Při běžných dávkách pár soust takového chleba by se nám nemělo nic stát, uklidňuje Miroslav Kolařík. Pokud bychom snědli větší množství plesnivého chleba, může se nám udělat nevolno, můžeme zvracet, mít bolesti břicha a podobně. Nic fatálního to není, na pozoru bychom přesto měli být a především chléb dobře skladovat.Zabraňte plesnivění chleba zmražením
Raději než v lednici skladujte chleba v mrazáku. Můžete si jej dopředu nařezat na krajíce nebo rozkrojit na čtvrtky. Vždy ale používejte uzavíratelný plastový sáček vhodný do mrazáku. Ke skladování chleba mimo mrazák použijte nejlépe chlebník.Plesnivé potraviny se čas od času objeví v každé domácnosti. Plíseň vznikne nejčastěji v důsledku nesprávného skladování nebo si již kontaminované potraviny přinesete z obchodu.
Jaká teplota ničí plíseň : Nepřítomnost přes den není žádný problém. Nejlepší je před opuštěním bytu důkladně vyvětrat. Zavřít okna. Nenechat klesnout teplotu vzduchu v místnostech pod +18 o C.
Co způsobuje černá plíseň
Kropidlák černý (Aspergillus niger) je houba patřící mezi nejrozšířenější druhy rodu Aspergillus. Způsobuje chorobu nazývanou "černá plíseň" na ovoci a zelenině, např. na hroznovém víně, cibuli nebo arašídech, a je častým kontaminantem potravin.
Co delat po Snezeni plísně : Některé plísně ovšem nelze pouhým pohledem zjistit. Jedinou prevencí je pečlivý výběr a kontrola potravin. Pokud již zkonzumujeme plesnivé jídlo, je třeba užít velkou dávku aktivního (“živočišného“) uhlí. Pro jistotu je potom možné užít projímadlo.
Pokud jde přímo o chléb, obvykle ho v lednici nebo ošatce přechováváme v balíčku, každopádně s plátky těsně u sebe. Tím pádem existuje jen velmi malá šance, že by při napadení plísní byl jeden z kousků ušetřen. Jakmile je plíseň vidět na povrchu, znamená to, že se dostala do rozmnožovací fáze.
Skladujte ho při teplotách 20–25 °C. Takto by vám měl vydržet minimálně týden. Patří chleba do mrazáku Chléb můžete uchovat i delší dobu než týden to tak, že ho zmrazíte v mrazáku při teplotě pod 18 °C.
Proč se tvoří plíseň
Plísni se dobře daří ve vlhkém a temném prostředí. Příčin vzniku plísně je hned několik: Vysoká vlhkost vzduchu – Černé fleky na zdi najdete s největší pravděpodobností ve špatně odvětrávaných prostorech. Místnosti, kde se sráží hodně vody, jako koupelny, sušárny, kuchyně nebo sklepy, jsou královstvím plísní.Plíseň vzniká z mikroskopických spor, které se přenáší vzduchem. Když tyto spory najdou vhodné prostředí, začnou se rozmnožovat a tvořit kolonie. Plísně potřebují pro svůj růst vlhkost a organický materiál, jako je dřevo, papír, textilie nebo potraviny.Co zabije plíseň Velmi účinné je bělidlo, SAVO a jiné přípravky určené přímo na boj proti plísním v bytě. Dalším způsobem, jak se zbavit plísní, jsou ozonové čističky vzduchu. Zbaví vás nejen plísní, ale i dalších alergenů, bakterií, virů i zápachu.
7 tipů, jak předcházet tvorbě plísní:
- Pravidelně větrejte.
- Větrejte koupelnu.
- Udělejte průvan v kuchyni.
- Temperujte všechny místnosti.
- Zajistěte větrání v nepřítomnosti.
- Dovolte v místnostech vzduchu proudit.
- Pravidelně měřte vlhkost vzduchu.
Co ničí plísně : Bílý ocet je účinný proti plísním, protože je kyselý. Kyselost octu může proniknout buňkami plísně a zničit je. Navíc ocet může zabránit růstu plísně tím, že mění pH povrchu, na kterém roste plíseň, což ztěžuje přežití.
Co se stane kdyz snim trochu plísně : Pokud jste se zakousli do plesnivé potraviny nebo snědli její malé množství, pravděpodobně budete v pořádku a nepocítíte žádné příznaky. Některé kmeny plísní se dokonce cíleně používají do potravin, například do sýrů. Když se plesnivá potravina dostane do žaludku, bude čelit prostředí, kde se dokonale stráví.
Co že staršího chleba
Starší chléb se dá využít také do nádivky, karbanátků, masových kuliček nebo sekané. Jen je potřeba jej předem trochu navlhčit vodou, vývarem nebo mlékem. A na závěr veškerého vaření si z chleba můžete uvařit i „kafe“. Ideální je použít kváskový žitný tmavý chléb, který rozdrobte a opečte dokřupava nasucho v troubě.
Podle pekařů je však nejvhodnější chléb nejdříve zabalit do látkové utěrky a pak do igelitového sáčku nebo ho zavřít do chlebníku. Látkovou utěrku ale nezapomeňte každé 3 dny měnit. Místo utěrky si můžete pořídit i stylový plátěný pytlík na chleba, který lze nahoře stáhnout šňůrkou.Proč vzniká plíseň Plíseň začne vznikat v tu chvíli, kdy stěny začínají mít vlhké a studené, k čemuž dochází právě v zimním období, když se v domácnosti málo topí. Vlhkost je skvělým prostředí na to, aby se u vás plíseň začala velice rychle rozmnožovat.
Co způsobuje plíseň : Ideální relativní vlhkost vzduchu v bytě by se měla pohybovat mezi 40-60 %. Příliš mnoho páry ve vzduchu způsobené lidskou činností vede k tomu, že se vlhkost zadržuje ve stěnách a tam se potom tvoří plísně.