Bríza (též katabatický vítr) je pravidelný vítr vznikající díky rozdílu teploty vzduchu ve dne a v noci.Jde o vysokou opadavou dřevinu, která dorůstá až do výšky 25 metrů a která je typická svou černobílou kůrou. Listy mají trojúhelníkový zaoblený tvar. Bříza pochází z Evropy, kde ji lze nalézt téměř všude, ale narazit na ni můžete i více na východě v zemích, jako je Kazachstán, Mongolsko, či v určitých částech Číny.Léčivé účinky březové mízy
Jarní březová míza má mnoho léčivých účinků a lze jí používat zevně i vnitřně. Vnitřně se míza pije při rakovině, při revmatismu a dně, proti hemeroidům, ledvinovým chorobám a jako jarní očistná a regenerující kůra.
Jak se jmenuje plod Břízy : Květy jsou uspořádány v jehnědách, zvlášť samčí – převislé, a zvlášť samičí – menší a zpočátku vzpřímené. Plodem je nažka (bříza plodí již v 10–15 letech na volném prostranství, v porostech po 20–30 letech). Plodí téměř každoročně a úroda nažek bývá velmi bohatá.
Co se dělá z břízy
Z listů břízy se připravuje nejčastěji nálev. Pro zevní užití se z nich dělá březový obklad, případně koupel. V čaji i koupeli se využívá také při revmatismu, zánětech kloubů a dně. Březové pupeny se užívají při zánětu či odvápnění kostí, harmonizují činnost slinivky a sleziny, pomáhají léčit záněty ledvin.
Na co se používá Bříza : Pročišťuje játra i ledviny, snižuje cholesterol, pomáhá při dně i artritidě a odvádí přebytečnou vodu z těla. V severní Evropě se bříza bělokorá používá při léčbě bradavic. Na bradavici se přikládá buď kousek navlhčené čerstvé kůry a denně se vyměňuje, nebo výluh z kůry sušené.
Květy v jehnědách, samčí jehnědy po 1 až 3 na konci loňských větévek, přisedlé, 3 až 7 cm dlouhé, převislé, žluté až žlutohnědé, samičí jehnědy 1 až 4 cm dlouhé, stopkaté, zelené, zpočátku vzpřímené, po opylení převislé. Kvete v IV až VI, plodit začíná ve stáří 10 až 15 let a dožívá se až 150 let.
Zevně se používají jako dezinfekční prostředek a na čištění pleti. Březové pupeny se užívají při zánětu kostí, při odvápnění kostí, harmonizují činnost slinivky a sleziny a pomáhají léčit záněty ledvin.
Jak dlouho vydrží bříza
Existují i dřeviny (např. bříza), které při delším skladování ztrácejí na kvalitě. U březového dřeva se nedoporučuje skladování delší než jeden rok. U většiny dřevin se ovšem dobrým skladováním kvalita dřeva nesnižuje, ale zvyšuje.Pupeny špičaté, lesklé a lepkavé, odstávající. Listy trojúhelníkovité, zaoblené, okraje listů pilovité. Samčí jehnědy jsou převislé, 4–7 cm dlouhé, objevují se v dubnu až červnu.Jarní březová míza je skutečným životabudičem: obsahuje aminokyseliny, antioxidanty, vitamíny (zejména vitamín C) a vysoké množství minerálů (např. hořčík, vápník, železo, zinek, mangan, měď a fosfor). Příjemným bonusem je přírodní cukr (fruktóza).
Konzumace mízy
V této době lze vypít 2 – 4 litry čisté mízy denně. Má zvláštní, nenapodobitelně lahodnou a lehce nasládlou chuť. Z nějakého důvodu je možné jí vypít velké množství bez pocitu vysokého zavodnění.
Co léčí listy břízy : Pomáhají při onemocnění močových cest, revmatismu, podporují metabolismus. Březové listy jsou obsaženy v řadě léčivých urologických směsí, protože přispívají k vylučování moči – přitom nedráždí ledviny, což je podstatná vlastnost ve chvíli, kdy máte nemocné ledviny a močové cesty.
Proč hoří březová kůra : Březové dřevo je pórovité, takže se k němu dostává snadno vzduch, který podporuje hoření. Zároveň má unikátní kůru, která odpuzuje vodu a obsahuje hořlavé éterické oleje a betulin. Proto lze březovou kůru z mladých stromů podpálit dokonce i mokrou.
Jak chutná Březová míza
Chuť březové mízy je nasládlá s dřevitými tóny. Skvěle chutná vychlazená, dá se z ní připravit sirup nebo lázeň pro vlasy.
Tradičně se za nejlepší pro sběr považují tlusté větve rostoucí na jižní straně stromu, ale z praktických důvodů se vrtá většinou do kmene ve výšce půl metru. Do otvoru vsuneme trubičku nebo brčko, pod kterou upevníme libovolnou nádobu – může to být láhev nebo sklenice.Březová míza je přezdívána „nápojem bohů“, neboť svým složením je unikátní, chutná jemně a lahodně. Podporuje činnost jater, ledvin a střev, tedy zejména funkci trávicího a vylučovacího traktu. Březová šťáva v bio kvalitě.
Jak hoří bříza : Bříza hoří, i když je vlhká, a pomocí březové kůry lze rozdělat oheň i za deště. Březové dřevo je šedožluté až hnědobílé barvy, matně lesklé, má málo zřetelné letokruhy, bez barevně odlišeného jádra. Bříza je žádané palivo pro pravidelné topení v kotlech a kamnech.