Jak vyvařit hadry?
Vždy je perte samostatně a na nižší teplotu (40 °C). Zvolte prací program na jemné prádlo nebo syntetiku. Použijte speciální tekutý prací prostředek určený na mikrovláknové utěrky, pokud nemáte, doporučujeme prací přípravek určený na funkční prádlo. Nepoužívejte mýdlo, prací prášek ani aviváž.Zkuste je vyvařit. Dělaly to naše babičky. Zašlá a hlavně mastná špína odolá nízkým teplotám, a tak dejte utěrky do hrnce, přidejte prací prášek – můžete zkusit třeba Q-Power Prací prášek na montérky (koupit v e-shopu), který je vhodný na opravdu velkou špínu a přiveďte je k varu. Poté je nechte v hrnci vystydnout.Pokud máte čistě bílé bavlněné utěrky, můžete je prát až na 90°C. Ovšem pro běžnou údržbu zcela postačí program na 60°C, zejména pro barevné utěrky. Sušte je na přímém slunci nebo v sušičce, žehlení je jen na vašem rozhodnutí. Rozlučte se včas.

Jak dlouho vyvarovat utěrky : Špinavé či zašlé utěrky vyvaříte tak, že přivedete k varu vodu ve velkém hrnci. Do vřící vody nastrouháte mýdlo na praní, přidáte utěrky a necháte hodinu mírně vařit. Po vytažení budou utěrky čisté a voňavé.

Jak vyprat hedvábí

A nebo ho můžete prát doma ručně – ve studené vodě (max 30°C) s prostředkem na velmi jemné prádlo. Prací prostředek by nikdy neměl obsahovat bělidlo, které by mohlo hedvábí nenávratně zničit. Při ručním praní kousek jen jemně promáčkávejte, nikdy nedrhněte nebo nemuchlejte, a poté opláchněte ve studené vodě.

Jak vyprat ručníky aby byly hebké : Ručníky perte ideálně při teplotě 40–60 °C a nejlépe roztříděné podle barev, aby se vám například bílé ručníky neobarvily. Na tom, zda použijete prací prášek či gel, až tak nesejde, nicméně prací gel se lépe rozpouští. Při praní ručníků a osušek vynechte aviváž, jinak ručníky ztratí na hebkosti a savosti.

Když bude chladnička moc namražená, hadr vám přimrzne k povrchu. Nezapomeňte vyčistit odtok, který také může být zdrojem zápachu. Nakonec ledničku odsuňte a ukliďte špínu, která se za ní schovává, protože prach může zabránit správnému chodu lednice. Skvělým přípravkem na úklid lednice je obyčejný ocet.

Z toho vyplývá, že i hadr nebo mop na podlahu je potřeba po použití důkladně vyčistit. Určitě je po každém použití důkladně vymáchejte a poslední opláchnutí by mělo být ve vlažné vodě s octem, nebo jinou dezinfekcí. Tady pak stačí pořádně vyždímat a nechat volně uschnout. Ocet dezinfikuje a také pohlcuje pachy.

Jak vyprat utěrky aby byly bílé

Šetrnější je namočit flekaté utěrky do lavoru či kýble s horkou vodou, ve které jsme rozmíchali hrnek prášku na praní, dvě lžíce sody a 2 lžíce oleje. Poslední přísada zní možná trochu nelogicky, ale olej k sobě dobře váže nečistoty. Když pak utěrky propláchnete a vyperete na 40 – 60°C, mastné nijak nebudou.Babská rada, která pomáhá: ocet a soda

Vypere, odstraní skvrny, zbaví zápachu. Do zásobníku na prací prášek nalijte sklenici klasického vinného octa. Nastavte pračce co nejvyšší teplotu vody a zapněte. A to je vše.Na internetu také najdete "zaručený trik", spočívající v ohřívání utěrky v mikrovlnce. Utěrka se má namočit, namydlit, vložit do sáčku a nechat minutu a půl v mikrovlnce při středním výkonu.

Praní ručníků s octem a jedlou sodou

Dokáže změkčit vodu a tím i samotné ručníky a osušky. Dokonce neutralizuje pachy, čímž docílíte i větší svěžesti a nahradíte aviváž. Pro svěžest je taktéž možno použít plátky citronu, které vložíte přímo do pračky.

Jak prát umele Hedvabi : Zatímco umělé hedvábí můžeme běžně prát v pračce i na 40 °C, jeho přírodní varianta si žádá citlivější péči. Perte ho ručně ve vlažné vodě a agresivní prášek raději odložte. Použijte speciální prací prostředek nebo jemný šampon.

Jak vybělit hedvábí : Bezpečné bělidlo na živočišná vlákna je peroxid vodíku. Vanish, jestli se nemýlím, obsahuje právě peroxid, takže by taky neměl uškodit (ale pořádně si přečti cedulku na obalu – bohužel zrovna Vanish na bílé prádlo doma nemám, tak se nemůžu kouknout). Na zažloutlé skvrny na hedvábí se taky doporučuje bílý vinný ocet.

Jak prát froté ručníky aby nebyly tvrdé

Froté ručníky perte raději na 40 stupňů a důkladně je vymáchejte. Současné prací prášky si poradí se špínou dokonce i při 30 stupních. Do praní nedávejte příliš pracího prostředku, protože jeho nadbytek ulpívá na ručnících a způsobuje tuhost vláken.

Babská rada, která pomáhá: ocet a soda

Ocet je hotový všelék pro vaše prádlo. Vypere, odstraní skvrny, zbaví zápachu.Nábytek, stěny a krb můžete vyčistit smícháním kbelíku s vodou a bílým octem. Otřete povrch hadříkem. Můžete použít hadr a navlhčit ho bílým octem. Zatřeste jím v místnosti a zápach se sníží.

Jak se zbavit zatuchlého zápachu : Kypřící prášek odstraňuje zatuchlý zápach z prádla a navíc ho osvěží a rozjasní. Soda – dobře pohlcuje pachy také soda. Dejte zatuchlé prádlo do pytle a přisypte k němu jedlou sodu. Je dobré nechat ji působit přes noc, ale pokud nemáte čas, může stačit i několik hodin.