Jak vznikl tolar?
První tolar byl ražen koncem 15. století v Tyrolsku ještě jako guldiner. Měla nahradit a také pro běžné potřeby nahradila zlaté mince, protože nebyl dostatek zlata. Původní název mincí tohoto typu zněl Guldiner nebo Guldengroschen (gulden) , název Thaler (dnes česky tolar) se začal používat až v 16.Ražba jáchymovského tolaru byla zahájena již před královským povolením v roce 1519, zorganizovali ji bratři Šlikové, kteří vlastnili horní pozemky v okolí Jáchymova a kontrolovali těžbu stříbra v Jáchymově.Hodnota tolarů se časem měnila, jako hodnota stříbrných peněz vůbec. 1 jáchymovský groš, tolar = 22 1/2 grošů širokých (pro pražské groše se ujímá název „široké“.)

Co je to tolar : Vzniklo z německého Taler, zkrácené verze „Joachimstaler“, označení mince ražené v Jáchymově, německy Joachimstal, vlastně Joachims Tal tedy „Jáchymovo údolí“.

Kdo nechal razit tolary

Ražby stříbrných tolarů

Jagellonský listinou ze 17. října 1523. Štěpánu Šlikovi a jeho bratřím bylo povoleno razit větší groše v hodnotě rýnských zlatých, jejich polovin a čtvrtin. Mince ražené v Jáchymově se nazývaly Joachimsthaler Guldengroschen – Jáchymovské zlatníkové groše, odtud později Thaler – tolar – dolar.

Co byl groš : Groš (z lat. denarius grossus, tlustý denár) je název různých mincí, velmi rozšířených ve střední a východní Evropě, na Balkáně a ve východním Středomoří ve středověku a v raném novověku.

Při přepočtu na ceny stříbra v roce 2017 by hodnota florinu (jedné zlatky) byla cca 150 Kč. Pro bližší představu: okolo roku 1850 byl roční plat vyššího úředníka 500–700 zlatých, učitele 130 a roční mzda dělníka 100–200 zlatých.

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s. Orientační výkupní cena produktu je 3 319 Kč. Výkup probíhá dle pravidel výkupu.

Kdy se platilo tolary

Jáchymovský tolar byl velká stříbrná mince, která byla ražena v různých obměnách v různých státech. V Českém království by tolar ražen v Jáchymově v letech 1519 až 1528, odtud také získal název Jáchymovský tolar.JiaoZi – první čínské bankovky

Nejstarší bankovky se objevily počátkem 11. století n. l. v Číně a jmenovaly se JiaOZi. Bankovky vyobrazovaly zvířecí motivy a lidské postavy. Čínské bankovky měly podobu rytých dřevěných destiček, na které byly motivy tištěny obdobným způsobem jako při knihtisku.První mince byly vyraženy v letech 640 až 630 př. n. l. v Lýdii (dnes Turecko). Byly to kotoučky jantarové barvy, dané velikosti a váhy z přírodní slitiny ryzího zlata a stříbra (poměr 4:1) zvané elektrum. Poprvé byly tyto mince objeveny na počátku minulého století v chrámu bohyně Artemidy v Efesu.

Pražský groš (německy Prager Groschen, latinsky grossus Pragensis, polsky grosz praski) byla stříbrná mince, kterou nechal na základě mincovní reformy, zpracované italskými právníky a bankéři, razit od roku 1300 český král Václav II.

Kolik Kč je jeden groš : 15. století – groš (7 peněz nebo 14 haléřů)

Co bylo před korunou : Před korunou: stříbrné tolary, zlaté floriny (1754-1892)

Okolo roku 1750 vznikl pokus o měnovou unii – vznikla tzv. konvenční měna, tj. dohoda, že země střední Evropy (německé státy, české země, Rakousko, Uhry) budou používat stejnou konvenci při ražbě mincí.

Kdy byly první mince

První mince v západní civilizaci vznikly koncem 7. století př. n. l. ve městech Malé Asie, kde se kapky elektra (přírodní směsi zlata a stříbra) označovaly raženou značkou města či panovníka a nazývaly statér.

Kurzovní lístek forint a dalších měn

Měna Deviza střed
100 HUF 6,4050 Více »
1 RON 4,9847
100 RUB 25,0600 Více »
1 DKK 3,3248

Okolo roku 1000 před n. l. začali Číňané vyrábět bronzové a měděné napodobeniny mušlí a ty jsou považovány za nejstarší formu mincí. Tyto mince byly vyrobeny ze surového kovu a často měly uprostřed dírku pro navlečení na provaz nebo tyč pro snadnější dopravu a uložení.

Kdo zavedl bankovky : O deset století později začaly vydávat papírové peníze evropské banky – první bankovky pocházejí z roku 1661 ze Švédska. Na českém území se poprvé objevily bankovky v době vlády císařovny Marie Terezie – byly emitovány 15. června 1762. Tehdy se jim ovšem říkalo bankovní cedule neboli bankocetle.