Žádným jiným způsobem totiž není možné kýlu vyřešit. Kýlní pás, který zatlačuje kýlu zpátky a zpevňuje břišní stěnu, se doporučuje jen dočasně, do doby operace, nebo jako řešení u těžce nemocných lidí, kteří nejsou schopni podstoupit operaci. Kýlní pás se používá břišní – na břišní, nebo pupeční kýly.„Kýla vzniká proniknutím obsahu dutiny břišní přes oslabení její stěny. Nejčastější typ kýly je tříselná a u novorozenců pupeční kýla. Kýly sama nezmizí a může se jenom zvětšovat, proto je důležité při podezření na kýlu vyhledat lékaře, který provede vyšetření a v případě potvrzení diagnózy doporučí operační zákrok.Pacient nejčastěji nahmatá nebolestivou bulku v třísle, která se zmenšuje v poloze vleže na zádech. Při kašli, stání a kýchání se zpravidla zvětšuje. U pacienta se setkáváme také s pálením, tlakem nebo mírnou bolestí v třísle po námaze.
Co zhoršuje kýlu : Kýla vzniká v oblastech břišní stěny tam, kde je stěna většinou oslabena. Kýla se může objevit v podstatě u kohokoliv, častěji však u dospělých mužů. Jak roky přibývají, ochabuje svalstvo a zhoršuje se kvalita pojivových tkání. Častěji se také problémy objevují u kuřáků.
Proč vznikne kýla
Příčiny vzniku kýly
Ke vzniku kýly mohou vést stavy, kdy se zvyšuje tlak v dutině břišní – usilovný kašel, zácpa, obtížné močení při zvětšené prostatě, těhotenství, rostoucí objem tekutiny v břiše při poškození jater. Také závažnější poranění stěny břišní, kterým je i operační rána, může ve svém důsledku vést ke kýle.
Kdy je nutná operace kýly : Ano, kýla nikdy sama nevymizí, naopak neléčená kýla se zvětšuje, nebo může dojít k uskřinutí jejího obsahu, které je závažnou komplikací projevující se velkou bolestí, zvracením, zástavou plynů atd. Tato komplikace ohrožuje pacienta a musí se co nejdříve chirurgicky řešit.
Vleže lze kýlu většinou jemně zatlačit dovnitř do břišní dutiny. Pacient může pociťovat pálení, tlak nebo mírnou bolest v třísle po námaze, při delším stání nebo chůzi. Pokud tříselná kýla u mužů vystupuje na povrch v oblasti šourku, může se projevit i otokem v oblasti varlat.
predilekčních místech, to znamená v místech přirozeného zeslabení břišní stěny, jako je pupeční oblast, střední čára – hlavně v oblast nadbřišku a v tříslech.
Jak bolí kýla
Obvykle se projevuje jako měkké, pružné vyklenutí, které může mizet v poloze vleže a znovu se objevovat vstoje. Můžete pociťovat pobolívání či tlak v místě vyklenutí. Obtíže jsou obvykle výraznější ke konci dne nebo po větší fyzické námaze, při močení či kašli.Kýla vzniká v oblastech břišní stěny tam, kde je stěna většinou oslabena. Na jedné straně oslabená stěna břišní, a na druhé straně se uplatní zvýšený nitrobřišní tlak, který vytlačí budoucí obsah kýly do vakovitého vychlípení.„Jediným účinným způsobem léčby tříselné kýly je zpravidla chirurgický zákrok – klasický, případně laparoskopický. Pobyt v nemocnici při operaci tříselné kýly většinou nepřesáhne 2 až 3 dny,“ upozorňuje prim. MUDr.
Doba hospitalizace a rekonvalescence po laparoskopické operaci břišní kýly. Obvyklá doba hospitalizace po operaci břišní kýly je 1-2 dny, poté je pacient propuštěn do domácího léčení. Po zákroku je nutné se vyhnout fyzicky náročným činnostem včetně sportovních aktivit a zvedání těžkých břemen po dobu 2 až 3 měsíců.
Jak dlouho trvá operace kýly : V případě celkové anestezie vám bude aplikováno léčivo do žíly na ruce. Po několika vteřinách zcela klidně a postupně ztratíte vědomí. Po aplikaci anestezie operační tým natře operační pole dezinfekční látkou a započne operační výkon, který trvá v závislosti na typu a velikosti kýly 30- 180 minut.
Jak poznat kýlu v břiše : Břišní kýly pozorujeme nejčastěji v oblasti jizev po předchozích ope- račních výkonech na břiše. Projevuje se jako měkké nebolestivé vykle- nutí různé velikosti, závislé na velikosti defektu ve stěně břišní. Může působit tlakové bolesti při námaze a pocity nadýmání.
Jak se vyšetřuje kýla
K rozpoznání kýly pak postačí prosté klinické vyšetření, tedy zjištění potíží nemocného při rozhovoru a jeho následné vyšetření zahrnující např. prohmatání břicha, tedy vyšetření pohmatem. K doplnění a zpřesnění diagnózy může napomoci ještě CT vyšetření břišní stěny nebo vyšetření ultrazvukem.
Příznaky kýly
- Bolest při námaze, při zvedání těžkých věcí, při kašli apod.
- Tlak či pálení v podbřišku.
- Bulka či vydutí v podbřišku.
- Pocity, že se něco trhá
- Celková slabost.
Pacient může pociťovat pálení, tlak nebo mírnou bolest v třísle po námaze, při delším stání nebo chůzi. Pokud tříselná kýla u mužů vystupuje na povrch v oblasti šourku, může se projevit i otokem v oblasti varlat. Mezi příznaky tříselné kýly u žen patří vyboulení v oblasti stydké kosti, pálení a bolest ve výduti.
Jak zatlačit kýlu : Kýlu lze většinou vleže jemně zatlačit do břišní dutiny. Pokud ne, znamená to, že tkáň ve výduti uvízla. Právě to může vést k tzv. uskřinutí kýly.