Obchodní společnosti a družstva vznikají až ke dni zápisu do obchodního rejstříku . Až tímto dnem se založená společnost stane právnickou osobou. Od účinnosti NOZ není právnická osoba nadána svéprávností, tj. není způsobilá samostatně právně jednat, a musí být proto zastupována statutárním orgánem nebo zmocněncem.Právnická osoba vzniká zpravidla zápisem do obchodního nebo jiného zákonem určeného rejstříku. Teprve až ode dne účinnosti zápisu mohou právnické osoby nabývat práva a povinnosti. Vyjma právnických osob, které vznikají ze zákona. Jejich zápis do příslušného rejstříku má pouze prohlašující účinky.Nejprve je sepsáno zakladatelské právní jednání a teprve následně (během týdnů až měsíců) dochází k zápisu do rejstříku a tím i ke vzniku právnické osoby. Za právnickou osobu lze ovšem jednat, například uzavírat smluvní vztahy, již před jejím vznikem.
Jak zalozit právnickou osobu : Právnická osoba má právní osobnost od svého vzniku do svého zániku. Právnickou osobu lze ustavit (i) zakladatelským právním jednáním, (ii) zákonem, (iii) rozhodnutím orgánu veřejné moci,(iv) jiným způsobem, který stanoví jiný právní předpis.
Co musí mít právnická osoba
Právnická osoba je zákonem definována jako organizovaný útvar, o kterém zákon stanoví, že má právní osobnost, nebo jehož právní osobnost zákon uzná. Právnická osoba je zkrátka uměle vytvořená entita, které osobnost přizná až zákon. Taková osoba je tedy stejně jako osoba fyzická schopna například vlastnit majetek.
Jaký je rozdíl mezi fyzickou a právnickou osobou : Základní odlišnost asi napadne každého – fyzická osoba je živý člověk, který se se svou právní osobností narodí. Naproti tomu za právnickou osobu zákon označuje uměle vytvořený organizovaný útvar (například obchodní závod), který má právní osobnost, a to od svého faktického vzniku.
Právnická osoba označuje entitu oddělenou od fyzických osob, které ji zřídily nebo které ji vlastní či spravují. Právnické osoby zahrnují organizace jako firmy, neziskové organizace, úřady a další. Právnická osoba může provádět řadu činností stejně jako fyzické osoby. Například může vlastnit majetek a uzavírat smlouvy.
Podle nového občanského zákoníku se od roku 2014 rozlišují tři typy právnických osob, a to korporace, fundace a ústavy. Pro právnické osoby fondového typu se volí souhrnné označení „fundace“. Jedná se o pojem v normativním jazyku významově neobsazený, v obecném jazyce nepoužívaný, ale dlouhodobě známý spisovné češtině.
Jaké jsou typy právnických osob
Ustanovení nového občanského zákoníku rozlišují tři typy právnických osob: korporace, fundace a ústavy.