Jak zabránit Rošení oken?
Nejvhodnější metodou je zakoupení chlornanu sodného ve spreji, nejčastěji se jedná o Savo proti plísním příp. jemu podobné výrobky, které seženete v každé drogerii. Chlornan sodný zlikviduje plísně okamžitě, nastříkejte jej na postižená místa a nechte působit dle návodu a poté řádně vyvětrejte.Dostatečně větrejte

V zimě větrejte spíše častěji a krátce po dobu cca 5 min., ale intenzivně úplným otevřením oken. Nábytek ani zdi nepromrznou a přesto budete mít doma čestvý vzduch. Takto větrat bychom měli několikrát za den, nejméně však před spaním.Existují také opatření, která mohou podniknout obyvatelé domů, aby snížili kondenzaci:

  1. Sušit prádlo venku nebo používat sušičku, pokud je to možné
  2. Otevřít okna v místnostech, kde dochází ke kondenzaci, alespoň na 10 minut denně
  3. Používat termostat, aby v domě byla udržována stálá teplota.

Jak na pocení oken : Větrejte tedy nárazově tak, že okna otevřete naplno třeba na 5 minut několikrát denně. Dojde k rychlé výměně vzduchu a zdi či rám okna nestihnou z vnitřní strany prochladnout. V kuchyních je vhodné používat odsavač par, tedy digestoř, která by si měla s nadměrným množstvím páry z vaření poradit.

Co odstraní plíseň

Plíseň na oblečení zdolá i soda

Perkarbonát sodný neboli jednoduše soda je taktéž vhodný pro účinné odstranění skvrn od plísně. Stačí, když do 5 litrů vody o teplotě min. 60 °C přidáte 125 g perkarbonátu sodného, promícháte a přes noc do této směsi vložíte plísní zasaženou látku.

Jak se zbavit plísně bez chemie : Postříkejte plesnivé místo roztokem jedlé sody a vody. Použijte houbu nebo kartáč a vydrhněte místo. Opláchněte povrch vodou, abyste odstranili případné zbytky plísně. Místo znovu nastříkejte a nechte povrch zaschnout.

Abyste předcházeli rosení oken, větrejte zhruba 3x denně a to tak, že otevřete okno či balkonové dveře dokořán na zhruba 5–10 minut. Důležité je takto vyvětrat v ložnici těsně před spaním, neboť právě brzy ráno bývá vlhkost venkovního vzduchu nejvyšší, což se na oknech projeví v podobě rosy hned časně z rána.

Pohlcovač vlhkost je jednoduché zařízení, které absorbuje vodu z okolí, čímž vysušuje okolní vzduch. Jako nejlepší pohlcovač vlhkosti do bytu se ukázal Ceresit Stop vlhkosti Aero 360°. Do koupelny se potom hodí speciální model Ceresit Stop. Mnohem výkonnější jsou odvlhčovače vzduchu.

Co pomáhá proti zamlžování oken

Ačkoliv rosení oken nejde úplně 100% zabránit, existuje několik tipů, jak jej minimalizovat:

  1. Vyměňte stará okna za nová
  2. Správně a pravidelně větrejte.
  3. V zimě nevětrejte na mikroventilaci.
  4. Nesušte prádlo v místnosti.
  5. Zvažte větrací systémy.

Při mytí oken se vyplatí použít více než jen kohoutkovou vodu. Protože voda obsahuje hodně vápníku, na oknech se můžou objevit po mytí šmouhy. Do vody tedy přidejte ocet (poměr 5 l studené či horké vody/ 1 dcl octa), zbavíte se tak mastných skvrn a zároveň šmouh.Ačkoliv rosení oken nejde úplně 100% zabránit, existuje několik tipů, jak jej minimalizovat:

  1. Vyměňte stará okna za nová
  2. Správně a pravidelně větrejte.
  3. V zimě nevětrejte na mikroventilaci.
  4. Nesušte prádlo v místnosti.
  5. Zvažte větrací systémy.


Jak zabránit nadměrnému pocení

  1. Omezte kořeněná jídla, kávu a alkohol.
  2. Noste oblečení z přírodních materiálů, například z bavlny nebo lnu.
  3. Nezapomínejte pít dostatečné množství neslazených tekutin.
  4. Ranní sprchování může také pomoci.
  5. Vyhýbejte se pobytu na přímém slunci.

Co ničí plíseň : Savo – chlornan sodný nebo běžné domácí bělidlo nejlépe ničí plísně a odstraňuje případné zabarvení. Je poměrně silné, proto se v některých případech doporučuje použít jeho zředěnou formu. Je možné zakoupit přípravek určený přímo proti plísním, který má upravenou konzistenci.

Co je nejlepší na plíseň : Naši zákazníci oceňují například Canesten krém proti řadě choroboplodných houbovitých mikroorganizmů, včetně dermatofytů, kvasinek a plísní. Oblíbený je také krém Canespor, který se pohodlně používá pouze 1x denně. Zajímavou volbou je také Scholl kúra na nehtovou mykózu, která ničí plíseň přímo ve zdroji.

Co ničí plísně

Bílý ocet je účinný proti plísním, protože je kyselý. Kyselost octu může proniknout buňkami plísně a zničit je. Navíc ocet může zabránit růstu plísně tím, že mění pH povrchu, na kterém roste plíseň, což ztěžuje přežití.

Jestli doma nechcete mít plíseň a nechcete být nemocní, je potřeba topit. Lékaři doporučují doma udržovat 20 až 21 stupňů Celsia. Pro starší lidi je optimálních 23 stupňů v domácnosti a máte-li doma novorozeně, zvyšte teplotu ještě o jeden stupeň, aby se při přebalování nenachladilo.V určité dny roku se stává, že s východem slunce se venkovní vzduch ohřívá rychleji, než vnější tabule okenního skla. Může tak vzniknout výrazný rozdíl mezi teplotou vzduchu a teplotou povrchu vnějšího skla. Pokud se teplota povrchu oken dostane na úroveň rosného bodu nebo nižší, vysráží se vodní páry na vnějším skle.

Co vytahuje vlhkost : Pravidelně větrejte

V zimě větrejte krátce a intenzivně, v létě klidně i celý den. Je dobré, když můžete udělat průvan, který vlhkost z bytu vyžene. Pokud nemůžete mít stále otevřená okna, nechte proudit vzduch alespoň takzvanou mikroventilací, kdy je okno pootevřené jen na malou mezeru.