Jak zafixovat pastely?
Fixativ se po aplikaci na tenčí podklad může propít, proto pod kresbu dejte jako podložku čistý papír nebo karton. Fixovat kresbu můžete i po částech – abyste si nerozmazali již hotovou část kresby, zafixujte ji a pokračujte dál v tvorbě. Kreslit na zafixovanou část sice jde, ale už ne gumovat.Fixativ ART slouží k fixaci kreseb nakreslených zejména tužkou, přírodním i umělým uhlem, pastelem, sépií nebo rudkou. Zabraňuje sprašování kreseb z podkladu a omezuje jejich otěr. Kresbu zafixuje tak, že se nerozmaže. Aplikujte na papír křížem ve vzdálenosti asi 20 až 30 cm .Jaký papír na pastel Pro pastel existují speciální papíry s hrubším vzorkovaným povrchem, který umožňuje zachytit a udržet pastelový prášek. Dostupná je široká barevná škála odstínů papíru. Vždy uvažujte předem o zamýšleném námětu a technice a rozmyslete si, jaká barva podkladu by byla nejvhodnější.

Čím nahradit fixativ : Kresbu zafixuje- me rozprášením fixativu nebo postříkáme obyčejným lakem na vlasy. Zafixování kresby také docílíme, když křídu namo- číme do cukerného roztoku, a pak s ní kreslíme na papír. efekty. Kresbu můžeme buď rozmazat suchým hadříkem či houbičkou a vzniknou jemné barevné tóny -vynikající na vy- tvoření pozadí.

Jak pouzit fixativ

Po kresbě křídou, uhlem nebo pastelem aplikujte fixativ ve vzdálenosti cca 30 cm od kresby/malby. Před použitím protřepejte a poté naneste rovnoměrně jemným rozprašovačem potřebnou vrstvu a nechte pár minut zaschnout. Lze použít také pro malby temperou, akvarelem nebo plakátové barvy. Nanášejte vždy až na suchou malbu.

Jak zafixovat kresbu : Fixativ se propije, proto pod kresbu dejte jako podložku čistí papír nebo karton. Noviny by vám kresbu zničily. Je lepší kresbu zafixovat větší vrstvou – pokud se vám papír vrstvou fixativu rozmočí, nechte ho uschnout. Na výsledek by to nemělo mít vliv, ba naopak.

Na rýsování jsou nejvhodnější středně tvrdé a tvrdší tužky (2H=4, 3H=4 1/2, 4H=5), na kreslení se hodí spíše měkčí tužky, které lépe kloužou po papíru (2B=1 1/2, 3B=1, 4B=0). Stabilo může nabídnout klasické tenké tužky s tvrdou, střední i měkkou tuhou ve škále od 4H (= 5) až po 4B (= 0) v sérii Othello nebo Schwan.

Na kresbu suchými pastely se volí tónované papíry se strukturou. Není tedy nutné pokrýt pastelem vždy celý papír. Kresba pastelem se většinou skládá z kratších na sebe navazujících čar, které pak tvoří ucelený, ne úplně detailní obraz. Pro stínování a vzájemné roztírání prachu pastelů je vhodné použít papírovou těrku.

Na jaký papír kreslit

Použijete-li tužku, pastelku nebo uhel, nejlepší je kreslit na silný papír s hladkým povrchem. Pro zkoušku tužky či pastelky a rozvržení kresby jsou ideální náčrtníky. Pro kreslení, kdy máte jasno v technice a námětu, můžete použít papíry s gramáží od 150 g/m².Fixativ slouží k zafixování kresby, zabraňuje jejímu rozmazání, je určen na všechny umělecké techniky např. tužky, pastelky, pastely, křídy, uhel, tuhy.Na kresbu suchými pastely se volí tónované papíry se strukturou. Není tedy nutné pokrýt pastelem vždy celý papír. Kresba pastelem se většinou skládá z kratších na sebe navazujících čar, které pak tvoří ucelený, ne úplně detailní obraz. Pro stínování a vzájemné roztírání prachu pastelů je vhodné použít papírovou těrku.

Na rýsování jsou nejvhodnější středně tvrdé a tvrdší tužky (2H=4, 3H=4 1/2, 4H=5), na kreslení se hodí spíše měkčí tužky, které lépe kloužou po papíru (2B=1 1/2, 3B=1, 4B=0). Stabilo může nabídnout klasické tenké tužky s tvrdou, střední i měkkou tuhou ve škále od 4H (= 5) až po 4B (= 0) v sérii Othello nebo Schwan.

Jak správně držet tužku při kreslení : špetkovitý úchop je podstatné uvolnění paže, zápěstí a ruky. Tužka je položena na prostředníčku, palec ji přidržuje. Ukazováček je seshora jen položený, aby jím bylo možné poťukat. Tužka směřuje k papíru šikmo, nikoli kolmo, protože leží v prohlubni mezi palcem a ukazovákem.

Která tužka je nejměkčí : Nejměkčí tuha je 8B- 9B už je přírodní grafit, nejtvrdší tuha je 10H. Tužky HB a F se pohybují někde uprostřed stupnice tvrdosti a jsou nejprodávanější. Dále platí, že čím tvrdší tužka, tím světlejší zanechává stopu, naopak čím měkčí, tím je stopa tmavší.

Proč kreslit

Ale pro většinu umělců má kresba i popisnou úlohu: je to bezprostřední reakce na vizuální vjemy z našeho okolí. Schopnost kreslit je často považována za zvláštní dar. Je pravda, že existují lidé, kterým kreslení, jak se zdá, nečiní vůbec žádnou námahu.

Můžeme kreslit perem s vyměnitelnými násadkami (známe ze školy), technickým či kaligrafickým perem, husím brkem nebo např. exotickými bambusovými či rákosovými pery. Pokud máte chuť experimentovat, použijte méně obvyklé nástroje, které zanechávají zajímavou stopu, třeba kartáček na zuby.Chcete-li začít malovat, vyberte si mezi akvarelem, akrylem, olejem nebo pastelem, jsou to nejrozšířenější malířská média. Pastely a akvarelové pastelky jsou navíc použitelné jak pro malování, tak pro kresbu. Můžete zkusit i temperu.

Jak pracovat s pastelkami : Pastelky používáme různými způsoby:

  1. Nakreslíme barevnou plochu a lehce navlhčíme vodou.
  2. Nakreslíme barevnou plochu a přidáme více vody na rozmytí barev.
  3. Kreslíme do mokrého podkladu a zůstane nám výrazná linie barvy.
  4. Mokrým štětcem nabíráme barvu přímo z pastelky a nanášíme ji na papír.