Žmolkům na prádle lze poměrně snadno předcházet. Hlavní zásadou je prát oblečení naruby a nepřeplňovat buben pračky. Šetrnější jsou také nižší otáčky při ždímání. Velmi důležitá je snaha o udržení čistoty pračky.Důvodem, proč žmolky vznikají, je samozřejmě opotřebení. Při používání se zkrátka někdy vlákno z oblečení uvolní a tím žmolek vznikne. Druhým důvodem vzniku žmolků je samotné praní, které ovšem lze ovlivnit. Tvoří se v případě, když zvolíte nevhodnou teplotu, prací program nebo nekvalitní prací prostředek.Asi nejjednodušší je žmolky ostříhat nůžkami, ale takto se zbavíte jen větších žmolků, které se často tvoří na švech a koncích rukávů. Na menší žmolky dobře funguje žiletka, případně holicí strojek. Ve správném sklonu s ní přejíždějte po oblečení.
Jak se zbavit žmolků na Teplacich : Odžmolkovač Nejbezpečnější variantou zůstává strojek určený na žmolky – ruční odžmolkovač. Odstraňovač žmolků dokáže pokrýt větší plochu látky, pomocí vysoké rychlosti otáčení břitů je vysoce efektivní v odstraňování.
Co dát do pračky proti Zmolkum
Proti žmolkům "získaným" z pračky prý také zázračně pomáhá ocet. Do poslední máchací lázně se ho nalije asi šálek. Je možné použít i lepicí šatový kartáč, který vás rovnou zbaví i chlupů ze zvířecích miláčků. Můžete to zkusit i podomácku.
Jak funguje odžmolkovač : Jak odžmolkovač funguje: Seřízne i jemné žmolky, ale nepoškodí látku. Odžmolkovače sice z látky žmolky také odřezávají, ale díky tomu, že jejich ostří chrání jemná mřížka, se nemusíte bát žádných nechtěných dírek. Ocelové nože v odstraňovači žmolků kmitají klidně rychlostí více než 8 000 otáček za minutu.
Stačí naplnit látkový sáček vonnými bylinkami, jako je levandule, rozmarýn nebo tymián, a umístit jej do skříně mezi oblečení. Vonné sáčky je vhodné čas od času protřepat, aby uvolnily více vůně. Esenciální oleje jsou další možností, jak provonět skříň s oblečením.
Ošklivě vypadající žmolky se tvoří nejčastěji na svetrech, ale i na dalších textiliích. Citlivé prádlo proto perte naruby. Pokud máte vyzkoušeno, že některý svršek pouští chlupy, perte ho v povlaku na polštář.
Jak predejit Zmolkum
Jak žmolkům předejít Svetry perte naruby nejlépe v ruce pracím práškem určeným na jemné prádlo. Snažte se příliš je nedrhnout a co nejjemněji máchat. Pokud perete v pračce, navolte maximálně 30-40 °C.Zašedlé prádlo nechte pár hodin namočené v lavoru s horkou vodou, do které přidáte citron nakrájený na plátky. Poté prádlo důkladně vyperte. Ocet prádlo změkčí, vydezinfikuje, a navíc ještě vybělí. Přidejte ho trošku do pračky místo aviváže, působí v podstatě stejně.Pokud bojujete s většími žmolky, sáhněte po navlhčené drátěnce na nádobí. Dejte ale pozor na to, abyste látku nepoškodili. Houbičku na nádobí také můžete přidat do pračky, když perete svetry, šály a mikiny. Na houbičku se nachytají uvolněná vlákna, takže vaše oblečení zůstane potom stále jako nové.
Žmolkování, neboli pilling, je problémem mnoha materiálů, hlavně těch přírodních. Nejčastěji jsou jím postiženy tkaniny a pleteniny z vlny, viskózy (zejména té bambusové), ale i buretového hedvábí a bavlny. Ale trpí jím i materiály umělé, typicky třeba polyesterové vlákno.
Jak Zmekcit prádlo bez aviváže : Zkuste do praní přidat trochu octa. Ten prádlo krásně změkčí. Nemusíte se ani bát toho, že by byl jeho štiplavý pach z prádla cítit. Jako bonus se vám díky tomu v pračce neusadí vodní kámen.
Jak na zapáchající prádlo : Dejte zatuchlé prádlo do pytle a přisypte k němu jedlou sodu. Je dobré nechat ji působit přes noc, ale pokud nemáte čas, může stačit i několik hodin. Jakmile prádlo vytáhnete, oprašte ho a dejte vyprat. Klidně do praní přidejte kypřící prášek nebo ocet dle výše zmíněných návodů a můžete dosáhnout silnějšího účinku.
Jak vybělit prádlo babské rady
Velmi účinná je také kyselina citronová, která dokáže prádlo viditelně vybělit. Pro praní v pračce stačí vymačkat cca 100 ml citronové šťávy a nalít ji přímo do bubnu pračky. Při ručním praní můžete prádlo máchat v teplé vodě, do které naložíte dva citrony nařezané na plátky a necháte působit několik hodin.
Jednoduše přidejte asi lžíci jedlé sody k pracímu prášku nebo ji nasypejte rovnou do bubnu. Soda především změkčí vodu, která obvykle zešednutí prádla způsobuje. A jako bonus ještě odstraňuje vodní kámen z pračky.Pokud naopak svetr z angorské vlny chlupy pouští, pomůže jednoduchý fígl. Asi dvě hodiny před obléknutím vložíme svetr do mikrotenového sáčku a dáme ho zmrazit. Vlna krásně změkne a nebude línat. Košťata jsou neocenitelnými pomocníky v každé domácnosti.
Jak Odzmolkovat sedacku : Důležité je rovněž používat šetrné prací programy, teplotu praní mezi 30-40 °C a nízké otáčky při odstřeďování. Pro odstranění této nevzhledné vady můžete buď použít speciální přístroj odžmolkovač, nebo sáhnout po nůžkách, holítku, izolepě či silonkách a dalších.