Jak Zalevat DYNI?
Stačí, když je budete pravidelně odplevelovat a v případě velkého sucha pravidelně zalévat. Dýně mají bohatou kořenovou soustavu, která zasahuje hluboko do půdy, a většinou si potřebnou vláhu obstarají samy. Při jejich zalévání dejte pozor, abyste nekropili listy, které by pak začaly uhnívat.Ideální čas nastává pro výsev už na konci dubna, pokračovat můžeme až do konce května. Vysévat můžete rovnou do záhonu. V zemině vyhloubíme důlky, kam vysejeme 2 až 3 semena, která vyséváme do hloubky 3 až 5 cm. Klíčení můžete očekávat zhruba do 10 dnů.Dobrý den, z jedné rostliny sklidím jen 1 až 2 plody. Ostatní samičí květy na rostlině kvetou, ale po odkvětu nerostou a zhnědnou, upadnou. Chci tím říci, že na jedné rostlině je hodně takových květů, ale jen jeden nebo dva dorostou požadované velikosti, a to je málo.

Kolik dýní na jedné rostlině : Aby měly plody dostatek živin a dorostly do dostatečné velikosti a byly chutné, je nutné nechat na jedné rostlině dva, maximálně tři plody.

Jak často zalévat dýní

Jelikož dýně jsou z 80–90% voda je jasné, že v době růstu potřebují opravdu hodně vody. Tajemství bohaté úrody je, že dýně zaléváme pouze, když to opravdu potřebuje. Motyčkou nebo lopatkou zkontroluje svrchní vrstvu půdy. Když je vlhká a dýně vypadá zdravě, necháme ji být.

Kdy Zaštipovat dýně : Nároky a péče o rostlinu

Zaštipujeme když šlahoun dosáhne délky cca 1,5 – 2 m. Dýni sázejte na slunné a teplé záhony.

Optimální teplota pro klíčení dýní je 20° C až 25° C. Pro dobrý růst rostlin je důležité, aby se mladé rostliny nacházely v prostředí s konstantní teplotou a dostatečným osvětlením. Poté, co se objeví první pravé lístky a tyto dorostou až k okraji květináče, se slabší z obou semenáčků obvykle odstraní.

Dýně obvykle sklízíme v období zhruba od konce prázdnin do konce října, nejpozději však do příchodu prvních mrazíků: namrznutím utrpí životnost dýně i kvalita dužiny. Hlavním ukazatelem, že dýně je připravena ke sklizení, je suchý a dřevnatý stonek, tykev by zároveň měla být dostatečně vybarvená a s matným povrchem.

Kdy zasít dýní

Tykve jsou obecně teplomilné plodiny, proto s výsevem nespěchejte a počkejte, až bude půda dostatečně prohřátá. Výsadba je ideální od konce dubna až do konce května, do dolíčků v záhonu po 2–3 semenech. Je třeba do důlku dát semen raději více, protože dýňová semena mají tendenci zasychat.Dýně se sklízejí i s částí stopky. Přes stopku totiž nejčastěji hnije, takže když stopka zaschne, zatáhne se, je dýně pěkně uzavřená. Pokud dýně například kvůli počasí nemá možnost dozrát tam, kde rostla, stačí ji položit třeba na slunečné okno. Krásně tam dojde.Nároky a péče o rostlinu

Po výsadbě je důležité rostlinu dostatečně zalévat. Dýni Hokaido je dobré zaštipovat, aby se rozvětvovala. Bude tak dávat větší úrodu. Zaštipujeme když šlahoun dosáhne délky cca 1,5 – 2 m.

Nakrojená dýně zabalená do fólie vydrží v lednici asi týden. Naporcovanou můžete bez větší újmy i zmrazit. Jen ji předtím zabalte do potravinové fólie, aby na povrchu neosychala.

Jak uchovat hokaido na zimu : Celou dýni skladujte na suchém a chladném místě (okolo 15 °C, ne v lednici) tak, aby kolem ní mohl volně proudit vzduch. Pokud ji skladujete déle, občas ji prohlédněte, jestli se na některém místě nekazí.

Jak daleko od sebe sázet dýně : Protože se hodně rozroste, měla by se semena sázet více než metr od sebe. Nejspokojenější dýně budou, když jim necháte rozestupy větší než 1,3 metrů.

Kdy zasít dýni

Tykve jsou obecně teplomilné plodiny, proto s výsevem nespěchejte a počkejte, až bude půda dostatečně prohřátá. Výsadba je ideální od konce dubna až do konce května, do dolíčků v záhonu po 2–3 semenech. Je třeba do důlku dát semen raději více, protože dýňová semena mají tendenci zasychat.

K halloweenskému svátku 31. 10. patří neodmyslitelně dlabání dýní.Jak skladovat načaté dýně

Máme vyzkoušeno, že načatá dýně vydrží v lednici 3-5 dní. Protože nemá ráda vlhko, může začít po čase plesnivět. Snažte se proto dýni spotřebovat co nejdřív.

Jak prodloužit životnost vyřezané dýně : Vyřezané prostory dýně můžete pokrýt lékařskou vazelínou, která chrání před vlhkostí a tedy i před plísní. Pokud nemáte vazelínu, může dobře posloužit i rostlinný olej, který také odpuzuje vodu.