Jak vzniká brániční kýla?
Léčba spočívá v neutralizaci žaludečního obsahu – léky, které zablokují produkci kyseliny (helicid, omeprazol, pantoprazol, controloc, nolpaza…), či při velkých obtížích a velkém nálezu operace – navrácení části žaludku zpět pod bránici a našití pevné manžety – zpravidla laparoskopicky.Co způsobuje vznik kýly K vytvoření kýly přispívají, kromě vrozené predispozice spočívající v tvorbě slabšího vaziva, zejména všechny faktory zvyšující tlak v dutině břišní. Typicky se jedná o zácpu, kašel, zvedání těžkých břemen a tělesnou námahu spojenou se zvýšeným tlakem v břišní dutině.Operační výkon brániční kýly se řeší laparoskopickými nejmodernějšími postupy a to za úplné anestezie a následné krátké hospitalizace. Jedná se o běžný zákrok, při kterém se provede zúžení rozšířeného otvoru v bránici.

Jak se vytvoří kýla : „Kýla vzniká proniknutím obsahu dutiny břišní přes oslabení její stěny. Nejčastější typ kýly je tříselná a u novorozenců pupeční kýla. Kýly sama nezmizí a může se jenom zvětšovat, proto je důležité při podezření na kýlu vyhledat lékaře, který provede vyšetření a v případě potvrzení diagnózy doporučí operační zákrok.

Jak na kýlu bez operace

Pravidelným cvičením můžete zmenšit kýlu, připravit břišní stěnu na operaci nebo operaci zcela předejít. Předejdete nebo zmírníte již přítomné bolesti zad související s povolenou břišní stěnou. Celkově zlepšíte kondici a se současnou úpravou jídelníčku a navýšením pohybové aktivity snížíte i váhu.

Jak poznat že mám kýlu : Pacient nejčastěji nahmatá nebolestivou bulku v třísle, která se zmenšuje v poloze vleže na zádech. Při kašli, stání a kýchání se zpravidla zvětšuje. U pacienta se setkáváme také s pálením, tlakem nebo mírnou bolestí v třísle po námaze.

Kýle není jednoduché předcházet, ale určitá režimová opatření mohou pomoci. Dbejte na to, aby vaše břišní svaly nebyly ochablé. Doporučuje se přestat kouřit, dbát na dostatek pohybu, pitný režim a zdravou stravu s dostatkem vlákniny, která brání zácpě a námaze při vyprazdňování střev.

Významným rizikovým faktorem pro vznik brániční kýly je především obezita. Mezi preventivní kroky proto patří zdravý životní styl, pestrá strava a pravidelný pohyb. Dalšími rizikovými faktory je těžký zánět jícnu a poleptání jícnu, zvedání těžkých břemen nebo těhotenství.

Jak dlouho doma po operaci kýly

Doba hospitalizace a rekonvalescence po laparoskopické operaci břišní kýly. Obvyklá doba hospitalizace po operaci břišní kýly je 1-2 dny, poté je pacient propuštěn do domácího léčení. Po zákroku je nutné se vyhnout fyzicky náročným činnostem včetně sportovních aktivit a zvedání těžkých břemen po dobu 2 až 3 měsíců.Obvykle se projevuje jako měkké, pružné vyklenutí, které může mizet v poloze vleže a znovu se objevovat vstoje. Můžete pociťovat pobolívání či tlak v místě vyklenutí. Obtíže jsou obvykle výraznější ke konci dne nebo po větší fyzické námaze, při močení či kašli.Vleže lze kýlu většinou jemně zatlačit dovnitř do břišní dutiny. Pacient může pociťovat pálení, tlak nebo mírnou bolest v třísle po námaze, při delším stání nebo chůzi. Pokud tříselná kýla u mužů vystupuje na povrch v oblasti šourku, může se projevit i otokem v oblasti varlat.

V případě celkové anestezie vám bude aplikováno léčivo do žíly na ruce. Po několika vteřinách zcela klidně a postupně ztratíte vědomí. Po aplikaci anestezie operační tým natře operační pole dezinfekční látkou a započne operační výkon, který trvá v závislosti na typu a velikosti kýly 30- 180 minut.

Jak dlouho trvá pracovní neschopnost po operaci kýly : Stehy se odstraňují 8. až 10. den po operaci nebo dle dohody s operatérem. Doba pracovní neschopnosti se obvykle pohybuje mezi 2 – 3 týdny, v závislosti na zaměstnání.

Jak dlouho bolí bricho po operaci kýly : Bolesti by měly postupně odeznít za 24-48 hodin. Zvracení je občasným nežádoucím účinkem anestezie, zejména celkové, a odezní většinou do 6-12 hodin po operaci. Chodit můžete již za několik hodin po operaci. Do domácího ošetřování je klient propuštěn v závislosti na typu kýly za několik hodin či dní po výkonu.

Jak poznam že mám kýlu

Symptomy a diagnostika kýly

Pacient nejčastěji nahmatá nebolestivou bulku v třísle, která se zmenšuje v poloze vleže na zádech. Při kašli, stání a kýchání se zpravidla zvětšuje. U pacienta se setkáváme také s pálením, tlakem nebo mírnou bolestí v třísle po námaze.

Lékař zpravidla provede vyšetření podezřelého místa ve stoje i vleže, a při zapojení břišního lisu – je nutno zakašlat nebo tlačit do konečníku jako při stolici. V případě nejasného nálezu lze klinické vyšetření doplnit některou ze zobrazovacích metod – ultrazvuk, CT počítačová tomografie, magnetická rezonance.Doba hospitalizace a rekonvalescence po laparoskopické operaci břišní kýly. Obvyklá doba hospitalizace po operaci břišní kýly je 1-2 dny, poté je pacient propuštěn do domácího léčení. Po zákroku je nutné se vyhnout fyzicky náročným činnostem včetně sportovních aktivit a zvedání těžkých břemen po dobu 2 až 3 měsíců.

Jak dlouho ležet po operaci kýly : Obvyklá doba hospitalizace po operaci břišní kýly je 1-2 dny, poté je pacient propuštěn do domácího léčení. Po zákroku je nutné se vyhnout fyzicky náročným činnostem včetně sportovních aktivit a zvedání těžkých břemen po dobu 2 až 3 měsíců.