Nemocné listí je proto nejlepší odvézt do kompostárny. V té totiž kompostování probíhá při teplotách, jakých není s malým množství kompostu doma možné dosáhnout. A právě vysoké teploty spolehlivě zničí veškeré zárodky chorob, plísní i škůdců.Odstranit spadané listí je také nutné z vodních ploch a ze štěrkových záhonů. Stejně tak vyhrabáváme listí zpod napadených stromů, zabráníme tak dalšímu šíření nákazy. Zdravé shrabané listí naopak můžeme přihrnout k růžím či ovocným stromům a keřům, umístit na trvalkové záhony či s ním přikrýt cibuloviny.Jelikož listí opadává na podzim, doporučuje se, udělat si zásobu spadaného listí vedle kompostéru a v průběhu následujícího roku ho mísit s dusíkatými materiály jako např. trávou nebo hnojem. Před kompostováním těžko rozložitelných listů je dobré listí na podzim projet sekačkou bez zásobníku.
Co s Napadanym Listim : Listí nevyhazujte, ale kompostujte
Napadané listí by byla škoda vyhazovat. Spolu s dalším organickým materiálem ho uložte do kompostéru. Kompost v budoucnu využijete jako přírodní hnojivo, které se vytvoří za několik měsíců. Zvažte ale, co do kompostu dáváte.
Co se stane kdyz Neshrabu listí
Hrabat, nebo nehrabat spadané listí Na této otázce se neshodnou nejen zahrádkáři, ale i mnozí odborníci. Podle jedněch je spadané listí hnojivo, které pak v půdě chybí. Zkušení zahrádkáři ale vědí, že když se listí neshrabe, na trávník pak na jaře není příliš hezký pohled.
Jak Shrabat listí : Kdo listy na podzim shrabe, bude muset živiny do půdy na jaře dodávat uměle. Pokud se ale zahrádkářům přece jenom tlející opad moc nelíbí, odborníci radí listy shrabat, rozsekat a opět v souvislé, rovnoměrné vrstvě vysypat na trávník. Listy se tak lépe rozloží.
Obecně platí, že s pestrostí skladby kompostovaného materiálu roste i kvalita kompostu. Ořechové listí obsahuje antiseptické (antibakteriální) silice, které brzdí kompostovací proces proto promíchání listí s dalším, nejlépe zeleným materiálem je žádoucí, tento materiál však na podzim často chybí.
Ořešákové listí lze normálně kompostovat. Úplně nejlepší je nashromáždit listí na podzim (to není až takový problém), nechat někde vedle hromady kompostu a postupně ho přihazovat do kompostu, tedy míchat s ostatním materiálem, který máte z domácnosti.
Jak dlouho se rozkládá listí
A svou „úrodu“ listí ze zahrady snášet přimo tam. Celá fáze rozkladu obvykle trvá dva roky. Po roce jsou listy už téměř rozpadlé a lze je použít například jako mulč.Podzimní čas je ideální na přesazování a sázení nových květin, ovocných stromků nebo bobulovin. Půda má dostatečnou vlhkost a zem je ještě teplá, takže rostliny mají dobré podmínky pro zakořenění. Na podzim je také vhodné sázet cibulky, aby květiny na jaře vyrašily v pravý čas. Na podzim ostříhejte růže.Necháte-li listí ležet na trávníku několik dní, trávník pod listím začne odumírat. Pokud máte na zahradě vzrostlý strom, ze kterého listí může padat průběžně i několik týdnů, je důležité listí pravidelně odklízet. Podle množství spadaného listí to bude třeba i 1x až 2x týdně.
Listy slouží všem rostlinám jako zásobárny energie, cukrů, bílkovin a minerálních látek. Když se blíží zima, strom přestane do listů dodávat vodu, potřebné živiny si stáhne zpět do neopadavých částí. List uschne a upadne.
Proč nedávat citrusy do kompostu : Na domácí komposty se nedoporučují dávat ve velkém množství kvůli tendenci k intenzivnímu plesnivění. Co se týče chemických látek v kůře jižního ovoce, používány by měli být povětšinou organické fungicidy, které by se měli při procesu kompostování během několika týdnů rozložit a půdu tak nikterak neohrožovat.
Jak funguje urychlovač kompostu : Dávkování na jednu vrstvu odpovídá dávce 100g urychlovače na 1m2 plochy kompostu. Balení tak vystačí cca na 3m3 kompostu. Užitečné tipy: větší kusy zahradního odpadu zmenšete na malé kusy před přidáním do kompostu.
Co udělat na zahradě před zimou
Během podzimu na vás čeká práce v zahradě.
- Skliďte a uložte úrodu.
- Zrušte záhony.
- Zbavte se spadaného listí
- Připravte si sekačku a vertikutátor.
- Nezapomeňte na trvalky a bylinky.
- Zazimujte rostliny v nádobách.
- Začněte s podzimní výsadbou.
- Vytvořte si doma podzimní ráj.
Hlavní řez ovocných stromů se provádí na jaře (jabloně, hrušky, švestky). Během podzimu (nebo i na konci léta po plození) můžete ostříhat třešně a višně. Řez na podzim nejlépe snášejí ořechy (ořech, líska). I některé keře vyžadují podzimní řezy, a to zejména rybíz, angrešt a josty.Listy slouží všem rostlinám jako zásobárny energie, cukrů, bílkovin a minerálních látek. Když se blíží zima, strom přestane do listů dodávat vodu, potřebné živiny si stáhne zpět do neopadavých částí.
Jak dlouho nechat travu na zimu : Poslední sekání trávníku
Nelze stanovit přesné datum, prostě záleží na počasí. Lze ale říci, že je to před prvními mrazíky, nejlépe cca 2 týdny před ukončením babího léta (začátek až polovina, ale i konec října). Pokud však teploty klesnou pod +7 oC, již nesekejte.