Jak zakořenit list?
Řízky dáte zakořenit buď rovnou do substrátu, nebo je nejprve vnoříte do nádoby s vodou; ve vodě vypustí kořínky, a teprve pak se vysadí běžným způsobem. Řízky přitom zásadně odebírejte jen ze zdravých rostlin. Běžně se pomocí řízků množí například africké fialky, fíkus benjamín či vánoční kaktus.Řízkování Jeden z jednodušších způsobů, jak si namnožit rostlinku, je udělat si řízek a dát ho do vody. Jakmile vytvoří zdravý kořenový systém, máte téměř vyhráno. Obecně platí, že rostlinky, které mají zdřevnatělé části stonků, budou zakořeňovat pomaleji než mladé měkké řízky.Jednou z nejjednodušších možností, jak si rostlinu namnožit, je řízkování. Stačí z mateřské rostliny odebrat část vrcholového výhonu. To rostlině nijak neublíží a řízek obvykle zakoření do několika týdnů. Pro účinnější zakořenění řízků lze použít kořenový stimulátor.

Kdy zasadit řízky : Právě kolekci keřů si můžeme rozšířit dřevnatými řízky, které získáváme prakticky kdykoli, počínaje opadem listů na podzim do konce zimy, vždy v době, kdy nepanují třeskuté mrazy.

Jak dlouho trvá zakořenění

Zakořenění trvá 6 až 12 týdnů ale i 6 měsíců, podle druhu a podmínek. Je vhodné řízky umístit v poloteplém skleníku nebo v pařeništi. Mladé řízkovance na podzim špatně přežívají zimní mrazy a střídání počasí v předjaří.

Jak urychlit zakořenění : Ranu zabalíme do vlhkého mechu/rašeliníku nebo jiného substrátu a toto obalíme průhlednou fólií. Tím vytvoříme malý skleníkový efekt, který udržuje vysokou vlhkost a podporuje zakořenění. Po několika týdnech by se měly objevit kořeny.

Zakořenění trvá 6 až 12 týdnů ale i 6 měsíců, podle druhu a podmínek.

Zakořenění trvá 6 až 12 týdnů ale i 6 měsíců, podle druhu a podmínek.

Proč se dává na řízky citrón

Pomůže smaženým delikatesám. Obalovaný kapr, telecí řízek, pirohy nebo jiné slané dobroty, které jste právě vytáhli z horkého oleje, budou stravitelnější a více vám zachutnají, když je pokapete citronem. Váš žaludek vám navíc poděkuje.Řízky získáváme na podzim a začátkem zimy, uskladníme je a na jaře zasadíme do země až po svrchní dva pupeny. Řízky zasazujeme do půdy na šikmo. Řežeme zásadně výhony s alespoň třemi až pěti pupeny. Zasazený řízek přikryjeme skleněnou lahví či vejpůl uříznutou PET lahví, abychom řízek ochránili před vymrznutím.Nejvhodnější doba pro výsadbu semen je obvykle od konce března do konce května. Pouze jižnější, tedy zóny s teplejším podnebím a vyšší průměrnou teplotou jsou vhodné pro zakládání rostlin ze semen v dřívějších měsících.

Po vytažení řízků z místa uskladnění, případně po přepravě, je nutné řízky celé namočit nejméně na 24 hodin do vody. V případě výskytu plísně je možné řízky omýt v 5% roztoku Sava, ale většinou to není nutné.

Jak podpořit zakořenění : Pro podporu přijmutí rostliny a zakořenění doporučujeme použít přípravek na přírodní bázi Stimulátor zakořenění (Inporo). Stimulátor zakořeňování (Inporo) obsahuje soli huminových a fulvo kyselin, mořské řasy Ascophyllum nodosum, aj. Svými účinky: podporuje tvorbu kořenů a kořenového vlášení

Na čem se smaží řízky : Řízky nesmažte na másle ani na olivovém oleji, oba tuky se rychleji připalují a nedopadlo by to dobře. Naopak bez obav použijte sádlo, slunečnicový olej nebo přepuštěné máslo, to dodá řízkům nebeskou vůni. Zásadně smažte vždy na rozpáleném tuku.

Co s hodně citrony

Citrónová šťáva se přidává do studených a horkých nápojů. Používá se do pečiva a na přípravu polev, slouží na dochucování jídel, hlavně salátových zálivek, omáček, rybích a masových pokrmů. Přebytek citrónové šťávy zamrazíme v malých formičkách na led, podle potřeby je pak odebíráme z mrazničky.

Růže si dobře rozumí s trvalkami, drobnými keři i dřevinami. Díky jejich hluboko položeným kořenům si s ostatními rostlinami nekonkurují a neberou si živiny. Jejich květy vypadají nejlépe v kombinaci s levandulí, kontryhelem a šalvějí nebo také mahonií, dřišťálem či cesmínou.Na zimu se řízky v květináčích přenesou do sklepa a ponechají se zde při teplotě asi +3 °C. Na jaře se pak narašené řízky vysazují do volné půdy a do podzimu jsou sazenice schopné přezimovat.

Co zasadit vedle květáku : Květák a brokolice se hodí vedle salátu, špenátu, hrachu, pórku, rajčat, celeru, mangoldu a řepy. Nepěstujte je vedle cibule, česneku a jahod. Kukuřice se hodí vedle cuket a dýní, fazolí, hrachu, okurek, rajčat a salátu. Nehodí se vedle celeru a červené řepy.