Jak vznikne žába?
Žáby kladou vajíčka a samečci je rovnou oplozují spermiemi, jedná se tedy o vnější oplození. Z vajíček se potom líhnou larvy – pulci. Při páření samec objímá nohama samičku pod sebou, tato specifická poloha se nazývá amplexus. Žáby se po spáření o svá mláďata nestarají..Životní cyklus žáby je příkladem přeměny, tzv. metamor- fózy, během níž žába mění tvar i podobu. Prochází 3 základními stadii: vajíčka přecházejí do stadia larvy a z nich se nakonec vyvinou dospělí jedinci.Jedním z nejvýraznějších hudebních doprovodů přicházejícího jara je i kvákání žab. Uslyší ho každý, kdo v tomto období vyrazí k podyjským tůním a rybníkům. Samci zvuky, které vydávají vypuzováním vzduchu z hrdelních vaků přes hlasivky, lákají samičky.

Jak nazýváme způsob oplození u žab : oplození vnější nebo vnitřní (mloci – spermatofor) amplexus (u žab) = pevné uchopení samice samcem při rozmnožování vajíčka v rosolovitém obalu kladena do vody. beznohé larvy = pulci.

Jak dýchá žába pod vodou

V průběhu stádia pulce žije žába pod vodou a dýchá prostřednictvím malých žáber. Dospělé žáby dýchají jednak celým povrchem těla, jednak plícemi. Téměř všechny druhy žab jsou masožravci. Živí se především hmyzem, ale také drobnými živočichy, jako jsou červi, malé rybky a pavouci.

Jak se páří žáby : Samec se přichytí předníma nohama na zádech samičky, samice pod vahou samce vypuzuje vajíčka v řetízcích (např. ropucha) nebo ve shlucích (třeba rosnička) a samec na ně hned vypouští sperma. Celý proces vypuzování a oplodňování vajíček (amplexus) může trvat několik minut, ale i několik hodin.

Kočka mňouká a vrní, pes štěká, vrčí a kňučí, kráva bučí, ovce bečí, koza mečí, kůň řehtá, prase chrochtá a kvičí, osel hýká, jelen troubí, vlk vyje, medvěd bručí, pavián vřeští, myš piští, žába kuňká a skřehotá, had syčí.

Ve stavu hibernace mají sníženou teplotu těla a nepřijímají potravu. Žáby přezimují zahrabané pod zemí, některé se ukryjí v bahně na dně rybníka, v hromadě listí a kamení. Občas se může stát, že se žába usídlí v kůlně nebo ve sklepě. Pokud může své zimoviště kdykoliv opustit, není třeba o žábu nijak pečovat.

Kdy vylézají žáby

Sezóna žabích koncertů začíná v březnu až dubnu, samečci vábí samičky k páření, každý druh svým specifickým zvukem. Žáby se rozmnožují ve stojatých vodách, po zimě vylézají ze svých skrýší a putují k vodě, aby si tam našly partnera.Žáby potřebují krmit každý den, dožívají se až dvaceti let.Žáby (bezocasí) patří společně s čolky a mloky (ocasatí) a tropickými červory (beznozí) do skupiny obojživelníků. Znamená to, že jsou svým životním cyklem vázány na dva "živly" a obratně se pohybují jak ve vodě, tak na souši.

Sezóna žabích koncertů začíná v březnu až dubnu, samečci vábí samičky k páření, každý druh svým specifickým zvukem. Žáby se rozmnožují ve stojatých vodách, po zimě vylézají ze svých skrýší a putují k vodě, aby si tam našly partnera.

Co klade žába : Vajíčka klade rosnička žlutoskvrnná na listy a pulci se později vyvíjejí ve vodě. Samečci rosničky žlutoskvrnné dorůstají 3–3,6 cm, samičky 3,8–5 cm. Kuňka východní (Bombina orientalis) žije v severovýchodních oblastech Číny, v Thajsku, Japonsku, Koreji a dokonce v Rusku.

Kdo se na jare Probouzi že zimního spánku : Příroda se postupně probouzí ze zimního spánku a ladí se na jaro. Mezi živočichy, kteří se po dlouhodobé hibernaci chystají vrátit k aktivitě, patří také ježci. Ti jsou po zimě vyhublí, žízniví a vyhládlí. Lidé jim mohou pomoci nabrat sílu prostřednictvím misky s vodou nebo granulí.

Jak dlouho roste žába

Pulci se líhnou za 3 až 4 týdny, k proměně v malé žabky potřebují asi 2 až 3 měsíce.

Zimu ježek přečkává ve stavu hibernace, pravém zimním spánku, kdy jeho tělesná teplota poklesne na pouhých 5°C a tělesné funkce se zcela zpomalí. Aby úspěšně přezimoval, musí v říjnu vážit nejméně 400g. V listopadu by měl by vážit nejméně 600 g. Potkáme-li ježka uprostřed zimy, potřebuje záchranu v každém případě.Zimní spánek

Na konci tlustého střeva se vytvoří jakási zátka ze suchého trusu, kterou medvěd „vytlačí“ až na jaře dalšího roku. Délka zimního spánku je 75-120 dní, zpravidla od poloviny listopadu do poloviny března. Medvěd se však může probudit i dříve, například v době zimních oblev, a poté znovu ulehnout.

Jak poznat že ježek spí : KDYŽ JE VENKU VE DNE

Zdravý ježek je ve dne schovaný a spí. Pokud ve dne uvidíte ježka, který je viditelně slabý, leží na slunci, pohybuje se pomalu a zmateně nebo se dokonce třese, potřebuje pomoc. Velmi pravděpodobně se totiž jedná o osiřelé mládě nebo zraněného/nemocného ježka.