Jak Zažehlit akrylovou barvu?
Akrylové barvy se dají použít i na sklo nebo porcelán, keramiku, plast či kov. Tyto materiály jsou ale nesavé – neporézní a barva se nemá jak k povrchu uchytit, na což se musí brát zřetel. Na neporézním povrchu akrylová barva hůře drží a snadno může dojít k mechanickému poškození malby a je nutné povrch i zafixovat.I když akrylové barvy rychle schnou a jsou známé tím, že jsou "odolnou" barvou, která prakticky přilne k čemukoliv, je dobré je chránit a malbu zafixovat lakem.Častým dotazem je, jak dlouho barva a výsledná malba vlastně vydrží. Samozřejmě záleží na prostředí a způsobu zacházení s dílem. Trvanlivost barvy je všeobecně uváděna v rozmezí 30 – 50 let. Pro delší uchování malby doporučujeme nanést finální lak, který chrání před nečistotami a vyblednutím barev.

Jak zafixovat barvu na oblečení : Ocet: jako změkčovadlo působí i bílý ocet, stejně tak jako sůl napomůže k projasnění zašlých barev. Oblečení můžete namočit do bílého octu na 30 minut před praním, nebo přidat půl hrnku octa přímo do bubnu. Domácí barvení: pokud se toho nebojíte, zašlé oblečení můžete také nabarvit doma.

Jak vyčistit štětce od akrylových barev

od akrylu – Použijte liquid. Pokud akryl ztvrdne, je třeba použít Acryl Remover. Mějte ale na paměti, že akrylové štětce mají velmi jemný přírodní chlup, který se při rozpouštění ztvrdlého materiálu velmi vysušuje a ztrácí postupně na kvalitě. od gelu – Použujte Cleaner.

Čím umýt akrylové barvy : Stačí vědět, že zaschlý akryl rozpustíte například alkoholem, klidně i lakem na vlasy. Skvrnu od akrylových barev zakapejte alkoholem, nechte proschnout a pak vyperte v ruce pod tekoucí vodou a posléze ještě v pračce.

Akrylové barvy jsou vodou ředitelné barvy, které jsou vyrobené ze směsi pigmentů a syntetické pryskyřice. Akrylové barvy na rozdíl od olejových barev rychleji usychají a pro ředění není potřeba terpentýn, ale jen voda.

Pro zpomalení schnutí akrylových barev , smíchejte 10% retardéru s barvou. Není určeno k venkovnímu použití nebo k pracím, které budou vystaveny vlhkosti.

Jak zafixovat barvy octem

Barvu rozmíchejte s vodou octem a solí dle návodu na barvě (barvy na batikování) s horkou vodou uvařenou např. v rychlovarné konvici (míchejte starou dřevěnou vařečkou). Textil vložte do barvící lázně nejméně na 3 hodiny. Nakonec proveďte fixaci barev.Tedy vodu a jedlou sodu nebo běžnou sůl. Stačí přitom jen smíchat několik lžic soli nebo jedlé sody s teplou vodou a obarvené oblečení pak zcela ponořte do lavoru a nechte ho v ní alespoň 3 hodiny. Pokud však nejste trpěliví, můžete jedlou sodu smíchat také s pracím prostředkem.Chovejte se k štětinkám stejně jako ke svým vlasům. Žádné drastické drhnutí, jemně, trpělivě štětec v šamponu umyjte. Několikrát zopakujte a vymývejte pod tekoucí vodou než nebude zcela čistá. Pro kontrolu rozevřete štětec ve středu jestli tam nezůstaly nečistoty nebo zbytek šamponu.

Přípravek je určen k zachování konzistence akrylových barev a médií při silném naředění vodou. Dodává barvě pastózní, máslovou konzistenci. Efekt zahuštění trvá pouze při práci s mokrou barvou.

Jak naředit barvu vodou : Například při nanášení vodou ředitelných barev stříkáním barvu ředíme přidáním nejvýše 2 až 5 % vody, zcela výjimečně 10 % vody. U syntetických nátěrových hmot musíme před nanášením stříkáním ředit více – přidáním 15 až 25 % ředidla. U nitrocelulózových barev dokonce přidáváme 35–50 % ředidla.

Jak dostat dolů akrylovou barvu : Skvrnu od akrylových barev zakapejte alkoholem, nechte proschnout a pak vyperte v ruce pod tekoucí vodou a posléze ještě v pračce.

Jak vybělit prádlo bez chemie

Zašedlé prádlo nechte pár hodin namočené v lavoru s horkou vodou, do které přidáte citron nakrájený na plátky. Poté prádlo důkladně vyperte. Ocet prádlo změkčí, vydezinfikuje, a navíc ještě vybělí. Přidejte ho trošku do pračky místo aviváže, působí v podstatě stejně.

Velmi účinná je také kyselina citronová, která dokáže prádlo viditelně vybělit. Pro praní v pračce stačí vymačkat cca 100 ml citronové šťávy a nalít ji přímo do bubnu pračky. Při ručním praní můžete prádlo máchat v teplé vodě, do které naložíte dva citrony nařezané na plátky a necháte působit několik hodin.Většina z nás samozřejmě na čištění štětců po každičkém líčení nemá čas. Naštěstí většina dermatologů doporučuje namáčet nástroje, zejména štětce na make-up a korektor, minimálně jednou týdně, což předejde hromadění zbytků přípravků. Protože tyto štětce používáte na obličej, platí, že čím budou čistší, tím lépe.

Kolik vody do barvy na malování : Ředění je nutné pouze v několika případech. Jestliže barvu budeme na povrch stříkat (pneumatickou nebo tlakovou pistolí Airless), přidáváme maximálně 5–10 % vody. Budeme-li povrch penetrovat, barvu ředíme 2–5 % vody.