Jak vzniká mononukleóza?
V drtivé většině se totiž přenáší slinami, dost často tedy intimním či úzkým kontaktem, nicméně existují také případy, kdy k přenosu došlo i krevní transfúzí. Nemoc může přenášet nemocný jedinec nebo tzv. přenašeč, zdravý nosič viru, jelikož virus zůstává v organismu po celý život a může dojít k jeho reaktivaci.Infekční mononukleóza

Inkubační doba 4 dny až 4 týdny
Klinický obraz pseudomembranózní angína, horečka, hepatosplenomegalie
Diagnostika krevní obraz, jaterní testy, průkaz heterofilních protilátek
Léčba ATB, jaterní dieta, hepatoprotektiva, vitaminy, antipyretika
Klasifikace a odkazy

Zásadní je vyšetření krve a jaterní testy

Od angíny se dá mononukleóza rozpoznat také tak, že po antibiotikách horečka neklesá. U výrazněji probíhající nemoci bývá rovněž časté zvětšení jater a sleziny. Lékař je obvykle může snadno nahmatat při pečlivém vyšetření břicha. Mononukleózu prokáže laboratorní vyšetření krve.

Jak vypada mononukleóza v krku : Ve většině případů se zvětší celkově nebo místně lymfatické uzliny. Nejčastěji zduří uzliny krční, podčelistní, podpažní a v tříslech. Zvětšení je zjevné a symetrické na obou stranách těla. Infekci často doprovází bolest v krku.

Kdo prenasi mononukleózu

Mononukleóza postihuje zejména dospívající a mladé dospělé. Přenáší se především slinami, a proto se jí také říká nemoc z líbání nebo studentská nemoc.

Co nesmim při mononukleóze : Potraviny vařte ve vodě nebo duste v páře. Z masa je vhodnější bílé – ryby, kuře, králík. Vyhněte se ostrým, smaženým či hodně tučným jídlům a polotovarům. Omezte sladkosti, uzeniny, majonézy a tatarky a alespoň na 6 měsíců zcela vynechte alkohol.

Mononukleóza postihuje zejména dospívající a mladé dospělé. Přenáší se především slinami, a proto se jí také říká nemoc z líbání nebo studentská nemoc. Jedná se o onemocnění nepříjemné a zdlouhavé, ve většině případů však samo postupně odeznívá bez jakýchkoliv následků.

Omezte sladkosti, uzeniny, majonézy a tatarky a alespoň na 6 měsíců zcela vynechte alkohol. Jako podporu jater při rekonvalescenci můžete využít vitamíny, především vitamín C a vitamíny skupiny B. Velmi vhodné jsou i produkty na podporu jater, např. s obsahem ostropestřce či silymarinu.

Co zabira na Mononukleozu

Jak se infekční mononukleóza léčí Léčba infekční mononukleózy je symptomatická, to znamená, že se zaměřuje na mírnění příznaků. Léky s antivirovým účinkem se nepodávají. Užívají se léky proti horečce a bolesti nebo léky a jiné přípravky ulevující od bolesti v krku (kloktadla, pastilky).Infekční mononukleóze se říká nemoc z líbání nebo dětská nemoc, protože nejčastěji jí onemocní malé děti, u kterých je průběh většinou bez příznaků, a dospívající. U adolescentů postihuje vnitřní žlázy, zejména slezinu, játra, uzliny, hrtanové a týlní a často způsobuje horečku a únavu.U pacientů s mírným až středně závažným průběhem onemocnění COVID-19 je tedy vysoce nepravděpodobné, že by byli infekční ještě desátý den od nástupu příznaků. Pacienti se sníženou imunitou a pacienti s vážným až kritickým průběhem onemocnění COVID-19 mohou být infekční po dobu delší než 10 dnů.

Zvláště na počátku nemoci jsou nevhodná ostrá kořeněná jídla. Dále je nutné silně omezit tučná a smažená jídla, živočišné tuky, sladkosti, uzeniny, kečupy, hořčice, různé konzervy, ale také kávu a zcela vynechat alkohol alespoň na 6 měsíců.

Jak dlouho nemuzu cvicit po mononukleóze : Kromě medikamentů jsou potřebná i určitá režimová opatření: Klid na lůžku hlavně v akutní fázi. Ale ten není ani nutné doporučovat, protože únava nemocného donutí si ho dopřát. Necvičit! To je užitečná rada na několik měsíců.

Jak dlouho trvá dieta po mononukleóze : Přenáší se prostřednictvím slin. Inkubační doba u mononukleózy je 4 až 6 týdnů. Léčba trvá přibližně 6 měsíců. Zhruba 1 měsíc musí být pacient doma v klidu, polehávat, držet dietu, kterou by měl dodržovat ještě další 2 až 4 měsíce.

Co Nejist při mononukleóze

Dále je nutné silně omezit tučná a smažená jídla, živočišné tuky, sladkosti, uzeniny, kečupy, hořčice, různé konzervy, ale také kávu a zcela vynechat alkohol alespoň na 6 měsíců. TIP: Dieta při mononukleóze je sice poměrně přísná, ale možná při ní zjistíte, že se chutné jídlo dá připravit i s omezením ingrediencí.

Koho infekční mononukleóza nejčastěji postihuje Infekční mononukleóza je onemocnění především dospívajících a mladých dospělých ve věku 15-24 let. U starších dospělých je vzácná, stejně jako u malých dětí do jednoho roku, kteří jsou chránění protilátkami získanými od matky.Vhodné jsou léky na snížení horečky a bolesti hlavy a léky, které tlumí bolest v krku. Pozor! Děti do 15 let nesmí užívat léky s obsahem kyseliny acetylsalicylové (Aspirin, Acylpyrin). Při léčbě mononukleózy si opravdu dopřejte klidový režim, dostatek tekutin a vyváženou zdravou stravu.

Co se nesmí jíst při mononukleóze : Z masa je vhodnější bílé – ryby, kuře, králík. Vyhněte se ostrým, smaženým či hodně tučným jídlům a polotovarům. Omezte sladkosti, uzeniny, majonézy a tatarky a alespoň na 6 měsíců zcela vynechte alkohol. Jako podporu jater při rekonvalescenci můžete využít vitamíny, především vitamín C a vitamíny skupiny B.