Derivát (chemický derivát, odvozená sloučenina z latinského odvození) se v chemii označuje sloučenina, která je vytvořena, nebo by teoreticky mohla být vytvořena, z mateřské nebo základní sloučeniny náhradou jednoho atomu jiným atomem nebo skupinou atomů. Chemické reakce pro výrobu derivátů se nazývají derivatizace.Deriváty uhlovodíků – organické sloučeniny odvozené od uhlovodíků náhradou jednoho nebo více atomů vodíku atomy jiných prvků nebo skupinami atomů, např. –Cl, –NO2, –OH. Deriváty uhlovodíků se skládají ze dvou různých částí: jednou je uhlovodíkový zbytek, druhou je charakteristická skupina.Finanční derivát je nástroj odvozený (derivovaný) od jiného finančního nástroje. Tomuto základovému nástroji se říká podkladové aktivum. Derivát nemá vlastní hodnotu, jeho hodnota roste nebo klesá s hodnotou podkladového aktiva (akcie, dluhopisu, komodity atd.).
Jak poznat derivaty : Deriváty uhlovodíků jsou organické sloučeniny, které na rozdíl od klasických uhlovodíků obsahují kromě uhlíku a vodíku další prvky jako je kyslík, dusík, síra, fosfor, halogeny a jiné (takzvané heteroatomy). Jednotlivé skupiny derivátů obsahují charakteristické funkční skupiny.
Co patří mezi deriváty
Mezi funkční deriváty patří:
- Soli karboxylových kyselin (R-COOMe (Me – kov))
- Estery (R-COOR)
- Amidy (R-CONH2)
- Halogenidy karboxylových kyselin neboli acylhalogenidy (R―COX)
- Nitrily (R-CN)
- Anhydridy (R-CO-O-CO-R')
- Imidy (R-CO-NH-CO-R')
Co patří mezi dusíkaté deriváty : Dusíkaté deriváty uhlovodíků jsou takové deriváty uhlovodíků, které obsahují nejméně jednu funkční skupinu obsahující dusík. Patří sem nitrosloučeniny, nitrososloučeniny, aminy, iminy, diazoniové soli, azosloučeniny, nitrily a dusíkaté deriváty karboxylových kyselin – aminokyseliny, amidy a imidy.
Deriváty uhlovodíků jsou organické sloučeniny, jejichž molekuly obsahují vedle uhlíku a vodíku i jiné prvky (např. kyslík, dusík, halogeny, síru atd.) Jejich vzorce se odvozují náhradou atomů vodíku v molekule uhlovodíku atomy nebo skupinami atomů jiných prvků tzv. charakteristickou skupinou (-Cl, -OH, -CO).
Hodnota derivátu je odvozena od tzv. podkladového aktiva (měny, cenného papíru). Mezi finanční deriváty řadíme například futures, forwardy nebo swapy.
Co to jsou dusíkaté deriváty
Dusíkaté deriváty uhlovodíků jsou takové deriváty uhlovodíků, které obsahují nejméně jednu funkční skupinu obsahující dusík. Patří sem nitrosloučeniny, nitrososloučeniny, aminy, iminy, diazoniové soli, azosloučeniny, nitrily a dusíkaté deriváty karboxylových kyselin – aminokyseliny, amidy a imidy.586/1992 Sb., o daních z příjmů („ZDP“), kterými jsou příjmy (výnosy) z realizovaných obchodů s deriváty ve zdaňovacím období snížené o výdaje (náklady) prokazatelně vynaložené na jejich dosažení. Tento dílčí základ daně podléhá sazbě 15%.Anhydridy můžeme získat z karboxylových kyselin. Začneme karboxylovou kyselinou, ke které nejprve přidáme bázi, například hydroxid sodný, a ve druhém kroku přidáme chlorid kyseliny. Tím získáme anhydrid kyseliny.
Deriváty, které vznikají náhradou karboxylové skupiny, se nazývají funkční deriváty a deriváty, které vznikají adicí další charakteristické skupiny na uhlovodíkový skelet, se nazývají substituční deriváty.
Jak vznikají dusíkaté deriváty : Dusíkaté deriváty uhlovodíků vznikají nahrazením jednoho atomu vodíku (nebo více atomů vodíku) na molekule uhlovodíku, dusíkatou charakteristickou skupinou.
Jak vzniká dusík : Dusík se dnes prakticky výlučně vyrábí nízkoteplotní rektifikací zkapalněného vzduchu a tvoří přitom spíše přebytky při výrobě více žádaného kyslíku.
Jak se uctuji deriváty
O derivátech se účtuje jak na rozvahových, tak i na podrozvahových účtech. Účetnictví derivátů je základem pro jejich zdanění.
Probíhá za vysokých teplot (≥ 400 °C) působením kyseliny dusičné v plynné podobě. Radikálovou substituci iniciuje oxid dusičitý NO2, který nese nepárový elektron a chová se jako radikál. Vzniká směs nitroderivátů s původní délkou řetězce, ale zároveň dochází ke štěpení řetězce.Celkový základ daně z příjmů fyzických osob – nepodnikatelů podléhá dle § 16 ZDP sazbě ve výši 15 %. Poplatníkem celkové daně z příjmu (včetně příjmu z obchodování s deriváty) je klient XTB, který daň vykáže ve svém daňovém přiznání za příslušné zdaňovací období a odvede pří- slušnému správci daně.
Jak se daní příjmy z Forexu : Typicky se u nás v České republice odvádí 15% daň ze zisku, který vzejde z vašich uzavřených pozic. Daně z tradingu spadají pod paragraf 10 (§ 10 – ostatní příjem) ze zákona o daních z příjmu. Nejedná se o kapitálový majetek, jako tomu je například u dividend.