku, se to v něm zelená předpěstovanými sazeničkami paprik, rajčat, lilků a melounů. V březnu sem můžeme zasévat většinu zeleniny: celer, fenykl, brokolici, ředkvičky, kedlubny, okurky, saláty, mrkev, hrách, kopr, špenát i bylinky.

Pařeniště funguje v zásadě stejně jako skleník. Pod jeho sklem nebo pod plastovým krytem se vzduch a půda ohřívají. To stimuluje klíčení semen umístěných v pařeništi. Sazeničky v něm také rychleji rostou.

Kdy začít dělat sazenice

Pokud nehrozí silnější mrazy, můžete začít s výsevem klidně už v únoru. O to dříve pak můžete zeleninu sklízet. Pařeniště však prodlouží i dobu sklizně na konci sezóny ‒ ještě v zimě v něm můžete pěstovat některé druhy salátů. Teplota v pařeništi je vyšší než v zahradě, což pro rostliny vytváří skvělé podmínky.Na dno byste měli umístit alespoň deseticentimetrovou vrstvu kvalitního hnoje – ideální je koňský, ale stejně tak dobře poslouží i kravský či králičí. Na hnůj dejte přibližně 10-15 cm vrstvu shrabaného, již povadlého listí (vyhněte se ale listí z ořešáku, které je kyselé), zavadlé posekané trávy nebo slámy.Minipařeniště si můžeme vyrobit i doma. Stačí bedýnka požadovaných rozměrů, aby se vešla na parapetu. Pokud je na ní víko, vyřízneme mu střed a obalíme například potravinářskou fólií nebo jiným průhledným plastem. Nebo stačí využít dvě krabičky od baleného masa.

Odpověď: Dobrý den, k impregnaci pařezu postačí UNIBAL FERMEŽ LNĚNÁ P6420. Můžete také použít LAZUROL AQUA NAPOUŠTĚDLO V1314 a povrch přetřít vrstvičkou bezbarvého laku LAZUROL AQUA S AKRYL V1302 jen v množství, které dřevo pojme a nebude vytvářet vrstvu na povrchu.

Kam umístit pařeniště : Jak pařeniště založit

Aby se rostlinám v pařeništi dobře dařilo, mělo by na ně po většinu dne svítit slunce. Zároveň byste je ale měli chránit před větrem a další nepřízní počasí. Z toho důvodu se pro založení pařeniště nejlépe hodí místo poblíž jižní zdi domu.

Co se dělá na zahradě v březnu : V případě, že už není zmrzlá půda, je ideální čas na výsadbu nejen živého plotu, ale také růží a dalších okrasných dřevin. Nezapomeneme ani na již vysazené dřeviny, kterým odřízneme odumřelé nebo nemocné větve. Listnatým stromů navíc odstraníme také semenáče. V březnu odstraňujeme odumřelé nebo nemocné větve.

Kdy vysévat do pařeniště

Kdy můžete semena zasít do pařeniště

První zeleninu můžete do pařeniště zasít klidně už v únoru a z první úrody se tak radovat v průběhu března. Pokud teploty více klesnou, je možné pařeniště ještě zateplit například slámou nebo dekou, abyste ochránili vyseté rostlinky.

Veškeré saláty lze vysévat do skleníku, pařeniště či sadbovačů již od konce února, na jaře rovnou ven na záhon.Sázejte cibuloviny

Krásně kvetou modřence, šafrány, tulipány, narcisy, hyacinty. Ano, můžete je vysázet i do truhlíků. K nim můžete zasadit sedmikrásky chudobky, macešky nebo pomněnky. Vyzkoušet můžete i primule, ale u těch je to už se snášením mrazíků horší.

Kolik dát hnoje do skleníku : Pokud není moc kvalitní, je dobré vybrat zeminu do hloubky cca 40 cm, dolů navézt cca 10 cm kvalitního hnoje. Nejlepší samořejmě od koní, podobně však poslouží i od skotu či např. králíků. Na hnůj je dobré dát vrstvu shrabaného listí, případně slímy.