Jak vznikla Margarita?
Jedna z nejznámějších pizz – pizza Margherita se zrodila v Neapoli v roce 1889. Nedlouho předtím sjednocená Itálie chtěla uctít královnu Margheritu, která ji navštívila, a tak místní kuchař Rafael Esposito vymyslel pizzu v italských národních barvách: červené (rajče), zelené (bazalka) a bílé (sýr).Pizza je dílem Řeků a Římanů

Vše se však změnilo s příchodem plněných “placek”. Do placek se začaly přidávat bylinky, mořská sůl a dokonce i olivy, sýr a cibule. Stále to však nebyla pizza, jak ji známe dnes. Do této podoby ji přinesli až chudí neapolští rolníci, pro které se stala naprostým základem při vaření rajčat.Jde o oblíbené jídlo, které propojilo kultury po celém světě. Historie pizzy sahá až do starověkého Říma, kde se podobala dnešní focaccii. Dnes existuje mnoho typů pizzy, od klasických italských variant až po moderní experimenty s různými ingrediencemi.

Jak je stará pizza : Pizza údajně pochází z 17. století, kdy si cestovatelé přivezli z Peru jednu z nejdůležitějších ingrediencí – rajčata. Ale Neapolitané stále jedli jejího předchůdce – kulatý plochý chléb pita, který do Itálie přivezli arabští přistěhovalci a který se až později stal „pizzou“ v místním dialektu.

Kdo udelal prvni pizzu

Téměř před 130 lety, v roce 1889, naservíroval mistr pizzy Raffaele Esposito královně Margheritě hned několik druhů pravé italské pizzy.

Kde vznikla prvni pizza : Pizza v té nejjednodušší podobě vznikla už v dávné minulosti. Sama historie této placky sahá až do roku 500 př. n.l, kdy si v dobách Perské říše vojáci pekli chlebové placky na svých štítech. Ve středověku Řekové a Féničané pekli chlebové placky na horkých kamenech a kořenili je čerstvými bylinkami.

Zajímavosti ze světa pizz. Pizza vládne světem. Každý rok sníme více než 30 milionů pizz, ochutnat můžeme (údajně) až z 22 000 druhů, kdy u Čechů nejvíce vládne Capricciosa a následně sýrová Quattro Formaggi.

Italové u své pravé pizzy příbor neuznávají a říkají, že se má jíst rukama, kdy se začíná od tenkého středu a pokračuje se až ke křupavým okrajům. Tento způsob je nejčastější a nejednoduší. Rukama můžete jíst pizzu téměř všude.

Kolik vážila nejtěžší pizza na světě

Na svoji dobu byla největší pizza upečena v Johannesburgu v roce 1990. V průměru měla neuvěřitelných 37 metrů a bylo na ni spotřebovánu 4,5 tuny mouky a 900 kg tomatového základu.Italové u své pravé pizzy příbor neuznávají a říkají, že se má jíst rukama, kdy se začíná od tenkého středu a pokračuje se až ke křupavým okrajům. Tento způsob je nejčastější a nejednoduší. Rukama můžete jíst pizzu téměř všude.Pizza Margherita dostala jméno po královně

Neapol. „Byla pro ni připravena pizza, která byla z rajské šťávy, byl tam poprvé použit sýr – mozarella a byla zdobena bazalkou,“ popsala Smetanová s tím, že barvy na pečeném koláči symbolizovaly barvy Itálie.

Kmotrovy pizzy

Osobní pizza – M pizza průměru 24 cm / hmotnost 350 g Velká pizza – L pizza průměru 32 cm / hmotnost 550 g
Rodinná pizza – XL pizza průměru 40 cm / hmotnost 800 g Italská pizza pizza průměru 32 cm / hmotnost 350 g

Jaká je největší pizza na světě : Polsko se zapsalo 28. srpna 2010 do Guinnessovy knihy rekordů, neboť za pomoci 200 pizzařů připravili pizzu dlouhou přes 1010 metrů. Pokud je hodláte překonat, pamatujte na to, že potřebovali 18 hodin na práci a o trošku více mouky, než je běžné. „Pouze“ 3,5 tuny.

Co snídají Italové : Italové, stejně jako Francouzi a Španělé, mívají velmi lehké snídaně, které obvykle zahrnují kávu, cappuccino nebo horkou čokoládu s různými druhy sladkostí. Čaj a suchary nebo suché sušenky s ovocem jsou platnou a široce používanou alternativou. V Itálii se podle tradice často snídá v baru před odchodem do práce.

Jak Italové jedí pizzu

Italové u své pravé pizzy příbor neuznávají a říkají, že se má jíst rukama, kdy se začíná od tenkého středu a pokračuje se až ke křupavým okrajům. Tento způsob je nejčastější a nejednoduší. Rukama můžete jíst pizzu téměř všude.

Na americké pizze se běžně používají různé druhy sýra, uzenin, zeleniny a dalších ingrediencí, často v kombinaci. Výsledkem je, že americká pizza bývá obvykle bohatší na chuť i vůně a je také mnohem těžší z pohledu trávení a sytější než italská pizza. Další odlišností americké pizzy je její velikost.„Jak má taková správná pizza vypadat, to už řekla Asociace neapolské pizzy v roce 1986 a tam pravili, že musí být pečená v klenuté peci, ta pec musí být vytápěna dřevem, mouka musí být hnětena rukou, tedy žádné stroje, a musí být také vytažena rukou, to znamená žádné válečky.

Kolik kcal má 1 kousek pizzy : Klasická pizza má zhruba 600 kcal čili 2 500 kJ, přičemž samozřejmě závisí na jejím průměru. Lhostejné není ani to, jakou část sníme, v kterou denní dobu a zda jsme fyzicky aktivní.