Jak vzniká korál?
Většina korálových útesů vznikla po posledním ledovcovém období, kdy tání ledu způsobilo nárůst hladiny moře a zaplavení kontinentálních šelfů. Povětšinou jsou mladší než 10 000 let. Se vznikem mořských komunit, útesy rostly vzhůru stejným tempem jako hladiny moří.Korály rostou pomalu, přičemž nejrychlejší druhy dosahují pouhých 8–15 mm. za rok. Zdravý útes bude tisíce let starý, s přemnožením několika vrstev korálových koster. 2300 km/1430 mil dlouhý Velký bariérový útes na Austrálie je jedinou strukturou vytvořenou živými organismy, která je viditelná z vesmíru!Korálové útesy jsou tvořeny drobnými živočichy zvanými polypy, které vylučují tvrdou vápencovou kostru, která tvoří strukturu útesu. Křehké větvení korálů může růst mezi 20 až 30 centimetry ročně, zatímco masivní korály ve tvaru balvanu mohou růst jen několik milimetrů ročně.

Jaké jsou druhy korálů : Rozlišují se živočišní koráli (stromově se větvící), jakožto organismy skryté uvnitř korálové trubičky a např. pomocí vějířků filtrujících vodu na jedné straně, a rostlinné stromatolity, které nejsou nijak skryté, ale žijí na povrchu svých vlastních minerálních výměšků, tvořící tak naopak kulovité kolonie.

Proč korály umírají

V posledních desetiletích korálové útesy čelí bezprecedentním hrozbám. Nadměrný rybolov používající často nešetrné techniky, intenzivní živočišné zemědělství, vypouštění odpadu, turismus a nejen s ním spjatá pobřežní výstavba – to vše jsou faktory přispívající k ničení korálových útesů.

Co škodí korálům : Co zabíjí korálové útesy

Trpí zejména dusíkem, který se do oceánu dostává z hnojiv a stok. Škodí jim ale také oteplování oceánů, dokážou totiž přežít jen ve vodě, která není příliš teplá. Koráli kvůli němu blednou a umírají. Právě tento proces je hlavní příčinou vymírání korálových útesů u Austrálie.

Korálový útes roste jen několik milimetrů za rok. Ale některý kamenitý druh korálu může růst velmi rychle. Jiné druhy korálů rostou až 40 cm za rok. Nejrychleji rostoucí tvrdé korály najdete nahoře na útesu v mělkých vodách zalitých světlem.

Přírodní korál má zabarvení nestejnoměrné, někdy žíhané, se světlejšími místy, ale nikdy se vám nestane, že by byl červený (nebo oranžový či černý) jen na povrchu. Krásný je bílý korál (který se často přebarvuje na červený, upřímně – nechápu proč).

Kdo jsou koráli

Koráli jsou koloniemi drobných korálových polypů

Mnohým by se mohlo zdát, že to jsou spíše rostliny nebo jakési neživé zkamenělé útvary. Jedná se ovšem o kolonie bezobratlých živočichů – drobných geneticky identických korálových polypů. Tyto kolonie mohou čítat tisíce, u velkých dlouhověkých korálů i milióny jedinců.Mořský korál je polypovitý živočich žijící v koloniích a stromovitých strukturách přisedlých na mořských dnech, kde se živí planktonem.Velký bariérový útes (též Velký bradlový útes nebo Velká útesová bariéra, anglicky Great Barrier Reef) je největší korálový útes světa. Táhne se podél pobřeží Queenslandu (severovýchodní Austrálie). Je přes 2000 km dlouhý, má asi 600 ostrovů a jeho velká část je chráněna jako Great Barrier Reef Marine Park.

Náš TIP: Chcete-li vyzkoušet ještě dva způsoby, jak se přesvědčit o pravosti minerálu, uchopte jej do dlaně a nechte jej v ní. Pravý minerál je v ruce studenější než sklo a déle se zahřívá. Když teplo pojme, dokáže jej ale udržet v sobě déle než sklo a pryskyřice. Druhým způsobem je zkusit minerál zapálit.

Jak poznat že je kámen pravý : Přírodní minerál má pevnější strukturu, je studenější a déle se zahřívá ať už v dlani, nebo na slunci. Pravá minerální kulička se v případě rozbití rozlomí na větší kousky. Napodobenina se promění v drť. Tvrdost lze také otestovat ťukáním kuliček o sebe, pokud zní jako ťukání na sklo, jedná se bohužel o napodobeninu.

Na co je dobrý korál : Korál a jeho účinky

Pomáhá stabilizovat emoce a dosáhnout stanovených cílů. Zahání deprese a pocity úzkosti. Říká se, že je velmi vhodný jako amulet pro děti, protože zesiluje lásku mezi nimi a jejich matkami. Výborný vliv má korál také na mezilidské vztahy a přátelství.

Co ničí korály

Za uplynulých 27 let se podle nich plocha, kterou korály pokrývají, zmenšila o více než 50 procent. Hlavní příčinou úbytku jsou podle vědců ničivé bouře, které způsobí kolem 48 procent škod a hvězdice pak mohou za zhruba 42 procent škod. Za zbylých deset procent může oteplování moře v důsledku klimatických změn.

Vymírání korálů je způsobeno oteplováním moří. Korály na neobvyklou situaci reagují uvolňováním řas, které jinak žijí uvnitř jejich schránek, jsou jejich hlavním zdrojem potravy a zároveň i nositelem barevnosti. Pokud se ale vody opět neochladí a řasy se nevrátí, korály vyhladoví k smrti a úplně vyblednou.Vzhledem k tomu, že si tělo neumí vytvořit minerály samo, je nutné je doplňovat prostřednictvím pestré a zdravé stravy. Mezi zdroje vápníku například patří mléčné výrobky, losos a pstruh. Zdroji hořčíku jsou například mléko, jogurty, ořechy a semínka a mezi cenné zdroje železa patří červené maso, játra, tofu a vejce.

Který kámen je nejtvrdší : Diamant je přírodní minerál, který je známý jako nejtvrdší nerost. Vyniká vysokým indexem lomu světla, což mu dodává jedinečné barevné plamínky při šperkařském vybroušení. Chemicky je tvořen čistým uhlíkem, který se vyskytuje v krystalické formě.