Horní jištění je dvojího typu. Buď jistič sedí na vrcholu a přes jistící pomůcku dobírá lezce, nebo je lano na vrcholu vedeno přes vratný bod a jistič zajišťuje lezce ze země (používáno na umělých stěnách). Na umělé stěně využíváme převážně TR jištění ze země přes vratný bod.Oděv na stěnu volte pohodlný a takový, který vás nebude nijak omezovat v pohybu (jednoduše kraťasy a tričko). Myslete ale také na to, že lezecké stěny jsou velké prostory, které se, zvláště v zimě, velmi špatně vytápějí a tak na stěnách bývá chladněji. Hodit se tak bude určitě nějaká mikina a přezůvky na jištění.Nejjednodušší cestou, jak začít, je přihlásit se na některý z veřejných lezeckých kurzů na HUDY stěnách. Od kvalifikovaných instruktorů se naučíte správnou metodiku, která zaručuje bezpečnost lezení. Můžete samozřejmě také poprosit kamaráda, který leze, a zajít s ním na stěnu nebo do skal.
Co je potřeba k lezení : Oproti boulderingu už člověk potřebuje více vybavení – lezecký úvazek, lezečky, magnesium, lano, karabinu s jistítkem a ve skalách ještě navíc karabiny, expresky a ideálně přilbu. Pokud nelezete na umělé stěně, kde můžete využít i umělé jištění, budete v této disciplíně potřebovat i parťáka na jištění.
Jak správně jistit
V členitém terénu jištění dostatečně prodlužujte smyčkami, aby lano nemělo příliš velké tření a nedocházelo ke zlomu karabin. Jištění neprodlužujte smyčkou tam, kde by hrozil pád do ukloněného terénu, nebo na zem. Jištění zakládejte, pokud to jde, jen do pevné skály.
Jak jistit na Standu : Ve slangu se jistící stanoviště nazývá „štand”, toto pojmenování pochází z německého Standplatz. Na jistícím stanovišti můžeme jistit dvěma způsoby, a to buď přímo, anebo nepřímo. Přímé jištění znamená, že jistící pomůcka je pomocí karabiny s pojistkou zámku připevněna přímo k pevným částem jistícího stanoviště.
Délka lana – Na umělou stěnu vám stačí kratší lana s délkou 30 až 50 metrů. Někde jsou zapotřebí i delší lana, minimální délku byste měli najít v provozním řádu lezeckého areálu. V horách či na skalách přijdou vhod lana dlouhá 50 až 60 metrů. Delší kusy využijete například na pískovcových věžích.
Nezapomeňte přibalit lehké a vzdušné oblečení jako letní šaty k moři, kraťasy, šortky a třeba i několik párů sandálů. Oceníte také plážové šaty a klobouk jako ochranu před sluncem. A samozřejmě nezapomeňte na spodní prádlo, plavky, ochranu před sluncem a hygienické potřeby.
Jak začít s boulderingem
Pokud přemýšlíte, jak začít s boulderingem a jste na začátku svého dobrodružství s tímto druhem lezení, bude správným rozhodnutím přihlásit se do oddílu, který vede zkušený instruktor. Ten Vám pomůže zorientovat se v nových technikách a „složitostech“ boulderingu.Expresky se cvakají západkami proti směru lezení. Tedy pokud lezec postupuje svislým směrem nahoru, nezáleží, kam směřují západky karabin. Ovšem pokud lezec traverzuje směrem po stěně doprava, západky expresky směřují opačným směrem doleva.Lano je tedy vedeno seshora dolů k lezci. Jistící stojí na zemi a jistí (dobírá) lezce, který při případném pádu jen sedne do lana. Lezec je po dolezení cesty buď spuštěn nebo sám slaňuje. Obvyklý je též výraz jištění "na rybu", kde jistič je pomyslný "rybář" a jištěný lezec "ryba na udici" – laně.
Přímé jištění znamená, že jistící pomůcka je pomocí karabiny s pojistkou zámku připevněna přímo k pevným částem jistícího stanoviště. Případný záchytný náraz tak bude působit přímo na stanoviště. To musí být pevné (např. borháky, vrtaný kruh, masivní skalní hodiny, tutové vklíněnce, pevný strom na zemi, apod.).
Jak vytvorit Stand : Jistící stanoviště ("štand") je mnohdy žádoucí mít ukotvené na dvou nebo i více jistících bodech. Jednotlivé jistící body se vzájemně propojí smyčkou, proto název propojovací smyčka. Do propojovací smyčky se cvaká jistící pomůcka. je připevněna přímo k pevným částem stanoviště.
Jak prát lano : Pokud se lano zašpiní, je možné jej vyprat v teplé vodě do 30 °C ručně ve vaně nebo je možné využít automatickou pračku (program „vlna“). Občasné praní udržuje dobré vlastnosti pro manipulaci s lanem a prodlužuje jeho životnost. Pro praní jsou nejvhodnější mýdla nebo mýdlové vločky.
Co je Dynamicke lano
Základní dělení lan je na statická a dynamická lana. Statická lana jsou určena především k pracím ve velkých výškách. Dynamická lana použivají především horolezci. Jejich základní rozdíl plyne už z názvu, dynamické lano je pružné a statické je pevné.
Kromě plavek nezapomeňte ani na pohodlné a vzdušné plážové oblečení. Pryč s těsnými, obepínajícími a neprodyšnými kousky. Ideální volbou k moři jsou lehoučké kaftany, kimona, bavlněné plážové šaty nebo letní maxi šaty. Ty využijete třeba i na večerní posezení v baru.Trička – 3 ks. Kalhoty na víkendy – 2 ks. Svetr/mikina – 3 ks. Saka do práce – 3 ks.
Jak cvičit na lezení : Při horolezectví pracujete pouze s váhou vlastního těla. Jako nejlepší varianta tréninku se tedy nabízí kalisthenika. Skvělý je však také CrossFit – ten je totiž zaměřený na kombinaci síly a vytrvalosti a zároveň je při něm kladen důraz na posilování svalů celého těla.