Jak zachranit odpalované těsto?
Dlouho odpalované a propařované těsto při pečení zřidne a nevyskočí. Těsto je sražené – vajíčka jsme vmíchali do příliš horké hmoty. Těsto se nespojí – další vejce přidáme, až když je těsto vyšlehané do hladka. Těsto rychle vyskočí a rychle spadne – vysoká teplota v troubě.Nenaplněné upečené těsto vydrží v lednici 1 týden. Pro delší trvanlivost ho můžete zamrazit na několik měsíců. Po rozmrznutí pak stačí jednotlivé větrníčky/věnečky/profiterolky rozříznout a naplnit.Ale běžně mrazím upečené tvary, již překrojené nebo s nabouranou dírou, nechám utéci páru a vychladnout a pak hned mrazím. Před použitím je rozpékám v troubě na 200 st.

Jak dlouho se pečou věnečky z odpalovaného těsta : Pečeme 20 minut ve vyhřáté troubě na 200 °C. Poté snížíme teplotu na 150 °C a pečeme dalších 10 minut. Po vychladnutí hotové věnečky podélně rozkrojíme ostrým nožem.

Jak dlouho péct odpalované těsto

Pečeme v troubě předehřáté na 170 °C asi 20 minut (krky vyndáme dříve, pečou se kratší dobu). Tip: Při pečení neotvírejte troubu dokud nebudou krky hotové! Mohlo by se stát, že se kvůli tomu labutě nepovedou a těsto spadne.

Jaká mouka se používá na odpalované těsto : Při odpalování těsta je totiž lepek hodně důležitý, a tudíž je třeba použít takovou bezlepkovou mouku, která se té pšeničné podobá svými vlastnostmi. Prosetou mouku najednou vysypte do odstaveného hrnce a zamíchejte vařečkou.

Jak skladovat výrobky z odpalovaného těsta

Skladujeme je na chladném místě nebo v lednici. Zákusky s máslovým krémem vydrží 2–3 dny, se šlehačkou jen 1 den.

Plňte až před konzumací, aby vynikla křehkost těsta. Naplněné vydrží maximálně jeden den, nenaplněné tak 3 dny, v mrazáku až 6 měsíců – rozmrazujte při pokojové teplotě 30 minut.

Jak dopředu péct věnečky

Délka pečení závisí na velikosti věnečků. Pokud pečete ty klasicky velké, po 20 minutách snižte teplotu na 160 stupňů a ještě dalších 10 minut a dopékejte. Věnečky by po upečení měly znít dutě a v dlaních „chrastit“.Z těsta odkrajujte kousky a balte do nich meruňky. Knedlíky vařte ve vroucí vodě 8–10 minut.Dejte péct do trouby vyhřáté na 200 stupňů na 20 – 30 minut. Zpočátku pečení neotevírejte troubu. Délka pečení závisí na velikosti věnečků. Pokud pečete ty klasicky velké, po 20 minutách snižte teplotu na 160 stupňů a ještě dalších 10 minut a dopékejte.

Pšeničná mouka

Nejklasičtější mouka, jakou známe. Jemná, bílá, vhodná prakticky do všech receptů. Pečení a vaření s ní je bezproblémové a ověřené léty. Ideální (podle hrubosti) na kynutá těsta, chléb, pečivo, koláče, sušenky, bábovky, cukroví, lívance, palačinky i na zahušťování.

Jak péct odpalované těsto v horkovzdušné troubě : V horkovzdušné troubě pečte cca 20 minut na 180 stupňů, pak snižte teplotu na 160 a dopékejte, dokud těsto není nafouknuté a zlatavé (doporučuji se pak spíš orientovat podle konkrétního receptu). Troubu prvních dvacet minut neotvírejte, nebo těsto spadne. Ideálně troubu otevřete až ve chvíli, když je korpus upečený.

Jak udělat odpalované těsto na věnečky : Vodu, máslo a špetku soli přivedeme společně do varu, vmícháme mouku a vaříme-odpalujeme tak dlouho, než se hmota přestane lepit na vařečku. Poté těsto odstavíme a necháme krátce vychladnout, následně vmícháme vejce a tím vznikne odpalované těsto.

Proč praskají kynuté knedlíky při vaření

Těsto na knedlíky musí být dostatečně nakynuté, aby při vaření příliš nezvětšily svůj objem, to je hlavní příčina praskání. Po vytvarování šišek necháme knedlíky pod čistou utěrkou odpočívat alespoň půl hodiny.

Ve velkém hrnci přiveďte k varu trochu vody a vložte do něj pařák na knedlíky. Jakmile voda začne vřít, umístěte knedlíky na pařák (nechejte jim trochu prostoru – nabobtnají) a přikryjte hrnec pokličkou. Vařte asi 25 minut.Ze surovin se brzy vytvoří poměrně hutná mastná hrouda, kterou vařečkou neustále kutálíme – odpalujeme po dně a stranách hrnce. Vše netrvá déle než tři čtyři minuty. Těsto necháme zchladnout, ideálně v jiné nádobě, a po jednom do něj vmícháváme vejce. Můžete si pomoci robotem.

Co přidat do těsta aby bylo vláčné : Do kynutého těsta je možná lepší dát olej, který je v pokojové teplotě tekutý, díky tomu bude těsto po upečení vláčnější. Jako přísada má jinou texturu. Po upečení ale už zase mažeme máslem. Tam je ta chuť.