Jak vznikají nitroderiváty?
61 Nitrosoderiváty a nitroderiváty jsou organické sloučeniny, které obsahují v molekule skupinu 'nitroso-' a 'nitro-'. Ani jedna z nich se v názvech organických sloučenin neuvádí jako hlavní charakteristická skupina, nýbrž jen jako předpona v abecedním pořadí s ostatními, s příslušným lokantem a s násobící předponou.Nitrací benzenu a následnou redukcí se získává anilin (benzenamin). Nitrací toluenu do třetího stupně se získává průmyslová výbušnina TNT (tritol, 2,4,6-trinitrotoluen).- dusíkaté deriváty dělíme do 5 skupin:

  1. aminyR–NH2.
  2. diazoniové sloučeniny[R–N(N+]X-
  3. azosloučeninyR–N=N–R.
  4. nitrosloučeninyR–NO2.
  5. nitrososloučeninyR–NO.

Co jsou nitrosloučeniny : Nitrosloučeniny jsou deriváty uhlovodíků, které obsahují jednu nebo více nitroskupin vázaných přímo na atom uhlíku – C – NO2.

Kde se vyskytuje Nitrobenzen

v průmyslu tuků a olejů zpracování minerálních olejů při výrobě výbušnin. stabilizátor pro plastické hmoty.

Jak vznikaji aminy : Vznik aminů

Aminy se tvoří v látkách bohatých na proteiny. Proteiny jsou exo- a endo- peptidázami rozštěpeny na aminokyseliny. Aminokyseliny jsou rozloženy enzymy dekarboxylázami na aminy a oxid uhličitý.

Toluen se vyskytuje v malém množství v petroleji, z kterého se průmyslově vyrábí. Je možné ho laboratorně připravit reakcí benzenu s chlormethanem, jako katalyzátor se při této reakci používá chlorid hlinitý (AlCl3): CH3Cl + C6H6 → C6H5CH3 + HCl.

Poprvé jej připravil roku 1863 německý chemik Julius Wilbrand a původně se používal jako žluté barvivo. Jeho výbušný potenciál nebyl řadu let doceněn, zejména proto, že bylo tak obtížné jej odpálit a že byl o zlomek méně účinný než jiné výbušniny. Je-li v tekutém stavu, lze TNT plnit do dělostřeleckých granátů.

Jak vznikají dusíkaté deriváty

Dusíkaté deriváty uhlovodíků vznikají nahrazením jednoho atomu vodíku (nebo více atomů vodíku) na molekule uhlovodíku, dusíkatou charakteristickou skupinou.Nitrobenzen C6H5NO2 je nažloutlá kapalina vonící po hořkých mandlích. Využívá se jako rozpouštědlo či při výrobě anilinu a anili- nových barviv.Anilin, systematicky benzenamin nebo fenylamin, je bezbarvá olejovitá kapalina. Na vzduchu snadno oxiduje a barví se na žlutou až hnědou barvu. Je toxický, má zásaditou reakci. Také je to v největším množství vyráběná organická zásada.

Aminy jsou významné biogenní sloučeniny, které se vyskytují v živých organismech jako metabolické meziprodukty, produkty, neurotransmitery (např. významná gama-butanová kyselina) atd. Při vyšší koncentraci mají toxické účinky a některé jsou až karcinogenní. Aminy jsou charakteristické svým nepříjemným zápachem.

Co jsou Amin : Aminy jsou sloučeniny příbuzné amoniaku, u kterých jsou nahrazeny jeden, dva nebo všechny tři atomy vodíku alkylovými nebo arylovými skupinami. Aminy mají stejně jako amoniak, zásaditý charakter.

Jak hoří Toluen : Vysoce hořlavá kapalina, výbušná. Snadno se vznítí vlivem tepla, jisker či otevřeného ohně. Páry mohou vytvářet hořlavé nebo výbušné směsi par se vzduchem. Může dojít k přenosu par ke zdroji vznícení a zpětnému prošlehnutí ohně.

Kde se vyskytuje Toluen

Běžně se vyskytuje v ovzduší, zejména v místech se silným automobilovým provozem. Vzorky vnitřního ovzduší mohou obsahovat vyšší hladiny toluenu v místech, kde se používají produkty, jako jsou ředidla barev, rozpouštědla nebo tabákové výrobky.

Výroba. Základem výroby je postupná nitrace aromatického uhlovodíku toluenu směsí kyseliny dusičné a kyseliny sírové.Do baňky nalijeme 75 ml kyseliny dusičné a 300 ml 99% kyseliny sírové. Směs zahřejeme na 60°C a přidáváme po částech DNT, teplota by neměla přesáhnout 70°C. Po přidání všeho DNT zahřejeme na 100°C a za občasného míchání necháme 2-4 hodiny nitrovat. Poté směs pomalu chladíme a v baňce by měl krystalizovat TNT.

Co je to deriváty v chemii : Derivát (chemický derivát, odvozená sloučenina z latinského odvození) se v chemii označuje sloučenina, která je vytvořena, nebo by teoreticky mohla být vytvořena, z mateřské nebo základní sloučeniny náhradou jednoho atomu jiným atomem nebo skupinou atomů. Chemické reakce pro výrobu derivátů se nazývají derivatizace.