Porcelán vyrábím tradiční technikou lití do sádrových forem:
- Je třeba přípravit licí hmotu.
- Licí porcelánovou hmotu naliji do předem připravené sádrové formy a počkám přibližně 12 minut, než se utvoří požadovaná tloušťka střepu.
- Dále velmi opatrně výrobek vyjmu z formy a postavím jej na sádrovou podložku.
Poprvé objevil za vlády dynastie Tchang. První porcelán byl vyráběn vypálením keramických materiálů za nejvyšší možné teploty přes 1200 °C. Pomocí tohoto postupu došlo k výrobě lehké, ale silné keramiky, která byla používána pro umělecké a dekorativní účely.Na výrobu tvrdého porcelánu se používá směs 50 % kaolinu, 25 % křemene (ostřivo) a 25 % živce (tavivo). Někdy se přidává také křída a mramor. Měkký porcelán má menší podíl kaolinu. Porcelán se vyrábí z kaolínu, což je zvětralá živcová hornina.
Jak se vypaluje porcelán : Zformované výrobky se suší na vzduchu, začišťují (retušují) a pak se vypalují v peci při teplotě 900 °C (tzv. přežah). Vypálením se atomy hliníku, křemíku a kyslíku přeskupí a vytvoří nové vazby. Tak vzniká tvrdá látka pevná v tlaku, ale málo odolná proti nárazu.
Jaký je rozdíl mezi keramikou a porcelánem
Porcelán má oproti keramice hladkou strukturu, krásný lesk a je poměrně lehčí. Keramické hrnky mají větší tloušťku, jsou vždy neprůhledné a poměrně těžké a robustní. Keramické hrnky jsou obecně ideální na "lidové dekorace". Keramika pak díky silným stěnám dobře drží teplotu horkých nápojů a jídel.
Odkud je porcelán : Porcelán vzniká vypálením keramického těsta, které je složené z kaolinu, živce a křemene. Nejdůležitější složkou je právě zmíněný kaolin. Porcelán by se dal charakterizovat jako bílý, tvrdý a polopropustný materiál, který se vypaluje při teplotě okolo 1 400 °C. Porcelán, který známe dnes, se začal vyrábět v Číně v 7.
Porcelán do Evropy přivezl Marco Polo
protoporcelán, vyrábět už v sedmém století před Kristem. V následujícím období tuto dovednost zdokonalili a tak, když na konci 13. století přijel do Číny italský cestovatel Marco Polo, mohl již obdivovat opravdový porcelán.
Porcelán má oproti keramice hladkou strukturu, krásný lesk a je poměrně lehčí. Keramické hrnky mají větší tloušťku, jsou vždy neprůhledné a poměrně těžké a robustní. Keramické hrnky jsou obecně ideální na "lidové dekorace". Keramika pak díky silným stěnám dobře drží teplotu horkých nápojů a jídel.
Jak poznat cenný porcelán
Hodnotu starožitného porcelánu zpravidla rozeznáváme i podle značení, které má vyjadřovat značku konkrétní porcelánky. Obvykle se značka nachází na spodní straně porcelánového výrobku, ať už se jedná o nádobí, nebo sošky.Dobře usušený výrobek můžeme dát do pece. Samotné pálení se pohybuje kolem 7-8 hodin a pak následuje řízená fáze chladnutí někdy i 20 hodin. Pokud pec otevřeme příliš brzy, ještě teplou zkracujeme tím její životnost a keramický výrobek díky tepelnému šoku můžeme znehodnotit.Jakostní porcelán na sobě nesmí mít žádné viditelné vady a kazy. Povrch by měl být jednolitý a lesklý a případné vzory by měly být souvislé a na každém kusu stejné. Tvarové defekty odhalíte, když naskládáte talíře či misky na sebe a hrnky vedle sebe.
Užitkový porcelán vyrábí společnosti G-Benedikt, s.r.o., Karlovy Vary, Český porcelán, a.s., Dubí, THUN 1794, a.s. (bývalý Karlovarský porcelán, a.s.), Starorolský porcelán Moritz Zdekauer, a.s., Karlovy Vary – Stará Role, HAAS & CZJZEK, s.r.o., Horní Slavkov a LEANDER Porcelán Loučky, s.r.o., Nové Sedlo.
Kam se starým porcelánem : Porcelán do skla vůbec nepatří.
Zapamatujte si, že porcelán ani keramika nejsou sklo, a proto patří vytřídit do směsného odpadu, případně ve větším objemu využijte váš nejbližší sběrný dvůr.
Kam vyhodit keramiku a porcelán : Bacha, nepořežte se. Se sklem se musí opatrně, v rukavičkách. Porcelán do skla vůbec nepatří. Zapamatujte si, že porcelán ani keramika nejsou sklo, a proto patří vytřídit do směsného odpadu, případně ve větším objemu využijte váš nejbližší sběrný dvůr.
Kolik stojí vypaleni keramiky
3.600 Kč Cena zahrnuje konzultaci k materiálům, nakládání, vykládání pece. Pálíme na teploty cca 1250° C. Objem pece cca 150 l.
Hodnotu starožitného porcelánu zpravidla rozeznáváme i podle značení, které má vyjadřovat značku konkrétní porcelánky. Obvykle se značka nachází na spodní straně porcelánového výrobku, ať už se jedná o nádobí, nebo sošky.Rozděláme ohniště ze suchého dříví a necháme jej dohořet. Na žhavé uhlíky potom naskládáme keramiku. Navrch květináčky zakryjeme pyramidou ze suchého dříví. Při teplotě 850 až 900 °C keramiku vypálíme.
Co potrebuji na výrobu keramiky : Z nejpoužívanějších potřeb pro keramiky jmenujme například jehly, řezáčky, děrovače nebo vykrajovače. Spadají sem i začišťovací a glazovací pomůcky, cidliny, stěrky, obkročák, plátovací a vytlačovací pomůcky, dekorační točny aj.