Kousky syrového řapíkatého celeru lze namáčet do dipů a pomazánek, přidat ho do zeleninového salátu nebo smoothie (i smoothie na podporu hubnutí). Lze z něj vyrobit i pesto: rozmixujete ho s česnekem, olejem a třeba vlašskými ořechy.Dá se z něj udělat pyré, použijete ho směle i do pomazánek nebo ho schováte do karbanátků. Možná by vás ani nenapadlo, že z celeru můžete upéct třeba sušenky a pochutnat si na něm k odpolední kávě. Celer má nasládlou chuť, proto se dobře kombinuje s ovocnou chutí v salátech.Celer lze podávat vařený, ale také syrový. Má pověst vydatné zeleninové přísady nebo přílohy: přidává se např. do polévek nebo do karbanátků, dále je klasickou součástí směsi kořenové zeleniny při přípravě pokrmů ze zvěřiny.
Na co je dobrý řapíkatý celer : Řapíky a listy celeru nabízejí vitamín A, kořeny jsou bohatým zdrojem vitamínů B1, B2, B6 a C, dále draslíku, kyseliny listové, hořčíku, vápníku, železa, fosforu, sodíku a mnoha aminokyselin. Tato miříkovitá zelenina má protizánětlivé účinky, pomáhá mimo jiné likvidovat záněty v trávicím traktu.
Jak jíst řapíkatý celer
Řapíkatý celer lze jíst syrový i vařený. Díky své křupavosti se výborně hodí jako přísada do různých salátů nebo jednoduše jako zdravá alternativa ke křupkám, chipsům apod., klidně i s nějakým dipem. Jeho aroma se hodí především do zeleninových polévek, dušených pokrmů nebo omáček na těstoviny.
Jak zmrazit řapíkatý celer : Můžeme jej uložit do lednice, kde vydrží několik dní, nebo jej zmrazit, pokud jej chceme použít později. Před zmrazením je vhodné řapíky omyt, nakrájet na kousky a povařit v osolené vodě asi 3 minuty. Poté je ochladíme, osušíme a uložíme do mrazicích sáčků.
Očištěný celer nakrájíme na kostičky a na másle dusíme doměkka. Zasypeme moukou a necháme zežloutnout. Zalijeme vývarem, přidáme víno, cukr, nastrouhanou pomerančovou kůru a čerstvě umletý pepř a omáčku povaříme. Rozmixujeme ponorným mixérem, přecedíme.
Celer a mrkev uvaříme v osolené vodě s citronovou šťávou doměkka. Nejlépe na skus. Poté scedíme, necháme vychladnout a pokrájíme na kostičky (hranolky). Dáme do mísy, přidáme jemně pokrájenou cibulku, cottage sýr, zakysanou smetanu, hořčici dle chuti, osolíme a opepříme, promícháme a necháme proležet.
Na co je zdravý celer
Látky obsažené v celeru pomáhají rozpouštět hlen a zároveň desinfikují sliznice. Celer působí silně močopudně, snižuje hladinu cukru v krvi a hladinu krevního tlaku. Najdeme v něm celou řadu vitaminů, především C a B, a minerálních látek, konkrétně draslík, hořčík, chróm, sodík, vápník, železo, zinek a jód.Pokud je celer s natí, ihned ji po nákupu odkrojte a skladujte zvlášť. Ponechání natě nebo kořínků zkracuje celeru životnost. Jinak je ale celer dost nenáročný a spokojí se s teplotou pod 4 °C. Hlídejte jen, aby nevysychal nebo aby naopak neležel ve vodě.Řapíkatý celer rozhodně ano… syrový v množství kolem 3 stonků v kombinaci s jiným ovocem či ještě lépe zeleninou do freshe či smoothie (v dávce do 300-500 ml na jednu porci max. podle toho, kdo je jak zvyklý). Ne více a ne častěji než 2-3x týdně.
Své uplatnění má i jako pomocná kůra při léčbě běžných nemocí dýchacích cest a při angíně. Látky obsažené v celeru pomáhají rozpouštět hlen a zároveň desinfikují sliznice. Celer působí silně močopudně, snižuje hladinu cukru v krvi a hladinu krevního tlaku.
Kdy nejíst celer : Pokud máte problém s ledvinami, řapíkatý celer raději vynechte. Obsahuje totiž velké množství oxalátů, tedy látek, které mohou zapříčinit vznik ledvinových kamenů. Opatrně také, pokud jste alergici. Celer, ať už řapíkatý nebo bulvový, je silným alergenem.
Jak uchovat celer v mrazáku : Celer – na mrazení je velmi vhodný, neztrácí konzistenci ani chuť. Oloupaný celer nakrájejte na vhodně velké kusy a blanšírujte je zhruba tři minuty. Poté je vhodné ho zakápnout citronovou šťávou, aby si uchoval barvu. Po rozmrazení ho můžete použít na jakoukoliv tepelnou úpravu, hodí se na vaření i pečení.
Jak zpracovat celer na zimu
Odpověď: Pokud nemáte sklep, můžete celer skladovat i v pařeništi. Bulvy celeru naskládejte na zem a před mrazíky je přikryjte netkanou textilií a dalšími izolačními vrstvami. Tímto způsobem můžete celer uchovávat na chladném a tmavém místě.
V rendlíku rozehřejeme máslo, přidáme mouku a zasmahneme na světlou jíšku (mouka nesmí zezlátnout). Postupně přidáme studené mléko, zašleháme metličkou a přivedeme k varu. Osolíme, opepříme a povaříme asi 10 až 15 minut. Uvařenou omáčku scedíme přes jemné síto, zahřejeme a vmícháme nastrouhaný sýr.Na másle osmahneme cibulku, přisypeme hladkou mouku a umícháme cibulovou jíšku. Rozředíme trochou studené vody a pak zalijeme vroucí vodou. Osolíme, opepříme, přidáme kmín, pokrájené houby a přivedeme k varu. Vaříme alespoň 20 minut.
Jak se dělá smažený celer : Plátky rozložíme na talíř, lehce pokapeme citronovou šťávou a pokud je třeba, trochu přisolíme. Plátky obalíme v klasickém trojobalu (mouka, pak osolené vejce, rozšlehané s trochou piva a nakonec strouhanka) a v rozehřátém oleji z obou stran usmažíme. Podáváme s tatarskou omáčkou a vařenými brambory.