Těžká zranění hlavy, užívání kokainu, patologické zúžení (koarktace) aorty nebo určitá genetická onemocnění (např. autozomálně dominantní polycystické onemocnění ledvin, Marfanův syndrom, Ehlers–Danlosův syndrom) mohou ke vzniku aneurysmatu přispět také. Aneurysma může být i vrozené.Aneurysmata jsou místní vyboulení cévy, často způsobená místním oslabením cévní stěny. Jejich vývoj je obvykle pomalý a bezpříznakový, proto je aneurysma obvykle objeveno jen náhodou, případně při vyšetření, při kterém se hledá příčina pacientových nespecifických potíží.Aneurysma je ohraničené rozšíření tepny (výduť) způsobené strukturálními změnami v její stěně. Může postihnout kteroukoli tepnu, nejčastěji aortu, femoropopliteální oblast a arterie Willisova okruhu. Méně často se vyskytují orgánová aneurysmata – a.
Kdy může prasknout aorta : Obecně platí, že pokud se výduť rozšíří na 50 mm, může prasknout.
Jak se projevuje aneurysma
Výduť (aneuryzma) může být klinicky němá nebo se může projevovat opakovanými bolestmi hlavy či jinými obtížemi. Způsobují je opakovaná malá krvácení z výdutě (tzv. „ronění“) nebo tlak výdutě na okolní mozkovou tkáň.
Kde bolí aneurysma : Pokud praskne aneurysma břišní aorty, dostavuje se prudká bolest břicha nebo podbřišku (často se přidává zvracení, dýchavičnost i lapání po dechu), zatímco pro rupturu aneurysma mozkových tepen je typická silná bolest hlavy, šíje nebo i zad. Můžete mít problémy s řečí i orientací či rozostřené vidění.
Léčba aneurysmatu
Aneurysmata proto vyžadují pravidelné monitorování a kontrolní vyšetření. Léky, které snižují krevní tlak a cholesterol, mohou pomoci snížit riziko růstu a prasknutí aneurysmatu. Větší aneurysmata nebo ty, které rychle rostou, mohou vyžadovat chirurgický zákrok.
Nejčastější příčinou aneuryzmatu aorty je ateroskleróza, která oslabuje stěnu tepny, což může vést k její expanzi. Mezi ty největší viníky pak patří kouření a vysoký krevní tlak. Někdy se ale může jednat o vrozený problém, jenž se může vyskytovat zároveň u rodinných příslušníků.
Co je aneurysma smrt
Prasklé aneuryzma je typ cévní mozkové příhody, která vzniká asi u 10 pacientů ze 100 000 obyvatel ročně a na kterou 50% pacientů zemře dříve, než dojde k hospitalizaci a léčení. Aneuryzma mozkové tepny je oslabené místo cévní stěny, které ohrožuje pacienta opakovaným krvácením.Pokud praskne aneurysma břišní aorty, dostavuje se prudká bolest břicha nebo podbřišku (často se přidává zvracení, dýchavičnost i lapání po dechu), zatímco pro rupturu aneurysma mozkových tepen je typická silná bolest hlavy, šíje nebo i zad. Můžete mít problémy s řečí i orientací či rozostřené vidění.Zejména objemnější výdutě hrudní aorty se mohou projevit bolestí na hrudi, chrapotem, kašlem či poruchami polykání. V případě současného onemocnění aortální chlopně, které není vzácností, mohou dominovat příznaky právě z postižení této chlopně – dušnost, tlak či bolesti na hrudi, mdloby nebo kolapsové stavy.
Bolest: Typicky v oblasti, kde se aneurysma nachází. Zpravidla velmi silná a prudká. Pulzující pocit: Často je cítit v oblasti aneurysmatu. Změny vidění: V případě aneurysmat v blízkosti oka.