Jak vzniká silný vítr?
Z oblasti tlakové výše vzduch proudí do oblasti tlakové níže, proudění je přitom odchylováno působením Coriolisovy síly, která je důsledkem rotace Země. Proudění je nejintenzivnější v místech, kde se tlak mění nejrychleji – pozorujeme zde silný vítr.Teplý vzduch stoupá vzhůru a tím snižuje atmosférický tlak (tedy to, jak moc vzduch tlačí na povrch Země). Na uvolněné místo po teplém vzduchu proudí těžší studený vzduch, který má tlak zase vyšší. A tím vzniká vítr. Čím je rozdíl tlaků větší, tím silnější vítr vzniká.Vítr by měl v nárazech v nižších polohách dosahovat rychlosti kolem 25 m/s (90 km/h), ojediněle kolem 30 m/s (110 km/h), na hřebenech hor pak až kolem 40 m/s (145 km/h). To už je síla orkánu, při němž hrozí extrémní nebezpečí.

Jak silný je vítr : Bouřlivý vítr – Gale (34-40 uzlů, 62-74 km/h) Vichřice – Strong Gale (41-47 uzlů, 75-88 km/h) Silná vichřice – Storm (48-55 uzlů, 89-102 km/h)

Proč teď pořád fouká

Základní příčinou, která vyvolává pohyb vzduchu a tedy vznik větru, je síla tlakového gradientu, která vzniká při rozdílech tlaku vzduchu na různých místech. Tato síla se snaží tyto rozdíly vyrovnat. Vítr vane z míst s vyšším tlakem vzduchu do míst s nižším tlakem vzduchu.

Co ovlivňuje vítr : Jeho proudění ovlivňuje odlišná teplota ve dne a v noci, liší se v různých nadmořských výškách, nad lesem či polem, nad městem či volnou krajinou, nad pevninou či nad mořem. Na rozdílnou teplotu vzduchu, tedy i na jeho pohyb má vliv i zabarvení zemského povrchu.

Vichřice je typ větru v Beaufortově stupnici, má pořadové číslo 9. Ve výšce 10 metrů tento vítr má rychlost 20,8 až 24,4 m/s (t.j. 75 až 88 km/h). Dříve byl vichřicí označován stupeň 11 (28,5 až 32,6 m/s), který se nyní označuje jako mohutná vichřice.

Jak vzniká orkán

Orkán vzniká, když teplá vlhká vzdušná hmota stoupá nad oceánem a začne se ochlazovat s nadmořskou výškou. Při ochlazování se voda v této vzdušné hmotě kondenzuje a uvolňuje teplo, což způsobuje další vzestup vzdušné hmoty. Tento cyklus se opakuje až do výšky, kde teplota klesne pod bod mrazu.

Kdy nejvic fouka

Nejvyšší rychlosti dosahuje vítr po poledni, kdy se zemský povrch silně ohřívá, což má za následek vertikální promíchávání vzduchu (mluvíme o takzvané termické konvekci). Lehký teplý vzduch stoupá od země a je nahrazován chladnějším z výšky zhruba 1–2 km.Nejsilnější větry většinou dují od západu a severu; vysušují půdu, lámou rostliny a nepříjemné mohou být i nám, když chceme posedět venku na terase. Jakmile vysledujete, odkud k vám vítr fouká, můžete vymyslet plán, jak ho zbrzdit nebo stočit jinam.Tabulka 1.1: Beaufortova stupnice rychlosti větru na souši

Stupeň Vítr Rychlost
km/h
8 Čerstvý vichr 62–74
9 Silný vichr 75–88
10 Plný vichr 89–102


Průměrná rychlost větru se při zemském povrchu pohybuje většinou od 2 do 8 m/s a zřídka převyšuje 15 m/s. V tropických cyklónách, které vznikají nad tropickými oblastmi oceánů a dosáhly stádia hurikánu či tajfunu, dosahuje vítr rychlostí větších než 33 m/s (119 km/h).

Kolik km h běží člověk : Rychlost. Oficiálně změřená maximální rychlost při sprintu je 44,72 km/h u mužů (Usain Bolt, 2009) a 39,56 km/h u žen (Florence Griffith Joynerová, 1988). Hranicí světové extratřídy je tradičně bariéra 10 sekund u mužů a 11 sekund u žen.

Jakou rychlost větru má orkán : Orkán je nejvyšší (dvanáctý) stupeň Beaufortovy stupnice síly větru, zapisuje se jako 12° B. Označuje vítr o rychlosti 32,7 m/s (118 km/h) a více. Anglický ekvivalent je Hurricane, který může vést k záměně s označením tropické cyklóny.

Kde v ČR nejvic fouka

V Česku, zejména v jeho východní části, platí výstraha před silným větrem. Foukat má ve všech moravských regionech, ale také v části Pardubického, Královéhradeckého kraje a Vysočiny. Vítr bude nejsilnější na horách, tedy v Jeseníkách, Beskydech, ale také v Krkonoších.

Kdy vyrazit

Pokud vyrážíte především za pěší turistikou v horách, nejstabilnější počasí s minimem srážek je asi od poloviny května do konce září. Na koupání je nejlepší srpen a září, kdy se teplota Atlantiku může vyšplhat na příjemných 26 °C.Aktuální předpověď

Jasno nebo skoro jasno. Nejnižší teploty 11 až 7 °C, při uklidnění větru kolem 4 °C a přízemní mrazíky, zejména na severovýchodě a východě. Mírný východní až jihovýchodní vítr 2 až 6 m/s, na východě a severovýchodě vítr slabý proměnlivý do 3 m/s.

Kolik m S je vichřice : Tabulka 1.2: Beaufortova stupnice rychlosti větru na moři

Stupeň Vítr Rychlost
m/s
9 Silný vichr 41–47
10 Plný vichr 48–55
11 Vichřice 55–62