Jak vzniká plazma?
Krevní plazma se získá z odebrané krve po přidání protisrážlivých látek (antikoagulancia vyvazují Ca2+ ionty – EDTA, oxalát, citrát nebo trombin – heparin) a následnou centrifugací (případně dextranovou sedimentací). Krevní sérum pokud se antikoagulancia nepřidají, krev se srazí, po centrifugaci vznikne krevní sérum.V zemských podmínkách se plazma tvoří za vysoké teploty nebo pomocí elektrického výboje, rozlišujeme pak izotermické plazma (plamen, polární záře, ionosféra) nebo výbojové plazma (blesk, obloukový výboj, apod.). Odhaduje se, že 99 % hmoty ve vesmíru je v plazmatickém stavu.Samotná krevní plazma obsahuje 90 % vody. Zbytek jsou pak ze 7 % organické látky, jako jsou bílkoviny, vitamíny, minerální látky apod., a 1 % tvoří anorganické soli. Právě tyto plazmatické látky jsou životně důležité pro fungování lidského těla i pro další medicínské zpracování po dárcovském odběru.

Jak se ziskava plazma : Plazma je od dárce získávána z plné krve v plazmaferetickém přístroji. Pevné součásti krve (červené a bílé krvinky, krevní destičky) se vrací během odběru zpět dárci. Tento proces trvá v dárcovském centru cca 45 minut.

Jak rychle se tvori plazma

Plazma představuje zhruba 55 % objemu krve. Naprostá většina složek plazmy se obnovuje během několika hodin až dnů.

Co je to plazma : Krevní plasma je roztok především bílkovin, minerálů a enzymů, které vedle funkce tekutého prostředí pro krvinky plní řadu dalších funkcí, například při přesunu vstřebaných živin, zástavě krvácení a zabezpečování imunity.

Krevní plazmu potřebují lidé ve všech věkových kategoriích, děti nevyjímaje. Nejvíce, kdo potřebuje plazmu, jsou lidé v ohrožení života např. po nenadálých haváriích. Může ji potřebovat kdykoli kdokoli z vás.

KDO BY KREVNÍ PLAZMU NEMĚL DAROVAT Dárce plazmy musí splnit některá kritéria ohledně zdravotního stavu. Darovat plazmu nesmí, pokud mát nádorové onemocnění, je diabetik, má závažné chronické onemocnění např. srdce, zažívacího traktu, krve, ledvin, je po transplantaci, má epilepsii, roztroušenou sklerózu…

Jak dlouho trva obnova plazmy

Odběr plazmy, plazmaferéza – odebírá se pouze plazma pomocí speciálních přístrojů, které samy oddělují plazmu od krvinek. Odběr trvá 45-90 minut a méně zatěžuje organizmus dárce (plazma se nahradí během 1-2 dnů).Jakou barvu má plazma Krevní plazma je obvykle nažloutlá čirá kapalina. Barva plazmy se mění v závislosti na množství přijímaných tekutin, stravě a hormonální rovnováze, ale také kvůli obsahu bílkovin a jiných faktorů.Plazmu nemohou darovat lidé s hemofilií nebo jinými závažnými poruchami srážlivosti krve, onkologicky nemocní lidé a lidé pozitivní na HIV, žloutenku typu B a C, syfilis a jiné choroby. Při podezření na nitrožilní užívání tvrdých drog vás otestujeme na jejich přítomnost v krvi.

Rizika plazmaferézy

Dárci zpravidla snášejí odběr krevní plazmy dobře. V některých případech může vzniknout v místě vpichu modřina či krevní výron. V ojedinělých případech může dojít k nevolnosti, oběhové slabosti nebo silnějšímu krvácení z místa vpichu.

Co se deje v těle po odebrani plazmy : Krev putuje do plazmaferetického přístroje, kde se tekutá plazma odstředí v krevním separátoru. Plazma se pak shromažďuje ve sběrné nádobě, pevné součásti krve (červené a bílé krvinky a krevní destičky) se vrací během odběru zpět dárci. Tento proces je naprosto bezpečný a trvá zhruba 45-60 minut.