Ztráty vířivými proudy jsou způsobeny nerovnoměrným rozložením proudové hustoty po průřezu vodiče v důsledku skinefektu a jsou úměrné druhé mocnině kmitočtu.Vířivý proud (taktéž po svém objeviteli Foucaultův proud) je elektrický proud vznikající v plošných a objemových vodičích, když se v jejich okolí mění magnetický indukční tok. Indukované proudy mají v takových případech charakter proudových smyček.U válcového vinutí jsou cívky vyššího i nižšího napětí soustředně na sobě, cívky nižšího napětí obvykle dále od jádra kvůli lepšímu chlazení vinutí s větším proudem. V transformátoru vznikají ztráty v železe a ve vinutí. Ztráty se mění v teplo, které se musí z transformátoru odvádět.
Jaké ztráty vznikají ve feromagnetických materiálech : Hysterezní ztráty
Vznikají ve feromagnetických látkách po vložení do střídavého magnetického pole.
Co je to magnetický tok
Magnetický tok je mírou množství magnetického pole protékajícího určitou plochou. Hodí se k popisu působení magnetické síly na věci, které danou plochu zaujímají. Měření magnetického toku se k této ploše přímo vztahuje. Plochu si můžeme zvolit libovolně velikou a libovolně ji můžeme v magnetickém poli natočit.
Co je to rozběhový proud : CO JE TO NÁBĚHOVÝ PROUD Náběhový proud, někdy také označovaný jako vstupní nárazový proud, rozběhový proud nebo spínací proud, je maximální proud odebíraný v okamžiku, kdy je elektrické zařízení zapnuto. Zařízení, jako jsou zdroje, mohou při prvním zapnutí odebírat několikanásobek svého běžného pracovního proudu.
Transformátor se skládá ze dvou cívek spojených jádrem. Cívka připojená ke zdroji napětí se nazývá primární, cívka, ke které se připojuje spotřebič, se nazývá sekundární (viz schéma). V našem případě bude spotřebičem voltmetr. Počet závitů primární (resp.
Transformátory (z latinského transformare – přeměňovat, přetvářet) mění střídavý proud o určitém napětí na střídavý proud stejné frekvence a jiného napětí. Jde vlastně o elektrické stroje bez pohyblivých částí. Transformátory pro rozvod elektrické energie jsou označovány jako silové.
Proč se magnety odpuzují
Magnetická síla je druh síly, kterou vytváří permanentní magnet nebo elektrický proud u elektromagnetu. Když k sobě přiložíte dva magnety, mohou se buď přitahovat svými opačnými póly, anebo odpuzovat, pokud jsou k sobě natočené shodnými póly. To je způsobené magnetickou silou.Jakýkoliv materiál, který je přitahován k magnetům dokáže stínit magnetické pole. U silných magnetů se nejčastěji používá ocel, protože je snadno dostupná a dokáže absorbovat velké množství siločar. Pozor, některé druhy nerezavějící oceli nejsou feromagnetické a nedají se použít na stínění.Jak vzniká magnetismus Magnetické pole vzniká na atomové úrovni díky rotaci elektronů se záporným nábojem kolem osy elektronu a kolem jádra atomu. Tyto rotace a malý proud cirkulující v atomu vytvářejí magnetické pole. V mnohem větších měřítcích vzniká magnetické pole hvězd a planet.
Magnetismus je vytvářen pohybem elektrického náboje nebo změnou elektrického pole v čase. Elektromagnetismus, tedy sloučení magnetismu a elektrické síly, je jednou ze čtyř základních interakcí.
Co je příkon pohonu tepelného čerpadla : Jednoduše můžete příkon tepelného čerpadla chápat jako množství energie ze sítě, kterou tepelné čerpadlo potřebuje ke svému provozu. Jde tedy o spotřebu elektrické energie tepelného čerpadla v kWh.
Jak změřit jistič : Pro měření napětí (ale i odporu, frekvence, prozvánění vodičů) se červený vodič (+) zapojuje do svorky označené V (Ω, Hz). Svorka je obvykle na pravé straně. Pro měření proudu se červený vodič (+) zapojuje do svorky mA (pro malé proudy, svorka jištěna obvykle pojistkou) nebo do svorky A (pro velké proudy).
Čím se liší cívky
Podle rozměrů a tvaru lze rozlišit obyčejnou cívku, solenoid – velmi dlouhá cívka, toroid – cívka stočená do kruhu. Cívky lze rozdělit podle frekvence střídavého proudu, pro kterou je určena – nízkofrekvenční cívky a vysokofrekvenční cívky.
Když je kovový objekt v tomto generovaném magnetickém poli, vytvoří zkreslení v magnetickém poli. Cívka RX vycítí toto zkreslení a vyšle signál do řídicí jednotky. Vysílací cívka (TX) vytváří magnetické pole zatímco přijímací cívka (RX) detekuje zkreslení v tomto poli a vyšle signál do řídicí jednotky.Transformátor je měničem střídavého napětí. Umožňuje přeměnu střídavého napětí na střídavé napětí s jinou hodnotou. Takto vznikající sekundární napětí může být buď stejné, nižší nebo vyšší, než je původní napětí. Kapacita transformátoru se udává ve voltampérech (VA).
Na jakém principu funguje transformátor : Transformátor je nejjednodušší elektrický stroj bez pohyblivých částí, který zvyšuje nebo snižuje napětí střídavého proudu na principu elektromagnetické indukce. Při transformaci napětí se frekvence střídavého proudu nemění.